ESKİŞEHİR(Kültür Ve Sanat Şehri)

Bugün Eskişehir’deki üçüncü günümüz. Eskişehir son on yılda öyle bir gelişim yaşamış ki görülmeye değer şehirlerin başında geliyor. Şehrin sokaklarında yürürken insan gururlanıyor. Tramvayları, kaldırımları, heykelleri, parkları, çiçekleri, köprüleri, fıskiyeleri ile pırıl pırıl, tertemiz bir şehir. Trafik diye bir şey yok. Ankara’ya gelip giderken Eskişehir’den geçerdik. Sonra Sayın Yılmaz Büyükerşen ile Eskişehir’in büyük değişikliklere uğrayarak güzelleştiğini duyar olduk. Ama bu kadarını tahmin bile edemezdim. Viyana’yı gördüm. Prag’ı gördüm. Hiç farkı kalmamış. Tanıtımı daha da çok yapılırsa çok ta turist gelir. Türkiye’de var mı bir benzeri acaba bir çayın üstünde havuzlar olsun. Bunu görmeden anlatmak biraz zor. Zannedersem bir eşi Panama kanalında varmış. Ben de henüz Panama’dakini görmedim.
Belediye Konukevindeki nefis kahvaltımızdan sonra Odunpazarı Semtindeki, restore edilmiş bir Osmanlı Evini görmek istedik. Dede mahallesinde bulunan ev 19.yüzyıla ait ahşap sivil mimarinin tipik bir örneği.

Cumhuriyet döneminin birinci milletvekillerinden Halil İbrahim Efendi(Sipahioğlu)na ait bu yapının diğer adı Yeşil Efendiymiş. Zamanında bu evde Atatürk’ün misafir edildiği söyleniyor.

Evin selamlık bölümünün restorasyonu 1984 yılında bitirilerek ziyarete açılmış.

Bağdadi tarzda inşa edilen bina bodrum kat ve zemin üzerine yükselen üst kattan ibarettir.

Ahşap işçiliği tavan, kapılar ve dolaplarda dikkati çekiyor. Cumbalı ve ocaklı başoda, süslemeleriyle diğer mekânlardan farklıdır.

Osmanlı Evinde 19.yüzyıl yaşantısını aksettirir şekilde bütün yöresel eşyalar sergilenmektedir.

Eskişehir’in özelliklerinden biri de doğal sıcak sularıdır. Bugün Eskişehir ve çevresinin yaklaşık 3–4 metre altında doğal sıcak su kaynakları olduğu söylenmektedir. Şehrin merkezinde “Sıcak sular” denilen bölgede birçok hamam bulunmaktadır.

Eskişehir’de birçok türbe de vardır. Bunların başında Şeyh Edebali Türbesi gelir.

Şeyh Edebali 1206–1326 yılları arasında yaşamış olup bir din bilgisi ve Ahi Şeyhi olup ayni zamanda Osmanlı İmparatorluğunun kurucusu Osman Gazinin kayınpederidir. Şey Edebali ile ilgili bir rivayet olduğu söyleniyor.

Rivayete göre, Osman Gazi dergâhta bulunduğu bir gece, rüyasında Şeyh Edebali’nin göğsünden bir ayın çıkıp kendi göğsüne girdiğini ve bir büyük ağaç olup dallarının alemi kapladığını, altından birçok nehirlerin çıkıp insanların bu sulardan geçtiğini görmüş. Sabah olunca rüyasını Şeyh Edebali’ye anlatmış. Şey Edebali de rüyasını şöyle tabir etmiş. Sen, baban Ertuğrul Gazi’den sonra bey olup kızım Mal Hatun ile evleneceksin. Sizin soyunuzdan padişahlar gelecek ve birçok devleti bir çatı altında toplayacaksın. Nitekim bu rivayet doğru çıkmıştır.

Eskişehir’de görülecek yerlerden biri de Sazova Bilim Sanat Ve Kültür Parkıdır. Burada ilköğretim ve lise öğrencilerinin çeşitli bilimsel deneyler yapmalarına olanak sağlayan Bilim Ve Deney Merkezi yer alıyor. Tesisin içinde ayrıca Gök Bilim Merkezi yer alıyor.

Sazova 400 bin metrekarelik bir alan içinde keyifli bir dinlenme ve eğlence merkezi. Çeşitli su sporları yapmaya olanak sağlayan yerleri, korsan gemisi, 1200 kişilik açık hava konser salonu, anfitiyatrosu, göleti ile görülmeye değer.

Daha sonra Çağdaş Cam Sanatları Müzesini gezdik. Burada yerli ve yabancı 50 ye yakın çağdaş cam sanatçısının eserleri sergileniyor.

Trenle İstanbul’a dönme zamanı gelivermişti. 13.00 treni ile İstanbul’a dönmek üzere gara geldik. Hareket Müdürüne, gelirken klimalardan dolayı çok rahatsız ve hasta olduğumuza dair bir yazı yazarak derdimizi anlattık. Neyse dönüşte klimaları açmadılar. Biz de üşümedik doğrusu. Tren dönüşte yolcuyla doluydu. Saat 17.00 de İstanbul-Haydarpaşa’ya geldik. Akşam olmak üzereydi.

Bir daha ki gezide buluşmak üzere.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir