Mısır Şarm El Şeyh

2 Mayıs 2015 Cumartesi

Sina Yarımadasının en güneyinde, Kızıldeniz’de bir cennet. Çölün ortasında bir vaha.Yüzlerce 5 yıldızlı otelin bulunduğu Şarm El Şeyh, aynı zamanda bir dalış merkezi. Yılın 12 ayında turizme açık bu tatil merkezinde tüplü dalıştan, yunuslarla yüzmeye kadar her türlü olanak mevcut.
Saat 18.15 te evden çıktık.E-3 nolu otobüse binerek 19.45 te Sabiha Gökçen Havaalanına geldik. 23.25 uçağı ile 2 saatte Şarm El Şeyh’ ulaştık. Saat 1.30 da rahatlıkla pasaport kontrolünden geçerek ve 15 dolar ödeyerek anlaştığımız taksi ile Şarm El Hayat adlı otelimize vardık.

Şarm El Şeyh, gece ışıl ışıl ve geniş caddeleri ile çok çok güzeldi. Otelimiz Mısır sfenksleri ile dekore edilmiş, çok büyük bir otel. Gece 0.4 te yatabildik. Saat 7.00 de de kalktık. Açık büfe kahvaltıdan sonra dışarı çıktık.20 metre ötede yolun sağında “Sharm Happy Tour”firması ile 150 Dolara Kahire’ye gitmek ve Kahire’de piramitleri gezmek ve otelimize bırakılmak üzere anlaştık.

Daha sonra 1 dolar ödeyerek bindiğimiz minibüsle 35 dakikada Old Market denilen eski şehre geldik. Küçük bir köy havasındaki Old Market hediyelik eşya dükkanları ve restoranlar, kafelerle doluydu. Öğleyin Muhsin Restoranda iki kişi 100 Mısır Poundu ödeyerek karışık et yedik. Çok nefisti. Restoranlarda et yemekleri çok güzel fakat temizlik yok.Old Markette büyük ve tarihi bir cami var. Restorasyonu yapılıyor.
Old Marketteki geziden sonra sahil yolundan yürüyerek otele döndük.3 Mayıs gecesi tur şirketi bizi otelimizden alarak Kahire otobüsüne bindirdi. Sabah bizi Kahire’de tur rehberi karşılayacak.

Rusya Gezisi Petersburg

9 Ağustos 2014 Cumartesi

Otelimiz indiğimiz tren garına 250 metre uzaklıkta bulunan Ligovski Caddesi üzerindeki İbis Otel. Gezdiğimiz ülkelerde genelde İbis otelleri tercih ediyoruz. Hem fiyatları uygun, hem de çok temiz oluyorlar. Burada iki kişilik oda fiyatı 85-90 Dolar civarında. Otele yerleştikten sonra akşamüzeri 19.00 civarında dışarı çıktık. Petersburg’un belli başlı ana caddesi Nevski. Bizim kaldığımız otelin bulunduğu Ligovski Caddesi ile kesişiyor. Biraz yürüyerek Nevski Caddesine geldik. Nevski Caddesinin iki tarafında kafeler, hediyelik eşya dükkanları ve restoranlar var. Bu cadde boyunca otobüsler işliyor. Caddenin sonunda sahile ve Hermitaj Müzesine varılıyor. Bu arada bir Türk kebapçısı keşfettik. Yemekleri ve döneri nefisti. Her gün öğle ve akşam yemeklerini orada yedik.

PETERSBURG’DA Nevski Caddesi 6 metre genişliğinde ve her iki tarafında barok ve neo klasik tarda binalar sıralanıyor. Bu bulvarı küçük kanallar kesiyor. Yeliseyev’s Çarşısı ve Gostinidvor Çarşısı bu cadde üzerinde bulunuyor. Kazan Katedrali bu cadde üzerinde. Yeniden Diriliş Kilisesi de bu caddeyi kesen kanalın üzerinde. Puşkin Müzesi de bu caddede ve bu müze ünlü Rus yazar Puşkin’in kaldığı son apartman dairesi.

Petersburg caddeleri, köprüleri, meydanları ve kıyıları ile bir saray gibi. Adeta kuzeyin Venedik’i.
Rusya’nın 2. Büyük şehri olan Petersburg kuzeybatıda yer alıyor. Neva bataklığında 1703 yılında Çar Deli Petro tarafından kurulmuş. 42 ada ve50 civarında kanal ve nehir kolu üzerine inşa edilmiş. Şehirde 50 den fazla müze bulunuyor.

Petersburg’a gelince dünyanın en büyük ve en zengin müzesi HERMİTAJ’ı mutlaka görmek lazım. 5 binadan meydana gelen müze Neva Nehrinin kenarında yer alıyor. Petersburg 2 Dünya Savaşında ağır bir bombardımana uğramış. Müzedeki eserler trenle Sibirya’ya taşınmış. Heykeller toprak altına gömülmüş. 1057 oda ve 400 salondan oluşan müzede tarih öncesi Rus eserleri, dünyanın en ünlü ressamlarının tabloları, Hint, Çin, Eski Mısır, Roma, Yunan sanat eserleri, Avrupalı sanatçıların eserleri sergileniyor. Kısıtlı bir zamanda bu kadar eseri görmenin imkanı olmadığından girişte müze planını alarak en önemli eserleri seçmek gerekiyor. Her eserin önünde 1 dakika durulursa müzenin 11 senede gezilebileceği söyleniyor. Çariçe 2.Katerina dünyanın en ünlü ressamlarının tablolarını burada toplamış.

Müzeye girebilmek te çok zor. Biz biletlerimizi Rusya’ya gelmeden internetten almıştık. İki kişi 35.90 dolar ödedik. İyi ki öyle almışız. Müzeye geldiğimizde kuyrukları görünce şok olduk. Biz o kuyrukları geçerek hemen içeri girdik. Müze pazartesi hariç her gün 10.30-17 arası açık.

İçeriye girişte ihtişamlı bir merdiven sizi karşılıyor. Altın yaldızlı revaklar ve sütunlar karşısında bu ne ihtişam diyorsunuz. Bizim Dolmabahçe Sarayı gibi. Akşama kadar müzeyi gezdik. En önemli eserleri gördük.,

Donanma binası Hermitaj’ın karşısında yer alıyor. O da ayrı bir sanat eseri. Petersburg’ta bütün tarihi yapılar sanat kokuyor. Hangisine bakacağınızı şaşırıyorsunuz. Yarın Kazan Katedralini ve diğer yerleri gezeceğiz.

Kazan Katedrali:
1.Aleksandr tarafından 1801-1811 yılları arasında yaptırılan katedralin sütunları pembe renktedir. Katedralin hemen yanında Stragunov Sarayı yer alıyor. Hem saray hem katedral Nevski Caddesi üzerindedir.

Saint İsaac Katedrali:
Katedral, Finlandiya’dan getirilen taşlarla 40 yılda(1818-1858) inşa edilmiş olup kubbe kısmına 250 basamakla çıkılıyor. Ayrıca kubbenin 100 kg saf altınla kaplı olduğu söyleniyor. Çarşamba hariç her gün 11-18.00 saatleri arasında açık.

Yeniden Diriliş Katedrali(Dökülen Kan):
Griboedova Kanalı üzerinde yer alan kilise 1887-1907 yılları arasında inşa edilmiş. Kızıl Meydandaki Aziz Vasili Katedrali örnek alınmış. Dış görünüşü rengarenk bir kilise. Hem içi, hem dışı mozaiklerle süslü kilise ihtişamı ile insanı büyülüyor. Kilisenin dışında sokak ressamları ve müzisyenleri sanatlarını icra ediyorlar. Kilisenin yanında çok büyük bir park var.

Antarktika ve Arktika Müzesi:
Kuzey ve güney kutuplarında yapılan çalışmalar sergileniyor.

Tatar Camisi: Müslümanlar için çok önemli bir ibadet yeri. Petersburg’da çok fazla Orta Asya Müslümanları var. Genelde bunlar seyyar satıcılık yapıyorlar. Mesela sokaklarda su ve meyve suyu satıyorlar.

Aurora Kruvazörü:
Ekim devriminin simgesi olan gemi Neva Irmağında demirli olup pazartesi ve salı günleri hariç her gün 10.30-16.45 saatleri arasında açık.