UKRAYNA KİEV

Kiev

14 Eylül 2017 Perşembe

Sabah Odesa Alarus oteldeki kahvaltımızdan sonra Nami Bey bizi arabasıyla otovagzal denilen otobüs garajına bıraktı. Biletimizi aldıktan sonra 10 numaralı perona geldik. 8.30 da otobüs hareket etti. Otobüsler hayli eski ve öndeki 4 koltuğa yolcu oturtmuyorlar.Yolda 2 kere mola verdikten sonra saat 14.30 civarında Kiev’e geldik. Metroya binerek kalacağımız Otel Ukrayna’ya geldik.Yerleşmede çok problem yaşadık. Neyse hallolduktan sonra odamıza çıktık. Otelin yeri çok güzel. Ukrayna’nın Özgürlük hareketlerinin yapıldığı meydana bakıyor.

Kiev,Ukrayna’nın başşehridir. Ukrayna’nın orta kısımlarında bulunmaktadır.Ukrayna parası grivnadır. 7 grivna 1 TL.Kiev’de gezilecek yerlerin başında Özgürlük Meydanı(Mejdan Nesalegnosti)gelir. Geçmişte bu meydanda bulunan ağaçlar Kiev’in inşası sırasında kullanılmak üzere kesilir. Ortaya çıkan geniş alanda Kiev’e gelen tüccar, elçi ve kervanlar bekletilirmiş. 1991 yılında Ukrayna’nın Sovyetlerden ayrılması için bu meydanda gösteriler yapılmıştır. Yine 2004 yılı başkanlık seçimlerinde bu meydanda protestolar yapılarak devrim gerçekleştirilmiştir. Bugün meydan civarında ve meydanın altında büyük bir alışveriş merkezi bulunmaktadır. Meydanda ise Özgürlük heykeli  bulunmaktadır. Yolun karşı tarafında şehrin giriş kapılarından biri sembolik olarak vardır.

Khreshhchatyk Caddesi: Eskiden Kiev’e bu caddeden girilirdi. Özgürlük Meydanında yer almaktadır. Bu caddede dünyaca ünlü markaların satış mağazaları, sağlı sollu parklar bulunmakta olup hafta sonları ve bayramlarda araç trafiğine kapatılmakta ve caddede konser gibi çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Arena City adli alışveriş merkezi ve Bezarapski Pazarı bu caddenin girişinde olup bitişinde de Özgürlük Meydanı vardır. Asım Beyin sahibi olduğu “Lokanta” adli restoran da Özgürlük Meydanı tarafından caddeye dönüldüğünde hemen solda yer almaktadır. Biz Kiev’de kaldığımız müddetçe hep bu restorana gittik. Türk yemekleri hem nefisti,hem de fiyat gayet iyiydi. Kendisi de bizimle ilgilendi. Orada yemek yiyen Türklerle sohbet imkanı da bulduk.

Altın Kapı(Zoloti Vorota)Özgürlük Meydanının karşısında yer almaktadır.Kiev prensliğinin kurucusu Mudri 1017-1024 yıllarında şehrin çevresine surlar inşa ettirerek bir de giriş kapısı yaptırmıştır. Surlar yıkılmış olmakla beraber giriş kapısı durmaktadır.

Pecherska Lavra: 900yıllık geçmişe sahip bir kiliseler topluluğu olup Dinyeper Nehrine bakan bir tepede ve Lavra adıyla anılan semtte bulunmaktadır. Minyatürlerden ve kilise hazinelerinden oluşan koleksiyonuyla çok ünlüdür. Burada ayrıca birçok yer altı mezarlığı da bulunmaktadır. Caddeden Lavra’ya 24 numaralı otobüs gitmektedir. Lavra’ya yakın bir yerde açık alanda askeri müze bulunmaktadır.

2.Dünya Savaşı Müzesi:Açık alanda 2.Dünya Savaşında kullanılan silahlar sergilenmekte ve vatan ana heykeli bulunmaktadır.

Biz kapalı müzeyi gezmedik. Burada da belgeler ve resimler sergilenmekteymiş.(İnsandan yapılmış sabun, insandan yapılmış eldiven, kemik öğütme makinesi vs)

Ulusal Opera Binası:Binanın görkemli dış mimarisi, iç mimarisi ve zerafeti insanı cezbetmektedir.

Hidropark ve Botanik Bahçesi, Prigovo Açık Hava Müzesi, Andrevski Yokuşu(Resim galerilerinin bulunduğu cadde) görülecek önemli yerlerdir.

Biz Kiev’de 3 gün kaldık ve bu yerleri önce gezi otobüsüyle gezdik. Gezi otobüsüne bir kişi 300 grivnaya bilet alarak binilebiliyor. 7grivna bir tl idi.Gezi otobüsü ile defalarca aynı yerleri dolaşabiliyorsunuz. Bu önemli yerlerde inip ; daha sonra arkadan gelen otobüse biletinizi gösterip binebiliyorsunuz.