Kars Ani Antik Kenti

20 Eylül 2014 Cumartesi
Kars’ta kaldığımız polis evinde nefis bir kahvaltıdan sonra kapıda bekleyen taksi ile Ani Antik Kentini gezmek üzere yola çıktık. Şoförümüz aynı zamanda bize rehberlik edecek olmaktan çok memnun.

Kars’a 42 km. Uzaklıkta ve Ocaklı Köyü yakınlarında bulunan Ani Antik Kentine ancak özel araba veya ticari taksilerle gidiliyor.

Ani Antik Kenti Türkiye-Ermenistan sınırını ayıran Arpaçay Nehrinin batı yakasında bulunmaktadır.

Ani Antik Kentini kuzeyden kuşatan surlar 4,5 km Uzunluğunda olup; surların üzerinde 7 kapı varmış. Kale surları deve tüyü ve siyah renkli tüf taşından iki-üç sıra halinde Horasan harcı ile yapılmış. Araziye uyum sağlamak amacı ile üçgen şeklinde inşa edilen 7 kapılı surların en önemli kapıları Aslanlı, Kars ve Sarnıçlı Kapılardır. Ana giriş kapısı olan Aslanlı Kapı iki büyük giriş kapısından oluşmaktadır. Aslanlı Kapının doğu tarafında burç üzerinde Alpaslan’ın 1064 yılında şehri fethini belgeleyen dört satırlık Kufi İslami kitabe mevcuttur.

M.S.964 yılında Bagrat Kralı Aşot zamanında Ani surlarının yapımına başlanmış; 978 yılında Sembat tarafından tamamlanmıştır. Selçuklu Sultanı Alpaslan’ın Ani’yi fethi ile Şeddatlı Beyi Ebul Menuçehr tarafından da onarılmıştır.

Ani Antik Kenti 100 bin insanı barındıran ve İpek Yolu boyunca Kafkasya, Orta Asya ve Çin’e kadar uzanan bir ticaret ağının ana duraklarından biri olmuştur.

Ani Antik Kenti o kadar geniş bir alana yayılmış ki surlardan içeri girdikten sonra da yürüyerek gezmek çok zor. Aslında böyle bir yer Amerika veya Avrupa’da olsa turist kaynar ve içeriyi gezmek için çeşitli vasıtalar konulur.Ama bizim gerçekten bu hususta çok geri olduğumuzu burada gördük.Çok bakımlı diyemeyeceğim bir arazide zor ve saatlerce yürüyerek gezmeye çalıştık.

Akşama doğru yorulmuş bir halde Kars’a döndük.
Ani Antik Kentinde
gezilecek önemli yerler:
Katedral(Fethiye Camisi),
Aziz Prkitch(Keçel) Kilisesi,
Gagik Kilisesi,
Poladoğlu Kilisesi(Abughamrents),
Tigran Honents(Resimli)Kilisesi,
Genç Kızlar Kilisesi,
Rahibeler Manastırı,
Ebul Menuçehr Camisi,
Selçuklu Kervansarayı,
Ebul Muammeran Camisi,
Küçük Hamam,
Büyük Hamam,
İpekyolu Köprüsü,
İç Kale, Bostanlar Deresi Mağaraları,
Kaya Kilisesi,
Ateşgede Tapınağı,
Horomos Kilisesi

Çıldır Gölü Ve Şeytan Kalesi

21 Eylül 2014 Pazar

Sabah Çıldır Gölüne gitmek üzere bir taksi ile 240.-TL’ye anlaştık. Kars ve Ardahan ili sınırları içerisinde kalan göl 123 metrekarelik bir alanı kaplıyor. Van Gölünden sonra Doğu Anadolu’nun ikinci büyük gölü olan Çıldır Gölü adeta bir deniz gibi görünüyor. Biz sonbaharda gittiğimizde her taraf yemyeşildi. Geçtiğimiz köylerde tezekler evlerin yanına yığılmıştı. Her yere kaz sürüleri yayılmıştı.

Çıldır Bölgesinde Gürcüler, Ermeniler, Kıpçak Türkleri ve Oğuzlar yaşamışlardır.1878 yılında savaş borcu olarak Kars ve Batum ile birlikte Ruslara verilen Çıldır, 1921 yılında tekrar Kars’a bağlanmış; ancak Ardahan’ın il olmasıyla Ardahan iline geçmiştir. Kışın – 30 dereceleri görüp donan gölde atlı kızaklarla gezilmekte, buzlar kırılarak aynalı sazan balıkları yakalanmaktadır. Gölde tatlısu kefali ve alabalıkta yakalanmaktadır.

Çıldır’ giderken şoförümüz mutlaka Şeytan Kalesini görmemiz gerektiğini söyleyince biz de “görelim” dedik. Yıldırımtepe Köyünü geçtikten sonra arabamızı park edip 250-300 metre yürüyünce birden karşı tepede sarp bir kayalığa oturtulmuş kaleyi gördük. Kalenin bulunduğu vadi çok dik, kalenin yüksekliği çok etkileyici. Müthiş bir manzara. İnsanın aklına hemen şu soru geliyor. Bu kale burada nasıl yapılmış? Kale taşları oraya nasıl taşınmış? Adeta bir şeytan havadan kaleyi oraya oturtmuş.

Kalenin ne zaman, kimler tarafından yapıldığına ait hiç bir kitabe ve belge olmadığından insanın kafası daha da karışıyor.Ama manzara gerçekten harika.

Hava kararmaya başladığından bu güzel manzarayı bırakmak zorunda kaldık.Yemyeşil araziye, göle ve göldeki Akçakale Adası manzarasına doyamadan saatlerce yol aldık.Kars’a döndüğümüzde nefis bir gün geçirmiştik.

Kars Tarihin Penceresinden Serhat İllerine Bir Yolculuk

18 Eylül 2014 Perşembe
Sabah saat 9.30 da evden çıktık.Kavacık otobüs durağından E-3 numaralı otobüse binerek Sabiha Gökçen Havaalanına gittik.12.50 uçağı ile 1,5 saatte Kars’a geldik.
Kars Havaalanından şehre gitmek için otobüse bindik. Polisevinde kalmaya karar verdik. Genelde polis evi, öğretmenevi, DSİ tesisleri gibi yerler halka açık.Fiyat olarak burası bize daha uygun geldi. Odamıza yerleştikten sonra civarı görmek için dışarıya çıktık.
18-19-20-21 Eylül tarihlerinde Kars, Ani Harabeleri ve Çıldır Gölünü gezdik.

Güneşin Anadolu topraklarıyla ilk buluştuğu serhat ilimiz Kars; tarihi, mimarisi, folkloru ve yemek kültürü ile ayrıca Orhan Pamuk’un “ Kar” romanına konu olduğu için de dünyanın her tarafında tanınan bir şehrimizdir.
40 yıllık Rus işgali zamanında yapılan ızgara şeklinde şehir planı, zamanında Karslı olan, Slav asıllı ve savaş karşıtı, domuz eti yemeyen Malakanları, camiye çevrilmiş eski kiliseleri, restore edilmiş ve edilmeyi bekleyen Baltık-Rus mimari örnekli binaları, halk aşıklarının atıştığı şenlikleri, kaz eti kültürü ve 193 çeşidinden dokuzu tescilli kaşar peynirleri ile Kars; eşsiz ama hafızası derin yaralarla dolu bir sınır şehrimizdir.
Kars, Anadolu’nun Kafkasya ve Orta Asya’ya açılan kapısı ve İpek Yolunda verimli ve stratejik topraklara sahip konumu ile işgal ve savaşların, acı insan hikayelerinin geçtiği hafızası derin yaralarla dolu olup GAZİ adını fazlasıyla hak etmektedir.
Kars’ın meşhur yemekleri arasında tandırda kaz asması, kazayağı ile yapılan erişte pilavı sayılabilir.
Kars’ın yöresel oyunlarından ”Hoş Gelişler Ola Mustafa Kemal Paşa” ve “Şeyh Şamil” sayılabilir.
Uçakla 1,5 saat süren yolculuk ile gelinen Kars’ın kışı güzel; baharı ayrı güzeldir.
Kars’ta Gezilecek Yerler:
Kars Kalesi:860 yıldır şehri tepeden seyreden bu heybetli kale 1153 yılında Selçuk Sultanı Melik İzzettin tarafından yaptırılmıştır. 1386 yılında Timur tarafından yıkılmış, 1579 da Sultan 3.Murat tekrar onartmış, 93 Harbinde(1877-1878)yani Osmanlı-Rus Savaşında Ruslar tarafından tekrar tahrip edilen 220 burçlu kale surları ile birlikte halen ayakta duruyor.
Kars Tabyaları, Vali Konağı, PTT Binası, Tren Garı, Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı, Ebul Hasan-i Harakani Türbesi, Evliya Camisi, Kümbet Camisi, Beylerbeyi Sarayı, Yusuf Paşa Camisi, Taşköprü, Namık Kemal Evi, Hamamlar, Osmanlı Evleri, İsmet Paşa İlkokulu, Fevzi Paşa İlkokulu, Merkez Camisi, Çoban Kilisesi, Surp Gregor Kilisesi.