Rusya Moskova Kızıl Meydan

Moskova’da gezilecek yerlerin başında Kızıl Meydan gelir. Kremlin Sarayı Moskova’nın en eski yapılarındandır. Kremlin, Rus Devlet başkanlarının konutu ve yönetim binasıdır. Bu yüzden halka kapalıdır. Her sabah Kızıl Meydanı gezmek için bir kuyruk oluşur. Devlet Silahhanesi, Patrik Sarayı ve Kızıl Meydandaki kiliseler halka açıktır. Kremlin Sarayının duvarlarının dibinde Meçhul Asker Anıtı ve anıtın yanında yanan ateş 2.Dünya Savaşında ölen Ruslar anısınadır. Kremlin’e girmek için bilet almak gerekmektedir. Bir bilet 350 Ruble, yani yaklaşık olarak 20.27 Dolardır. Biz biletlerimizi internetten aldığımızdan kuyruğa girmemize gerek kalmadan ve hiç beklemeden içeriye girdik.

Moskova’nın katedral meydanında bir kaç kilise ve katedral var. Başmelek Katedrali(Archangel), Meryem’e Müjde(Dormition), Uspenski Katedrali ve 1058 de yapılan Büyük İvan Çan Kulesi ve çanı burada bulunmaktadır. Bu çan dünyanın en büyük çanıdır. Yanındaki çar topu da dünyanın en büyük çaplı topudur. Top, Kremlin’i korumak amacıyla yapıldı ancak hiç kullanılmadı. Devlet Silahhanesi ise 1844-1851 yıllarında inşa edilmiştir.

Kızıl Meydan, Moskova’nın ana meydanıdır. Merasim ve resmi geçitler bu meydanda yapılır. Dünyanın en ünlü sanatçıları konserlerini bu meydanda verirler.

Okhotni Ryad ve Ploşad Revolyutsi adlı metro istasyonlarından Kızıl Meydana girilirse önünüze Diriliş Kapısı çıkar. Bu kapı çok ihtişamlıdır.Girişinde bakire şapeli bulunur. Çar Moskova’ya her gelişinde mutlaka bu şapelde dua edermiş.

Diriliş Kapısından Kızıl Meydana girildiğinde sağda Rusya Tarih Müzesi vardır. Hemen karşısında ise rengarenk boyanmış Kazan Katedrali görülür.Moskova’daki katedral ufak fakat çok gösterişlidir.

500 metrekare genişliğindeki Kızıl Meydanda Kremlin duvarlarının önünde kızıl ve siyah granitlerden oluşan parmaklıklı Lenin Mozolesi görülür. Mozoleye Lenin’in mumyalanmış naaşını görmek için askerlerin beklediği bir kaç basamak karanlık merdivenlerden sessizce indik. Sadece başı ve elleri açıkta ve yatmış vaziyetteydi. Ziyaretimizi yaparak dışarıya çıktık. Mozolenin dışında ise Brejnev, Stalin, Yuri Gagarin, Lenin’in eşi ve kızı gibi ünlü kişilerin mezarları yanyana yer almaktadır. İsimleri mezar taşlarında yazmaktadır.

Kızıl Meydanda Kremlin Sarayının tam karşısında “Gum”adlı alışveriş merkezi yer almaktadır.Gum’un iç dizaynı son derece göz alıcı olup dünyanın en ünlü markaları burada bulunur. Tavanı camdan yapılmış olup dışardan sızan ışık bu ünlü mağazaları daha da göz alıcı hale getirir.

Gum’un hemen arka tarafında bulunan Kitay Gorad bölgesi eski tarihi binalarıyla bir ticaret bölgesi olarak gezilir.

Meydanın diğer ucunda ise Rusya’nın en ünlü katedrali olarak bilinen Aziz Vasili Katedrali bulunur. Asıl adı Meryem Ananın Şefaati olan katedral zamanın Rus Çarı Korkunç İvan tarafından 1552 yılında Kazan Hanlığının fethi ve Tatarlara karşı kazanılan zaferin anısına 1551-1561 yıllarında Barma ve Postnik adlı iki Rus mimarı tarafından yapılmıştır. Rivayete göre Korkunç İvan bir daha başka bir yerde daha güzel bir kilise yapmasınlar diye mimarların gözlerini oydurtmuştur. Katedralle ilgili başka bir söylenti de Napolyon Moskova’ya geldiğinde kiliseyi Paris’e taşımak istemiştir. Fakat bu mümkün olmayınca katedrali yok etmeye karar vermiştir. Tam barut fıçıları ateşlendiğinde müthiş bir yağmur başlamış ve patlamayı önlemiştir. Bu olaydan sonra Napolyon kararından vazgeçmiştir. Daha sonraları katedralin bazı bölümleri restore edilip resimlerle süslenmiştir. Katedralin avlusunda bulunan bronz heykel, Kremlini Polonya işgalinden kurtaran iki kahraman Mini ve Pojarski’nin heykelleridir. Napolyon’a karşı kazanılan zaferin ardından 1818 yılında dikilmiştir.

Kızıl Meydanın ışıklandırılmış gece manzarası da muhteşem olup mutlaka görülmelidir.

Rusya Moskova’ya Gidiş

5 Ağustos 2014 Salı

Türkiye’nin kuzey komşusu Rusya’ya gidip gezmeyi her zaman istemişimdir. Pegasus Havayollarının Moskova hattını açacağını ve gidiş dönüş biletlerini 60 Euro olarak satacağını belirten maili gelince 6 ay evvelden biletlerimizi aldık.

Rusya Türk vatandaşlarından vize istemediği için sadece geçerli pasaportu olan herkes Rusya’ya gidebilir.

Kavacık’tan geçen E-3 numaralı ve 4.Levent Metro-Sabiha Gökçen Havalimanı adlı belediye otobüsü ile havaalanına geldik. 15 TL yurtdışı çıkış harcını ödedik.2 kişi gidiş dönüş uçak bileti 310 TL tuttu. Uçağımız gündüz saat 14.00 de hareket etti. 15.30 da Moskova Domedodova Havaalanına indik. Havaalanından Moskova’ya gitmek için aeroexpres adı verilen kırmızı renkli bir trene biniliyor. Havaalanında Rus Rublesi almak gerekiyor. 1TL 16,5 Rus Rublesi. Biz de trene 400 er ruble ödedik. Bizim kalacağımız İbis Otel, Paveletskaya tren istasyonuna yakın bir yerde.

Otel İbis Moscow Centre Bakhurishina istasyona 10 dakika mesafede idi. Otelde biraz dinlendikten sonra saat 18.00 de Kızıl Meydana gitmek üzere yola çıktık.

Moskova’da her yere girmek için metro kullanılıyor. Moskova şehir merkezini çevreleyen bir çember şeklindeki ring hattı bütün istasyonları aktarmalı olarak birbirine bağlıyor. Moskova metrosunda 1-2 dakikada bir tren kalkar. Her istasyonda yol sorabilecek personel bulunur. Metro içindeki yönleri belirten levhalar kril alfabesi ile yazılmış. Ancak bazı istasyonlarda İngilizce yazılmış yol gösteren levhalar var.Metro biletleri, üzerinde Kacca(Kasa)yazılı gişelerden alınıyor. Tek bilet alınabilir. Ancak 11 adet bilet almak daha hesaplı oluyor. Metro istasyonlarına oldukça dik ve uzun olan yürüyen merdivenlerle inilip çıkılıyor. Metro yapılırken SSCB en önemli sanatçılarını dekorasyon işlerinde görevlendirmiş. Savaşlar, devrimler ve halkın sosyal yaşamları gibi konular üzerinde çalışılmış. Kievskaya istasyonunun duvarları mozaiklerle süslenmiş. Park Kulturi istasyonu ana salonu kitap okuyan, buz pateni yapan, satranç oynatan ve dans eden insanları gösteren rölyeflerle süslenmiş. Komsomolskaya istasyonu ise adını Komünist Gençlik Teşkilatı(Komsomol)dan almış.Pembe renkli sütunları ve ışıltılı avizeleri ile çok gösterişlidir. Mayakovskaya istasyonunda Rus şair Mayakovski’nin heykeli bulunuyor. Tavan nişlerindeki mozaiklerde
uçaklar ve sporcular resmedilmiştir. Teatralnaya istasyonunda SSCB’de Beyaz Rusya’ya ait halı desenleriyle süslü bir zemin vardır. Novokuznetskaya’da Rus kahramanları resmedilmiştir. Ayrıca bir metro müzesi bulunmaktadır. Sportivnaya istasyonunun üzerinde yer alan müzede metronun yapım tarihi ve yapımı esnasında kullanılan her şey sergilenmektedir. Müze salı ve cuma 9-16 ve pazartesi 11-17 saatleri arasında açıktır. Sonuç olarak Moskova’da mutlaka yukarda saydığım metro istasyonları mutlaka gezilip görülmelidir.

Rusya Moskova Gezisi Arbat

7 Ağustos 2015 Perşembe
Eski Arbat ressamlar ve müzisyenleri ile ünlüdür. Arbat, taş kaldırımları ile sadece yayalara açık bir cadde olup sağlı sollu hediyelik eşya ve Rus el sanatlarının satıldığı dükkanlar vardır. Sokak ressamları cadde boyunca insanların portrelerini çizmektedir. Sokak müzisyenleri de sanatlarını icra etmektedirler. Antikacılar, butikler, açık hava kafeleri, restoranlar ve geleneksel Rus pubları arasında bir Türk tantunicisine rastladık. Moskova’da kaldığımız günlerde sık sık bu tantuniciye gittik. Eski Arbat’a gitmek için Smolensky metrosu, yeni Arbat’a gitmek için Arbatskaya metrosu kullanılabilir.

Puşkin Güzel Sanatlar Müzesi:
Rus imparatorlarından 3.Aleksandr şerefine kurulmuş olup ünlü Rus şairi Puşkin’in adı verilmiştir. Müze pazartesi hariç her gün 10-19 arası açık olup bilet fiyatı 400 rubledir.
1870 yılında Türkiye’den Berlin’e götürülen ve 2. Dünya Savaşı sırasında Almanya’dan çalınan Truva hazineleri de burada sergilenmektedir.

Kurtarıcı İsa Kilisesi:
Muazzam bir mimari eser olan kilise 1883 yılında yapılmış;1931 yılında Stalin’in emri ile yıkılıp yerine üstü açık bir havuz yapılmıştır.1994 yılında tekrar kilise yapılmasına karar verilmiş; kilise fotoğraflara bakılarak 6 ay içinde yeni teknolojiler kullanılarak yeniden inşa edilmiştir.

Bütün bu tarihi eserler City Bus Turları ile yani şehir turu otobüsleri ile gezilebiliyor.(2 kişi 1000 ruble)

Ayrıca Moskova’da nehir turu yapmak mümkün. 2 kişi 600 ruble olan bu nehir turuna katılmak için Şehir turu otobüsünden Kievski Vakzal(Kievski Garı) da indik. Kıyıda bağlı teknelerden en öndekine bindik. Dolunca hareket eden tekne ile Moskova’yı nehirden turlayarak dolaştık.

Moskova Camisi:
Cuma günü Cuma namazı için Moskova’da inşa edilmekte olan çok büyük camiye gittik. Namazlar halen prefabrikte kılınıyor. Yalnız abdest alma yerleri bir felaket. Hayatımda böyle bir yer görmedim. Yani pisliği anlatmam mümkün değil.

Çok kalabalıktı. Orta Asyalı Müslümanlar camiyi ve avlusunu tıklım tıklım doldurmuşlardı. Namazdan sonra avluda Orta Asya’ya ait börek ve içecekler satıldı.
9 Ağustos saat 13.00te Petersburg’a hareket edecek olan ve Sapsan adı verilen trene binmek üzere gara geldik. Tren biletlerimizi 22 Temmuz tarihinde internetten ve 2 kişi için 181.37 dolar ödeyerek aldık. Başka türlü trende yer bulunamıyor.

Sapsan adı verilen hızlı trenler pahalı fakat yolculuk 4,5 saat ve gündüz. Yalnız Petersburg’a giderken bütün koltuklar ters yönde. Gece trenleri ile yolculuk ise 9-10 saat ve vagonlar yataklı. Yalnız daha ucuz. Kompartmanlar 50-60 kişilikmiş ve çok kötü olduğu söyleniyor.
Trene binerken pasaport ve bilet kontrolü yapılıyor. Herkes kompartmanlarda ters yönde yolculuk yaptı.

Petersburg’da buluşmak üzere.

Eski Arbat ressamlar ve müzisyenleri ile ünlüdür. Arbat, taş kaldırımları ile sadece yayalara açık bir cadde olup sağlı sollu hediyelik eşya ve Rus el sanatlarının satıldığı dükkanlar vardır. Sokak ressamları cadde boyunca insanların portrelerini çizmektedir. Sokak müzisyenleri de sanatlarını icra etmektedirler. Antikacılar, butikler, açık hava kafeleri, restoranlar ve geleneksel Rus pubları arasında bir Türk tantunicisine rastladık. Moskova’da kaldığımız günlerde sık sık bu tantuniciye gittik. Eski Arbat’a gitmek için Smolensky metrosu, yeni Arbat’a gitmek için Arbatskaya metrosu kullanılabilir.