Güney Mısır Philae ve Karnak Tapınakları

9 Mayıs 2015 Cumartesi

Aswan’dan bir taksi ile Nil Nehrinin iki kıyısındaki en önemli tapınakları gezmek üzere 400 LE ye anlaştık.Gelirken önce yolumuz üzerindeki Philae Tapınaklarına uğradık.
Yunanca”son” anlamına gelen Philae, Antik Mısır’ın güney sınırını işaret ediyordu.Aswan Şehrinde yer alan tapınak, ölüm tanrısı Osiris’in eşi, gök tanrısı Horus’un annesi tanrıça İsis’e adanmış. Bu önemli tapınak, 1960 yıllarında su altında kalacağı için Unesco ve Mısır hükümeti tarafından biraz öteye taşınmıştır. Ancak Nil Nehri’nin üstünde bir adacıkta olduğundan ulaşım sadece teknelerle sağlanmaktadır.
Daha sonra Edfu ve Kom Ombo tapınaklarını gezerek resimler çektik.

Köy yollarında köylüler hurma satıyorlardı. Ağaçlardan toplanan hurmalar son derece sertti. Ucuza satılan hurmalardan satın aldık. Akşam üzere Luksor’daki otelimize geldik.

10 Mayıs 2015 Pazar

Sabah 7.00 de taksiye binerek ve 10 LE ödeyerek Luksor ‘un 2,5 km.kuzeyinde bulunan Karnak Tapınaklarına geldik. İçeri girmek için 80 LE ye bilet alınıyor.
800 metre genişliğinde ve 1,5 km. uzunluğu ile 61 dönümlük bir araziye yayılan dünyanın en büyük açık hava müzesidir. Yeni krallık döneminin 9. Firavunu 3.Amenhotep tarafından,eski Mısır Tanrılarının en büyüğü Amon Ra adına M.Ö X1V yüzyılda inşa edilmiştir.Daha sonraları Tutankamon, 2.Ramses, Büyük İskender, Roma ve Arap Müslümanları çeşitli eklemeler yapmışlardır.

Tapınağa 24 metre yükseklikte bir pilondan giriliyor. Tahtta oturan 2 heykel, girişin iki yönünde görülmektedir. Avluda Teb üçlüsü bir tapınak ve Ebu Al Haggag camisi yer alıyor. Güney yönüne sapıldığında papirüs başlıklı 52 metre yüksekliğinde çift sıralı 14 devasa sütundan 2.büyük avluya geçilir. Buradan da 32 sütunlu Hipostil hole geçilir. Bundan sonraki kısımlarda III.Amenhotep ve Büyük İskender’e ait bir çok dar ve karanlık kutsal mekanlar bulunur. Amon Ra teknesi bu mekanda bir süre bekletilirdi.
Öğleye kadar Karnak Tapınaklarını gezdikten sonra Luksor Şehrine dönerek Şehrin ortasındaki Luksor Tapınaklarına gittik.

Mısır Aswan Ebu Simbel

7 Mayıs 2015 Perşembe
Sabah 5.00 te kakıp 6.20 de Kahire’deki otelimizden ayrıldık.8.20 treni ile Gize tren istasyonundan 1.sınıf bilet ile Mısır’ın güneyinde bulunan Aswan şehrine gideceğiz.15 saat yolculuktan sonra 22.30 da Aswan’a gelebildik. Trenler çok eski ve bakımsız. Giderken trenin her tarafından sesler geliyor. Yolcu çok fazla. Ancak 1. sınıf kompartımanlar pahalı olduğundan revaçta değil. Dolayısıyla rahat yolculuk yaptık. Nil Nehri kenarında bulunan Helnan Aswan adlı otelimiz 5 yıldızlı.Balkondan Nil Nehrinin gece manzarası pek hoş. Sabah kahvaltısını yaparken Nil Nehrinde arka arkaya hareket etmiş tur gemilerini seyretmeye doyamadık.

Ebu Simbel tapınaklarına gitmek için taksi(15 LE)ile otobüs garajına geldik. Aswan Şehrinden Ebu Simbel’e kara otobüs yolculuğu 4 saat sürüyor.Ebu Simbel Mısır’ın güneyinde Nasır Gölü’ne(High Dam) yakın ufak bir Nubian köyü. Nubian demek Mısır’ın yerli halkı demek. Köy tam Sudan sınırında. Sudan’a geçmek üzere bekleyen bir sürü tır gördük.

Ebu Simbel tapınaklarına girmek için kişi başı 115 LE ödedik. Nil Nehrinin batı kıyısında inşa edilen Ebu Sibel tapınakları, Mısır’ın en çok tanınan antik tapınaklarıdır. Ramses 2,Nubya da denilen buradaki isyanları bastırmak için yaptığı sefer esnasında bir fili takip ederek Ebu Simbel’e ulaşır.M.Ö.1303-1213 yıllarında Ramses2 tarafından bir dağın içi oyularak yapılmış iki tapınak vardır. Büyük tapınak 20 yılda yapılmış olup kapısının 2 tarafında 4 adet 21 metre yükseklikte oturmuş Ramses 2 heykelleri görülmektedir. Küçük tapınak Kraliçe Nefertiti ve tanrıça Hathora adanmıştır. Bu tapınakların yapılma nedeni Ramses2’nin düşman olduğu Sudan’a ne kadar güçlü olduğunu göstermek ve Kraliçe Nefertiti’ye duyduğu aşktır. Aswan Barajı(High Dam)inşa edilirken bu iki tapınak 1960 yıllarında 42.000.000 dolar maliyetle 5 yılda yeni yerlerine taşınmıştır. Taşlar taşınırken yüzlerindeki ifadelerin değişmemesi için estetik cerrahların dahi fikirleri alınarak son derece hassas davranılmıştır. Tapınağın içinde resim çekmek yasak. Ancak bize müsaade ettiler. Köyün içindeki balık lokantasında nefis bir balık yedik. Saat 20.00 de tekrar 4 saat yolculuktan sonra Aswan’daki otelimize gelebildik.