En Yeni İş Alanları ve Gözde Meslekler

Dinamik ve yenilikçi yapısıyla bilişim, hem bugünün
hem de yarının en cazip sektörü. Sadece yarattığı verimli iş süreçleri
açısından değil, istihdam açısından da geleceğin sektörü bilişim.
Önaümüzdeki yıllar, bu alanda çalışmak isteyenlere yepyeni olanaklar
sunacak. Çünkü global birçok şirket, dünyaya Türkiye’den hizmet vermeye
hazırlanıyor.

 
Otomotivden beyaz eşyaya, bilişimden finans sektörüne
kadar birçok global şirket ya hizmet altyapısını, ya çağrı merkezini ya
da yazılım birimlerini Türkiye’ye kaydırmak için yaptıkları
araştırmaların son aşamasında. Büyük çoğunluğunun önümüzdeki üç yıl
içinde realize olması beklenen bu süreçte en az 50 bin kişiye iş alanı
sağlanmış olacak.

 

Bilişim alanında büyük bir tüketici konumunda olan Türkiye, gözünü hizmet ve yazılım ihracatına çevirdi. Son dönemde gerçekleşen en büyük gelişmelerden biri ise bazı global şirketlerin özellikle teknoloji odaklı hizmet merkezlerini Avrupa’dan Türkiye’ye kaydırmaya başlamaları.
 
Otomotiv, beyaz eşya ve finans sektöründe faaliyet gösteren önemli şirketler, Bilgi Teknolojileri (BT) hizmet merkezlerini Türkiye’de konuşlandırmak için harekete geçmiş durumda.
 
Otomotiv, finans, perakende, beyaz eşya gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren çokuluslu şirketler BT hizmet merkezlerini yeniden yapılandırıyor. Avrupa’ya göre daha az maliyetli yeni üsler arayan bu şirketlerin yatırımlarının bir kısmı Türkiye’ye gelmeye başladı bile. Üç yılda 150 şirketin bu tip yeni hizmet noktalarını Türkiye’ye gelmesi durumunda en az 12 bin kişiye yeni iş alanının açılması söz konusu olacak.
 
Şu anda Türkiye’deki çağrı merkezi sektörü 10 bin kişiye istihdam sağlıyor. Yurt dışında çeşitli lokasyonlarda hizmet veren çağrı merkezi hizmet şirketlerinin Türkiye’ye yatırımları artıyor. Sektördeki çalışan sayısına üç yıl içinde en az 10 bin kişinin daha eklenmesi bekleniyor.
Türk yazılım sektörü yepyeni hedefler belirledi. Üç yıl içinde ihracat rakamlarında ciddi artışların beklendiği sektörde en az 15 bin kişiye ek istihdam olanağı yaratılması planlanıyor. Türkiye’nin lokal bilişim sektöründe nitelikli işgücü eksiği olduğu dile getiriliyor. Sektörde sadece ağ ve güvenlik teknolojileri konusunda uzman yaklaşık 15 binden fazla nitelikli işgücü açığı bulunuyor.

Türkiye’de en gözde pozisyonlar

 
Sadece BT alanında uzman olmayan, aynı zamanda sektör uygulamaları konusunda deneyimli BT uzmanlarına talebin artacağına inanılıyor. İnşaat sektöründe olup 3D kullanarak proje ge-liştirebilen uzmanların yeni süreçte büyük şansı olacağı vurgulanıyor.
 

EN PARLAK BEYİNLER BİLİŞİMİ SEÇİYOR

 
Türkiye, işgücü maliyeti olarak Avrupa’ya göre avantajlı, ancak Hindistan gibi ülkelere kıyasla dezavantajlı. Türkiye’de yılda yaklaşık 1.5 milyon genç, üniversite sınavına giriyor. Bu zorlu yarıştan çıkan yüzde 1’lik dilimden 5 bin 500 kişi, bilişimle ilgili bölümlere giriyor. Bu durum, bilişimde insan kaynağının en verimli seçilmiş kişilerden olmasını sağlıyor.
 

İŞ ZEKASI PROJE YÖNETİCİSİ

 
Business Intelligence (iş zekası), BT sektöründe uzmanlaşmış insan kaynağına ihtiyaç duyulan bir alan. Özellikle bir iş zekası projesi¬ni yürütmüş, tecrübeli kişilere ihtiyaç duyulduğu, sektör uzmanlarınca vurgulanıyor.
 

NİŞ İŞ FİKİRLERİ

 
Dünyada başarılı olmuş birçok internet girişimi bulunuyor. Özellikle Web 2.0 dalgasıyla yeni tip web siteleri, milyonlarca kullanıcıyı buluşturuyor. Türkiye’de bu alanda hala yaratıcı, kısa vadede başarıyla uygulanacak fikirlere ihtiyaç duyuluyor.
 

YENİ JENERASYON HİZMETLER

 
VAS olarak adlandırılan Katma Değerli Hizmetler, cep telefonu kullanımının artmasıyla önemini artırıyor. GSM operatörlerinin ses gelirleri düşerken, veriden sağladıkları gelirin artma eğiliminde olduğu gerçeği, cep telefonundan katma değerli hizmetlere duyulan ihtiyacı artırıyor. Özellikle 3’ün-cü jenerasyon GSM sistemlerinin devreye girmesiyle ge-nişbant kablosuz altyapıda katma değerli hizmet ve içerik geliştiren yazılımcılara ihtiyaç duyulacağı belirtiliyor.
 

SAP UZMANI

 
Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) yazılımları kullanan işletmelerin talep ettiği SAP danışmanı ihtiyacı, Türkiye’de henüz karşılanabilmiş değil. Satış uzmanları BT sektöründe en çok ihtiyaç duyulan pozisyonlardan biri satış uzmanlığı olarak tanımlanıyor. Sektörde üretilen ürünlerin ve hizmetlerin anlatılmasını sağlayacak satış yetkililerine ihtiyaç olduğu belirtilirken özellikle bilişim kökenli, iletişim kabiliyeti öne çıkan nitelikli satış yetkilisi açığı olduğu vurgulanıyor.
 

PROJE YÖNETİCİSİ

 
Ürün geliştirme ya da sistem geliştirme gibi şirket içinde bir planı proje haline getirerek ekip çalışmasıyla projeye liderlik edebilecek kişiler, BT alanında en çok arananlar arasında.
 

ÜST DÜZEY POZİSYONLARI VİZYONERLER KAPIYOR

 
Bilişim alanında üst düzey yöneticilerde aranan vasıfların diğer sektörlere kıyasla farklı özellikler gösterdiği dikkat çekiliyor. Vizyoner kişilik, etkin ekip yönetimi, sonuç alabilme yeteneği ve sürekli farklt ortamlarda problemleri çözme becerisi, bilişim sektöründe üst düzey yöneticilerde aranan özellikler arasında sayılıyor.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir