ÜRDÜN JORDAN AMMAN

Amman

9 Kasım 2017-20 Kasım 2017

Eski ile yeninin, geleneksel ile modernin dünyadaki en kusursuz örneklerinden birine sahip olan başkent Amman, çöl ile verimli Ürdün Vadisi arasında tepelik bir alanda kuruludur. Kültürel zenginliğin getirdiği karşılıklı hoşgörü, Ürdün halkının en belirgin özelliklerinden biri. Amman’da gezerken insanların bilhassa Türklere karşı gösterdikleri ilgi ve alakayı hemen fark ediyorsunuz. Son derece modern binalar, oteller, şık restoranlar,alışveriş merkezlerinin yanısıra geleneksel sokak lokantaları, küçük esnaf dükkanları, sokak ve kaldırım tezgahları kentin dokusunu meydana çıkarıyor. Ilıman iklimi nedeniyleÜrdün nüfusunun yarısı Amman’da yaşıyor.Ağaçlandırılmış caddeleri,yanyana dizilmiş beyaz evleri ile tipik bit güney Akdeniz kasabasını andırıyor.

Şehrin tarihi mekanlarından birisi şehrin tam ortasındaki tepede yer alan Citadel yani Antik kenttir.Ziyaretçiler burada tarihin eşsiz örneklerini içeren ünlü Herkül Tapınağını, Umayyad Palace ve aşağıda düzlükte bulunan Roma Tiyatrosunu gezebilirler.

Biz Amman’da yen Amman tabir edilen modern binalar ve alışveriş merkezlerinin bulunduğu kısımda Oceon Hotelde 2 gece kaldık. Ürdün gezimizin sonunda Amman’a döndüğümüzde ise 4 gün eski Amman’ın göbeğinde Art Otelde 4 gün kaldık. Art Otel konumu itibariyle tam istediğimiz gibiydi. Eski Amman’ı doyasıya yaşadık ve gezdik. Bütün dükkanlar otelin bulunduğu caddedeydi. Heryeri yürüyerek dolaşabildik. Amman’da kalınacak tek otel Art bence.

Ürdün’ün meşhur lokantası Haşim otele 20 metre uzaklıktaydı. Hertarafta  lokanta ve tatlıcı ile dükkanları vardı.

Ürdün’de ulaşım taksi ile sağlanıyor. Şehir içi otobüs çok az. Hatta şehir dışı ulaşım bile genelde taksi ile. Ürdün parası  5,5 lira 1 dinar. Yani Ürdün pahalı bir ülke. Her şey dışardan geliyor. Çin malı buraya da gelmiş. Tekstil genelde Türkiye’den geliyor.Kraliçe Aliya Havaalanı uluslararası.

 

 

Ürdün Amman Jordan

İstanbul Amman

9 Kasım 2017 Perşembe

Sabah saat 7.00 de evden çıktık. E-3 nolu otobüs ile Saw Havaalanına geldik.11.25 uçağı ile Ankara aktarmalı olarak 15.40 ta Amman Havaalanına indik. Daha evvel anlaştığımız GOLDEN GATE TOURS  firmasının  elemanı bizi havaalanında bekleyecekti. Ancak kimseyi göremedik. Havaalanında sağa sola bakınırken yanımıza yaklaşan  adının sonradan Kubilay Kaymaz olduğunu öğrendiğimiz genç bize yardım edebileceğini söyledi. Biz de firmanın telefonunu verdik. Telefon etti ve bizi almak için yolda olduklarını söylediler.  10 dakika sonra Bassam adlı şoför geldi ve özür diledi. Tur şirketinin ofisine gittik. Onlara götürdüğümüz hediyeleri verdik. Onlarda bize kahve ve kuru pasta ikram ettiler.

Çıktığımızda hava kararmak üzereydi. Şoföre bizi bir lokantaya götürmesini söyledik. O da bizi Amman’ın en meşhur lokantalarından Tavaheen Al Hawa adlı çok lüks bir yere bıraktı. Lokantanın ortası çadır şeklinde yapılmış,loş ışıklı, fıskıyeli,sutün başlıkları ile dekore edilmiş enteresan bir yerdi. Yalnız bayağı pahalı bir yerdi. İki kişi 22.04 Dinar ödedik. Sadece iki şiş, iki ayran. Oceon adlı otele gelmek için taksiye de 3 dinar ödedik. 1 dinar bizim paramızla 5,5 Tl.

Otele döndüğümüzde bayağı yorgunduk. Hemen odamıza çıkıp yattık.