JAİPUR Hindistan Pink City Pembe Şehir

2 Mart 2017 Çarşamba
Amber Fort
Amber Kalesi ve Sarayı
Jaipur’un 11 km. Dışındadır. Jaipur Şehri inşa edilmeden önce Mihracenin yerleşim yeriydi. Daha sonra Jal Singh tarafından genişletildi. Kale bir tepenin üzerinde büyük bir alana kurulmuştur. Tepeden bir tarafta Yamuna Nehri, diğer tarafta ise Jaipur Şehri görünür.

Amber Fort kalesine çıkmak için genelde fil tercih ediliyor. Fakat file binmek için bir saat sıra beklemek lazım. Ya da yürüyerek çıkılıyor. Biz de sıraya girdik. Biletimizi alıp file bindik. Sürücümüz Bablu Han müslümanmış.Filler sıra halinde tepeye doğru yavaş yavaş tırmanıyor. Kalede sizi bıraktıktan sonra boş olarak aşağı iniyorlar. Bir file 2 kişi binebiliyor.İçeri girmek için tekrar bilet alınıyor.

Önce “Divan’ı Aam” denilen halk salonuna giriliyor. Burası sütunlarla dekore edilmiş ve duvarlar da çeşitli mozaiklerle süslenmiştir. Sağ taraftaki merdivenlerden çıkıldığında küçük bir Kali Tapınağı görülür. Diğer bir tarafta beyaz mermerden yapılmış Sila Devi Tapınağı vardır.

Jai Mardir denilen Zafer Salonunun bir duvarı ve tavan küçük küçük aynalarla süslenmiştir. Yekpare mermerden oyulmuş pencere aşağıdaki göle bakar. Salonun tam karşısındaki Zevk Köşesi”Suks Nivas” fildişi ve sandal ağacı oyma işleri ile süslenmiştir.

Jal Mahal:
Jaipur’un 6 km. dışındaki bu saray, küçük bir gölün ortasında olup Mihracenin yazlık sarayıdır.

Devamı Jaipur 2 yazımda

HİNDİSTAN Altın Üçgen Delhi Jaipur Agra

Hindistan’a gitmeyi ve atalarımızın oralara götürdüğü kültürü görmeyi her zaman istemişimdir. THY 14 Şubat promosyonundan istifade ederek Hindistan’ı görmek nasip oldu.

1 Mart 2017 tarihli Yeni Delhi’ye biletimizi aldıktan sonra bir gezi programı hazırladım. Maalesef bu seyahatte gün sayısı 6 olduğundan ve çok fazla gezilecek yer olduğundan hızlı hareket etmek zorundaydık. Oradaki tur şirketlerini araştırdım. Hindistan’ a gitmek için vize almak lazım. İstanbul’da Hindistan Konsolosluğu Harbiye’de. Vize için randevu internetten alınıyor. Vize ücreti 41 dolar. Randevu günü konsolosluğa gidip evraklarınızı veriyorsunuz. Aynı gün saat 17.00 de vizenizi alıyorsunuz. Vize alırken tanıştığımız bir kişi bize orada güvenilir bir tur şirketi önerdi. Bizde o şirketle önce mailleşerek, sonrada skyptan görüşerek anlaştık. Sadece bize ait şoförlü bir araba,yerel 3 rehber ve bizimde beğeneceğimiz oteller ve bütün bahşişler dahil anlaştık. Biz ancak gittiğimiz yerlerde ” monument entrence fees” denilen “tarihi yerlere giriş bilet ücretleri”ni ödeyecektik. Ayrıca Tac Mahal cuma ve Agra’daki Cuma Camisi pazar günleri kapalı olduğu için ziyaretlerimizi  bu önemli yerlerin kapalı olmadığı günlere denk getirerek programımızı yaptık.

1.Gün 2 Mart 2017 Çarşamba

Delhi Jaipur

1 Mart Salı günü saat 20.50 THY uçuşu ile Delhi’ye aktarmasız uçtuk. Aramızda saat farkı 2,5.2Mart sabahı saat 5.15 te Delhi Havaalanındayız. Pasaport işlemlerinin ardındansaat 6.30 da “Hollyindia travels” yetkilisi bizi karşılayarak turun detaylarını anlatıyor. Boynumuza çiçeklerden yapılmış birer kolye takıyor.Bize tahsis edilmiş araba ile hareket ediyoruz. Yoldan 6 gün birlikte olacağımız sürücümüz Mennu(Manu)’yu  alıyoruz.

Delhi’den sabahın erken saatlerinde ayrılarak “Jaipur” şehrine ilerliyoruz. Delhi Jaipur arasındaki yollar bakımsız. Yol kenarlarında kurulmuş bir çok köy ve kasabadan geçiyoruz.Satıcılar,insan karmaşası,inekler, develer, korna sesleri. Hepsi birbirine karışıyor. İnsanların ayakları yalınayak.

Bir saat kadar sonra temiz görünen bir yerde durarak çay içtik.2,5 saatte Jaipur’a geldik. Doğruca “Whispiring Palms” adlı otelimize giderek yerleştik. Kapıda bizi bekleyen arabamızla yerel rehberimiz Sunita’yı alarak Jaipur’u keşfetmeye çıktık.

Rajastan eyaletinin  merkezi olan Jaipur, pembe renkli taşlardan yapılmış olması nedeniyle “Pink City” olarak biliriz. Eski Jaipur 7 kapı ile dışarı açılan kale gibi pembe surlarla çevrilidir. Kapıların bazıları Ajmer Gate, Chandpol Gate,Sanganeri Gate’dir.

Sunita bizi ilk olarak Hava Mahal’e götürdü. Rüzgar Sarayı anlamına gelen Hava Mahal’in ön yüzü görülmeye değerdir. Kral ailesindeki kadın ve haremdekilerin ana caddeyi gözlemleyebilmeleri için yapılmış olup pembe renklidir. Önden beş katlı olarak görülmesine karşı arkadan iki katlıdır.

Hava Mahal’den sonra Amber Fort’a gittik. Yamuna Nehri’nin kenarında yüksek kayaların üzerine kurulmuş olan bu kale 1592 yılında Ekber’in bir komutanı tarafından yapılmıştır. Jaipur’un 11 km. dışındaki bu sarayda Jaipur kurulmadan önce mihrace yaşamıştır.