Erciyes Dağı Kayseri

25 Haziran 2014 Pazar

Develi minibüsünden Erciyes Dağı’na yakın yol kenarında indik. Belediye tesislerine girip oraya has sucuk-ekmek yedik ve çay içtik.Sonra da çalışan teleferikle ilk çıkış noktasına kadar çıktık. Ancak herhangi bir tesis olmadığından sadece resim çekip tekrar aşağıya indik.

Erciyes Dağı’na Hisarcık Kapı, Hacılar Kapı, Develi Kapı ve Tekir Kapılarından giriş yapılmaktadır. İç Anadolu’nun birinci, Türkiye’nin beşinci büyük dağı olan Erciyes Dağı, hem kış turizmi, hem dağ tırmanışı, hem yayla turizmi bakımından yılın her dönemi revaçtadır.Kayseri’nin 20 kilometre güneyindedir. Sönmüş bir volkandır. Erciyes’ten çıkan küller patlamanın şiddetiyle kilometrelerce uzağa taşınarak, Hasan Dağı ile birlikte, Kapadokya bölgesindeki jeolojik yapıyı ve peri bacalarını oluşturmuştur. Yüksek kısımlar her mevsim karla kaplı olup Erciyes’in kuzeyinde bir kilometre uzunluğunda bir buzul mevcuttur. Ayrıca dağın zirvesinde bulunan Bizans rahiplerinin inzivaya çekildiği mağaralar ve tapınaklar kötü hava şartlarında dağcılar için sığınak olarak kullanılmaktadır.3917 metre yüksekliğindedir.

Develi Kapısının karşısında çok güzel bir gölet bulunmaktadır.

Daha sonra yoldan geçen minibüse binerek Develi’ye geldik. Üzeri kuşbaşı etli pide şeklinde “develi cıvıklısı” yedik. Develi güzel bir kasaba. Biraz dolaştiıktan sonra Kayseri’ye döndük.
30 Haziran 2014 günü İstanbul’a döneceğiz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir