El Jem Kuzey Afrika’nın En Büyük Amfiteatrı Tunus

15 Şubat2014 Cuma (5.Gün)

Romalıların varlığını gerçekten görmek istiyorsak güneye doğru gitmeliyiz. Uzaktan karşınızda El Jem’in üzerinde yükselen Kuzey Afrika’nın en büyük amfiteatrını göreceksiniz.

Romalılar zamanında kurulan bu şehrin, zenginliğinden dolayı çok büyük ekonomik önemi vardı. Bu durumdan dolayı 2.yüzyılda bu amfiteatr ile ödüllendirilmiştir. Bugün bu amfiteatrda birçok uluslararası üne sahip orkestra ve sanatçılar konserler vermektedirler.

Sabah Sousse garajına gelerek El J El Jem çok küçük bir kasaba. Bu tarihi yapı kasabanın tam ortasında bulunmakta. Minibüsten indikten sonra yaklaşık 250 metre yürüdük ve karşımıza amfiteatr çıktı. Yarım ay şekline basamaklardan inilerek demirlerle çevrili kapıdan bilet aldık. Yanımızdaki valizleri de biletçiye bıraktık. Muazzam bir yer. Arena. Burada zamanında Roma gladyatör dövüşleri oluyormuş.
Bu arenayı gezdikten sonra valizleri alıp etrafta bulunan hediyelik eşya dükkanlarını dolaştık.Bir kafede oturup biraz dinlendik. Buradaki hediyelik eşyalar arasında ilgimizi bilhassa mozaiklerden yapılan tablolar çekti.

Daha sonra Sfaks ve Gabes’ten geçerek Cerbe Adasına gitmek üzere garaja geldik.


TAG


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir