Hammamet Tunus’un Sayfiyesi

12 Şubat 2014 Çarşamba (3.Gün)

Başşehir Tunus’ta otelimiz Carlton’dan bir taksi ile otobüs garajına geldik. Hammamet’e gidecek otobüse binerek 65 km. güneyde ve sahil şeridinde bulunan Hammamet Şehrine geldik. Şehir merkezinde indik. Bir taksi ile otelimiz Dar Hayet’e ulaştık.Burası Antalya’ya benziyor. Genellikle oteller şehir dışında ve oteller bölgesi var. Bize daire diyebileceğimiz bir oda verdiler. Otel deniz kenarında ve açık ve kapalı havuzları olan, otantik tarzda dekore edilmiş bir otel.Valizlerimizi bıraktıktan sonra yine taksi ile şehir merkezine gittik.

Hammamet adı hamamdan gelmekteymiş. Tunus’a dediğim gibi 65 km. uzaklıkta olan bu şehir asırlardır güzel bahçeleri, beyaz evleri, kale ve medinesiyle sanki bir sanatçısının fırçasından çıkmışçasına insanları cezbetmiştir.

Bugün geniş kumsalları ve modern lüks otelleriyle Tunus’un en önemli turizm merkezidir. Altın kumlu plajları dünya ile rekabet etmektedir.

70 metre boyundaki teknelerin sığdığı marinası yılın 12 ayı açıktır. Hamamları, Arap-Müslüman yapı tarzını yan

San Francisco’da Gezmek

Eğer birgün yolunuz San Francisco’ya düşerse veya internette doğru düzgün bilgi olmadığını düşünüyorsanız cevapları aramak için daha fazla zaman harcamanıza gerek yok. Californiya eyaletinde bulunan San Francisco ve çevresinde nereleri gezilir nereler görülür inceleyelim.

San Francisco İstanbul’a benzeyen tepelik ve deniz kıyısındanki coğrafik yapısı ile Amerika da görülmesi gereken en önemli şehirler arasında gelir. Yaz, kış ılıman havası ile de keyif alarak dolaşmak için biçilmiş kaftandır.
Alkatraz adası
Alkatraz Kuşu Robert Stroud, Gangsterler Kralı Al Capone, Otomatik Silah George Kelly, Beyazcık James Bulger gibi en azılıların tutulduğu 1962’ye kadar açık olan ünlü hapisane… İsterseniz bütün gün gezecek görecek kadar yer ve hikayesi vardır bu adanın. San Francisco’dan 2.4 kilometre uzaklıkta olan ada ilk olarak kuzeyliler tarafından kale olarak kullanılmış, ardından hapisaneye çevirilmiştir. 1969 – 71 yıllarında kızılderililer adayı işgal etmiş ve bu işgal sayesinden seslerini hem Amerikaya hem de dünyaya duyurmuşlar ve de bugün sahip olduklar haklara kavuşmuşlardır. Ardından ada iç işleri bakanlığına bağlı olaraktan milli parka çevirilmiştir. Adayı ünlü yapan kimsenin kaçamamış, San Francisco gibi bir şehrin karşısında ve en ünlü kanun kaçaklarıın hapsedilmiş olmasıdır.

Route 1
Los Angeles’a kadar bazen deniz kenarından, kimi zamansa uçurumların eşiğinden devam eden yanıbaşınızdaki kumsallarda yüzlerce deniz aslanı ve foku birarada görebileceğiniz sörfçülere selam verebileceğiniz dünyanın en verimli sayılabilecek topraklarında yetişen meyveleri izin alarak tarlalardan toplayabileceğiniz üstü açık kırmızı Mustang convertibleniz ile virajlı yollardaki bulutların arasından geçerek ilerleyebileceğiniz muhteşem 7-8 saatlik bir güzargahıdır.

Golden Gate
Dünyanın en uzun iki ayak üzerinde duran asma köprüsü olan kırmızı kiremit renkli Golden Gate her açıdan muhteşem görüntüler sunar insana. İster otobüsle ister araba ister bisikletle köprüden geçebilirsiniz.

Fisherman’s Wharf ve Pier 39
Yaklaşık 2 kilometre uzunluğunda San Francisco şehrinin deniz kenarında eğlence merkezidir. Balık, karides, ve ünlü Dungness yengeç restoranları, hediyelik eşya dükkanları, akvaryumu, ve her türlü eğlence mekanı ile saatin nasıl geçtiği anlamayacağınız gece gündüz gezilecek bir bölgedir. Pier 39’un ünü ise teknelerin yanına uzanıp yatan 10larca fok balıklarıdır.