Rusya Moskova Gezisi Arbat

7 Ağustos 2015 Perşembe
Eski Arbat ressamlar ve müzisyenleri ile ünlüdür. Arbat, taş kaldırımları ile sadece yayalara açık bir cadde olup sağlı sollu hediyelik eşya ve Rus el sanatlarının satıldığı dükkanlar vardır. Sokak ressamları cadde boyunca insanların portrelerini çizmektedir. Sokak müzisyenleri de sanatlarını icra etmektedirler. Antikacılar, butikler, açık hava kafeleri, restoranlar ve geleneksel Rus pubları arasında bir Türk tantunicisine rastladık. Moskova’da kaldığımız günlerde sık sık bu tantuniciye gittik. Eski Arbat’a gitmek için Smolensky metrosu, yeni Arbat’a gitmek için Arbatskaya metrosu kullanılabilir.

Puşkin Güzel Sanatlar Müzesi:
Rus imparatorlarından 3.Aleksandr şerefine kurulmuş olup ünlü Rus şairi Puşkin’in adı verilmiştir. Müze pazartesi hariç her gün 10-19 arası açık olup bilet fiyatı 400 rubledir.
1870 yılında Türkiye’den Berlin’e götürülen ve 2. Dünya Savaşı sırasında Almanya’dan çalınan Truva hazineleri de burada sergilenmektedir.

Kurtarıcı İsa Kilisesi:
Muazzam bir mimari eser olan kilise 1883 yılında yapılmış;1931 yılında Stalin’in emri ile yıkılıp yerine üstü açık bir havuz yapılmıştır.1994 yılında tekrar kilise yapılmasına karar verilmiş; kilise fotoğraflara bakılarak 6 ay içinde yeni teknolojiler kullanılarak yeniden inşa edilmiştir.

Bütün bu tarihi eserler City Bus Turları ile yani şehir turu otobüsleri ile gezilebiliyor.(2 kişi 1000 ruble)

Ayrıca Moskova’da nehir turu yapmak mümkün. 2 kişi 600 ruble olan bu nehir turuna katılmak için Şehir turu otobüsünden Kievski Vakzal(Kievski Garı) da indik. Kıyıda bağlı teknelerden en öndekine bindik. Dolunca hareket eden tekne ile Moskova’yı nehirden turlayarak dolaştık.

Moskova Camisi:
Cuma günü Cuma namazı için Moskova’da inşa edilmekte olan çok büyük camiye gittik. Namazlar halen prefabrikte kılınıyor. Yalnız abdest alma yerleri bir felaket. Hayatımda böyle bir yer görmedim. Yani pisliği anlatmam mümkün değil.

Çok kalabalıktı. Orta Asyalı Müslümanlar camiyi ve avlusunu tıklım tıklım doldurmuşlardı. Namazdan sonra avluda Orta Asya’ya ait börek ve içecekler satıldı.
9 Ağustos saat 13.00te Petersburg’a hareket edecek olan ve Sapsan adı verilen trene binmek üzere gara geldik. Tren biletlerimizi 22 Temmuz tarihinde internetten ve 2 kişi için 181.37 dolar ödeyerek aldık. Başka türlü trende yer bulunamıyor.

Sapsan adı verilen hızlı trenler pahalı fakat yolculuk 4,5 saat ve gündüz. Yalnız Petersburg’a giderken bütün koltuklar ters yönde. Gece trenleri ile yolculuk ise 9-10 saat ve vagonlar yataklı. Yalnız daha ucuz. Kompartmanlar 50-60 kişilikmiş ve çok kötü olduğu söyleniyor.
Trene binerken pasaport ve bilet kontrolü yapılıyor. Herkes kompartmanlarda ters yönde yolculuk yaptı.

Petersburg’da buluşmak üzere.

Eski Arbat ressamlar ve müzisyenleri ile ünlüdür. Arbat, taş kaldırımları ile sadece yayalara açık bir cadde olup sağlı sollu hediyelik eşya ve Rus el sanatlarının satıldığı dükkanlar vardır. Sokak ressamları cadde boyunca insanların portrelerini çizmektedir. Sokak müzisyenleri de sanatlarını icra etmektedirler. Antikacılar, butikler, açık hava kafeleri, restoranlar ve geleneksel Rus pubları arasında bir Türk tantunicisine rastladık. Moskova’da kaldığımız günlerde sık sık bu tantuniciye gittik. Eski Arbat’a gitmek için Smolensky metrosu, yeni Arbat’a gitmek için Arbatskaya metrosu kullanılabilir.

Rusya Gezisi Petersburg

9 Ağustos 2014 Cumartesi

Otelimiz indiğimiz tren garına 250 metre uzaklıkta bulunan Ligovski Caddesi üzerindeki İbis Otel. Gezdiğimiz ülkelerde genelde İbis otelleri tercih ediyoruz. Hem fiyatları uygun, hem de çok temiz oluyorlar. Burada iki kişilik oda fiyatı 85-90 Dolar civarında. Otele yerleştikten sonra akşamüzeri 19.00 civarında dışarı çıktık. Petersburg’un belli başlı ana caddesi Nevski. Bizim kaldığımız otelin bulunduğu Ligovski Caddesi ile kesişiyor. Biraz yürüyerek Nevski Caddesine geldik. Nevski Caddesinin iki tarafında kafeler, hediyelik eşya dükkanları ve restoranlar var. Bu cadde boyunca otobüsler işliyor. Caddenin sonunda sahile ve Hermitaj Müzesine varılıyor. Bu arada bir Türk kebapçısı keşfettik. Yemekleri ve döneri nefisti. Her gün öğle ve akşam yemeklerini orada yedik.

PETERSBURG’DA Nevski Caddesi 6 metre genişliğinde ve her iki tarafında barok ve neo klasik tarda binalar sıralanıyor. Bu bulvarı küçük kanallar kesiyor. Yeliseyev’s Çarşısı ve Gostinidvor Çarşısı bu cadde üzerinde bulunuyor. Kazan Katedrali bu cadde üzerinde. Yeniden Diriliş Kilisesi de bu caddeyi kesen kanalın üzerinde. Puşkin Müzesi de bu caddede ve bu müze ünlü Rus yazar Puşkin’in kaldığı son apartman dairesi.

Petersburg caddeleri, köprüleri, meydanları ve kıyıları ile bir saray gibi. Adeta kuzeyin Venedik’i.
Rusya’nın 2. Büyük şehri olan Petersburg kuzeybatıda yer alıyor. Neva bataklığında 1703 yılında Çar Deli Petro tarafından kurulmuş. 42 ada ve50 civarında kanal ve nehir kolu üzerine inşa edilmiş. Şehirde 50 den fazla müze bulunuyor.

Petersburg’a gelince dünyanın en büyük ve en zengin müzesi HERMİTAJ’ı mutlaka görmek lazım. 5 binadan meydana gelen müze Neva Nehrinin kenarında yer alıyor. Petersburg 2 Dünya Savaşında ağır bir bombardımana uğramış. Müzedeki eserler trenle Sibirya’ya taşınmış. Heykeller toprak altına gömülmüş. 1057 oda ve 400 salondan oluşan müzede tarih öncesi Rus eserleri, dünyanın en ünlü ressamlarının tabloları, Hint, Çin, Eski Mısır, Roma, Yunan sanat eserleri, Avrupalı sanatçıların eserleri sergileniyor. Kısıtlı bir zamanda bu kadar eseri görmenin imkanı olmadığından girişte müze planını alarak en önemli eserleri seçmek gerekiyor. Her eserin önünde 1 dakika durulursa müzenin 11 senede gezilebileceği söyleniyor. Çariçe 2.Katerina dünyanın en ünlü ressamlarının tablolarını burada toplamış.

Müzeye girebilmek te çok zor. Biz biletlerimizi Rusya’ya gelmeden internetten almıştık. İki kişi 35.90 dolar ödedik. İyi ki öyle almışız. Müzeye geldiğimizde kuyrukları görünce şok olduk. Biz o kuyrukları geçerek hemen içeri girdik. Müze pazartesi hariç her gün 10.30-17 arası açık.

İçeriye girişte ihtişamlı bir merdiven sizi karşılıyor. Altın yaldızlı revaklar ve sütunlar karşısında bu ne ihtişam diyorsunuz. Bizim Dolmabahçe Sarayı gibi. Akşama kadar müzeyi gezdik. En önemli eserleri gördük.,

Donanma binası Hermitaj’ın karşısında yer alıyor. O da ayrı bir sanat eseri. Petersburg’ta bütün tarihi yapılar sanat kokuyor. Hangisine bakacağınızı şaşırıyorsunuz. Yarın Kazan Katedralini ve diğer yerleri gezeceğiz.

Kazan Katedrali:
1.Aleksandr tarafından 1801-1811 yılları arasında yaptırılan katedralin sütunları pembe renktedir. Katedralin hemen yanında Stragunov Sarayı yer alıyor. Hem saray hem katedral Nevski Caddesi üzerindedir.

Saint İsaac Katedrali:
Katedral, Finlandiya’dan getirilen taşlarla 40 yılda(1818-1858) inşa edilmiş olup kubbe kısmına 250 basamakla çıkılıyor. Ayrıca kubbenin 100 kg saf altınla kaplı olduğu söyleniyor. Çarşamba hariç her gün 11-18.00 saatleri arasında açık.

Yeniden Diriliş Katedrali(Dökülen Kan):
Griboedova Kanalı üzerinde yer alan kilise 1887-1907 yılları arasında inşa edilmiş. Kızıl Meydandaki Aziz Vasili Katedrali örnek alınmış. Dış görünüşü rengarenk bir kilise. Hem içi, hem dışı mozaiklerle süslü kilise ihtişamı ile insanı büyülüyor. Kilisenin dışında sokak ressamları ve müzisyenleri sanatlarını icra ediyorlar. Kilisenin yanında çok büyük bir park var.

Antarktika ve Arktika Müzesi:
Kuzey ve güney kutuplarında yapılan çalışmalar sergileniyor.

Tatar Camisi: Müslümanlar için çok önemli bir ibadet yeri. Petersburg’da çok fazla Orta Asya Müslümanları var. Genelde bunlar seyyar satıcılık yapıyorlar. Mesela sokaklarda su ve meyve suyu satıyorlar.

Aurora Kruvazörü:
Ekim devriminin simgesi olan gemi Neva Irmağında demirli olup pazartesi ve salı günleri hariç her gün 10.30-16.45 saatleri arasında açık.