Ebeveyn Olarak Baba İçin İpuçları

Bugün, yalnız babaların sayısı önemli ölçüde artmıştır. Mahkeme sistemi artık babaların da anneler kadar hatta bazı durumlarda annelerden daha iyi ebeveyn olduğunu gözlemektedir. O zaman şu ya da bu nedenle, babasıyla yaşamayı tercih eden çocuklarınız olabilir. Bir diğer grup da ölüm nedeniyle ya da yalnızca anneleri tarafından istenmedikleri için anneleri olmayan çocuklardır. Elbette, yalnız babalar ülkemizdeki artan boşanma oranının sonucudur. Nedeni ne olursa olsun, ebeveyn olarak babalık harika bir durumdur yalnız bazı zorlukları vardır.

 

Pek çok baba şefkatli ve destekleyici kusursuz ebeveynlerdir fakat çoğu yalnız bir baba olma konusunda çok az fikir sahibidir. Baba olmak anlamak ve yönelmeyi gerektiren tamamen yeni bir dizi konuyu beraberinde getirir. Yalnız bir baba olarak yeteneklerinize ve kendinize inanmanız için isiz yüreklendirmek istiyoruz. Doğru araç ve kaynaklarla başarıya ulaşacaksınız. Aşağıda baba olarak şu veya bu zamanda yönelmeniz gereken pek çok alandan yalnızca birkaçıdır.

İletişim

Yalnız bir baba olarak yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri iyi iletişim becerilerini öğrenmektir. Bu yalnızca konuşmak değil, aynı zamanda dinlemek anlamına gelir. Çocuğunuzu dinlemeyi öğrenerek, tüm kapıları açma, korkuları, hedefleri, özlemleri ve sıkıntılarını öğrenme olanağına sahip olacaksınız. Çocuğunuzla ne kadar çok konuşur ve onu dinlerseniz, çocuk yetiştirmedeki engeller o kadar kolay olacaktır.

Çocuğunuzun arkadaşlarının kim olduğunu, nereye gittiğini, tek ebeveyne sahip olmakla ilgili ne tür kaygıları olduğunu, okulda neler olduğunu vs. anlamanız gerekir. İletişim kapılarını açık tutarak, alt yapıyı hazırlamış oluyorsunuz. Böylece çocuğunuz bir yetişkin olduğunda size her konuda açık açık ve özgürce gelebilir. Ayrıca, iyi iletişim çocuğunuzun kendi ailesine taşıyabileceği bir şey olan, yetişkin olarak iyi bir iletişimci olmayı bilmektir.

Okul İlişkileri

Genellikle, ebeveyn olarak baba tam zamanlı bir işte çalışır. Bu okul hizmetleri, etkinlikler ve problemlerle ilgilenmenin zor olabileceği anlamına gelmektedir. Ancak, okulla olabildiğince ilgili kalmanız son derece önemlidir. Her toplantı, oyun ve konsere yetişemeseniz de, çocuğunuza onu desteklediğinizi göstermek için elinizden geldiğince her şeyi yapmanız gerekmektedir.

Ayrıca, çocuğunuzun okulunda olup bitenlerden haberdar olduğunuzdan emin olmalısınız. Bu, ufukta herhangi bir problem görünmediğinden emin olmak için çocuğunuzun öğretmeni ya da danışmanıyla konuşmak için çaba sarf etmeniz anlamına gelmektedir. Genelde, bilgili sahibi olmak sıkıntı baş göstermeden önce kurtulmanın anahtarıdır.

Yer

Bir ebeveyn için gerçekleştirmesi en zor şeylerden biri çocuğuna oda vermektir. Çocukların gelecekte onlara yardımcı olacak olan bağımsızlığın önemini öğrenmeleri gerekir. Her çocuğun gizliliğe, kendine ait bir odaya, arkadaşlarıyla vakit geçirmeye, telefonda konuşmaya ya da kitap okumak için odasında saklanmaya ihtiyacı vardır.

Çocuğunuzla ilgili etkinliklere dâhil olmak kadar ona ait bir yer vermek de önemlidir. Çocuğunuz on yaşlarına geldiğinde okuldan eve geldiğinde gevşemesi için ona biraz zaman verin. Diğer bir deyişle, çocuğunuzu günü ile ilgili yüzlerce soru sorarak bombardımana tutmayın. Onun yerine, bırakın eve girsin, bir şeyler atıştırsın, eşyalarını bir kenara bıraksın ve rahatlasın.

Dürüstlük

Genellikle, babalar çocukları konusunda koruyucu davranırlar, bu iyidir fakat tek ebeveyn olarak kendinizi koruyucu olma konusunda biraz yetersiz bulabilirsiniz. Çocuklarınız büyümeye başladığında ona öğrettiğiniz veya aklında kalan şeylere güvenmek zorunda kalacaksınız ve bu işe yarayacaktır. Bununla birlikte adil olmak için çaba göstermelisiniz. Eğer 16 yaşında bir kızınız varsa ve flört etmek istiyorsa, o artık “küçük bir kız” değil, bir gençtir. Bunun dışında, bazı kurallar koyabilir, eve dönüş saatini belirleyebilir ve gecenin tadını çıkarmasına izin verebilirsiniz.

Bir ailedeki tek ebeveyn olarak baba olmak beraberinde zorluklar getirecektir fakat bunlar yıldırıcı ya da kötü değildir. Öncelikle, nelerle karşılaşacağınızı öğrenmelisiniz. Sabırlı olun, çocuğunuza sevgi gösterin ve destek olun. Sizin için oldukça işe yarayacak bir sistem oluşturmuş olacaksınız. Disiplin ve özgürlük arasında kusursuz bir denge kurmalısınız. Bu da biraz pratik gerektirecektir.

Ebeveynlerin İnsan Olduğunu Unutmayın

Çocuklar çoğu zaman ebeveynlerinin yenilmez olmalarını beklerler fakat gerçek şu ki ebeveynler de insandır. En sevgi dolu ve sabırlı ebeveynler bile çocuk yetiştirirken hata yapacaklardır. Unutmayın, pek çok farklı faktörün dâhil olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda hiçbir kitap bir ebeveyne nasıl mükemmel olacağını söylemez. Eğer bir anne ya da babaysanız bazı yararlı kaynaklara ulaşabilirsiniz fakat aynı zamanda hatalar olabileceğini anlamanız gerekir.

Hayattaki tavır ve tutumunuzun çocuğunuz üzerinde doğrudan bir etkisi olacağını anlamanız önemlidir. Ne kadar istikrarlı bir çevre, sevgi, destek ve düzgün disiplinle dolu bir hayat sağlayabilirseniz, çocuğunuz o kadar iyi bir biçimde gelişecektir. Her ebeveyn- çocuk ilişkisinin anahtarı iletişimden geçer. İkiniz okul, ilişkiler, zorluklar, hedefler ve hayaller gibi şeyler üzerine konuşmalısınız. İletişim hattını açık tutmak hayatta başarılı olmasına imkân sunarken, çocuğunuzun sosyalleşmesine yardımcı olacaktır.

Çocuğunuzu yetiştirirken daha az hata yaptığınızdan emin olmak için, ailelerin mücadele ettiği bazı yaygın noktaları bilmeniz gerekir. Çocuğunuz ister küçük, ister evinizden ayrı kendi başına olsun, iyi ebeveynlik yapmak oldukça farklıdır.

İsyan

Tüm çocuklar belli isyan etme dönemlerinden geçerler. Bu zamanlar zor, genellikle ebeveyni karşı koyma, inatçılık ve hatta küstah konuşmalarla mücadele etmeye zorlar. Yeni başlayanlar, çocuğunuzun hayatında böyle bir dönemin olacağının fakat bu duruma gelene kadar kimsenin ne derecede olacağını bilmediğinin farkına varmalısınız. Bazı çocuklar zirveye çıkarken bazıları daha az isyankâr olacaktır. Normal de olsa, ebeveynler aşırı derecede idareci davranarak ya da aşırı ebeveynlik yaparak karşı koyma dönemini daha da kötüleştirebilirler.

Tipik olarak, isyan yılları çocuğunuzun bağımsızlık kazanmaya ve bazı şeyleri anlamaya başladıkları 13-19 yaşları arasındaki gençlik dönemidir. Çok katı davranarak ya da çok fazla ebeveyn tavsiyesi yükleyerek bu isyanın daha da kötüye gittiğini göreceksiniz. Yine de, sınırlar koymanız ve yol göstermeniz gerekse de, bunun miktarını makul bir seviyede tutmalısınız. Diğer bir deyişle, çocuğunuza kendi ayakları üzerinde durma imkânı sağlamanız gerekir. Yoksa, çocuğunuz hiçbir zaman sağlıklı düşünen bir yetişkin olarak büyümeyi hiçbir zaman öğrenemeyecektir.

Çalma

Hiçbir ebeveyn çocuğunun çaldığını düşünmek istemese de, pek çoğu en azından bir kere deneyecektir. Eğer çocuğunuzun küçük bir şey çaldığını görürseniz, iyi bir konuşma yapmak üzere bir gezintiye çıkabilirsiniz, fakat bu sorun birden çok kez ortaya çıkarsa sorumluluğu öğrenmeleri gerekiyor demektir. Örneğin, çocuğunuz bir paket sakız çaldıysa ve eve döndüğünüzde bunu fark ettiyseniz sakızı alın ve çocuğunuza çalmanın neden yanlış olduğunu açıklayın.

Ancak, bir dahaki sefere bir paket sakız ya da herhangi bir şey çalındığında çocuğunuzu maddenin çalındığı yere götürün, çocuğunuzla birlikte içeri girin, satıcıya çalınan maddeyle birlikte parasını verin ve bir özürlü olayı bildirin. Çocuğunuzun yanlıştan doğruyu öğrenmesi çok önemlidir ve bazen çocuğunuzu sorumlu tutmak zorunda kalabilirsiniz. Evet, bunu yapmak zordur fakat çocuğunuzun çok önemli bir dersi öğrenmesi için de zorunludur.

Kurallar

Yaşına bakılmaksızın tüm çocukların kurala ihtiyacı vardır. Sınırlar koyarak, aslında iki şeyi başarmış oluyorsunuz. Birincisi, çocuğunuza hayatı boyunca taşıyacağı bir ders olan neyin doru olup neyin doğru olmadığını öğretiyorsunuz. İkincisi, aslında çocuğunuz için bir güvenlik hissi yaratıyorsunuz. Çoğu çocuk kurallar ve disiplin ister. Sınırlar koyduğunuzda, çocuk sizi bir günah keçisi olarak kullanmasına izin verirken daha çok umursuyormuşsunuz gibi hisseder.

Güzel bir örnek; eğer çocuğunuz okulda bir grup çocuk tarafından akıllıca olmadığını bildiği bir yere gitmeye ikna ediliyorsa, çocuk ebeveyninin gitmesine izin vermeyeceğini söyleyerek kuralları bu durumdan kurtulmak için kullanabilir. Kurallar her çocuğun hayatının ona anında yardımcı olan zorunlu bir parçasıdır, aynı zamanda okuldan çıkması ve iş hayatına atılması için hazırlar.

 

Mali Durum

Son olarak, bütçe yapma, harcama ve biriktirmenin doğru yolunu öğretmeniz gerekir. Bugünün toplumunda sık sık ebeveynler hiç önemli bir şey değilmiş gibi para vermekteler. Maalesef, çocuğunuza istediği her şeyi almak finans idaresinin iyi bir örneğini vermemektedir. Onun yerine, çocuğunuza para kazanmanın bir yolunu öğretin. Ev ya da bahçede önemsiz işler önerip karşılığını verdiği işler için çocuğunuza para ödeyebilirsiniz. Başarılı hissetmenin yanı sıra, çocuğunuz paraya karşı tamamen farklı bir bakış açısı kazanacaktır.

 

Bu ve diğer pek çok hata ebeveynlerin insan olduğunu gösterir. Çocuk yetiştirme yılları boyunca hata yaparız fakat bunları düzeltebiliriz. Çocuğunuza verebileceğiniz en iyi derslerden biri onun ebeveynlerin insan olduğunu görmesini sağlamaktır. Eğer çocuğunuzun önünde ağlarsanız kötü hissetmeyin ve bir hatayı düzeltmeniz gerekiyorsa endişelenmeyin. Hata yapmaktan mümkün olduğunca kaçınmak isterken hata yaparsanız, ebeveynlerin inan olduğu ve çocukla birlikte öğrendiği teorisini güçlendirmiş olursunuz.