Edirne

Edirne, Osmanlı İmparatorluğunun kuruluşundan yükselişine kadar bütün tarihi izleri taşıyan bir şehrimiz. Camileri, köprüleri, kervansarayları, tarihi evleri ve muhteşem Selimiye’siyle ülkemize gelenleri karşılayan ve bir sınır şehrinin tüm özelliklerini yansıtan bir kentimizdir. 

Edirne’ye İstanbul’dan çıkışla en fazla iki saatte varılır. Otobüs ve trenle de gidilebilir. İstanbul, Osmanlı İmparatorluğunun merkezi olmasına rağmen Edirne de birçok savaşlar geçirmiş önemli bir serhat şehrimizdir. Sultan 2. Selim’in oğlu ve torunu da Edirne’yi çok sevdiklerinden vakitlerinin çoğunu burada geçirirlermiş.

Selimiye Camisi, Kavak Meydanı adı verilen şehrin merkezine yapılmış. Yanında Eski Cami ve Üç Şerefeli Cami var. Edirne’ye sadece Selimiye Camisini  ziyaret etmek için bile gidilebilir. Tek kelime ile muhteşem bir eser. Etrafı parklar ve bahçelerle çevrili. Sultan 2.Selim zamanında 1569-1575 yıllarında yapılmıştır. Kubbesi Ayasofya’dan büyük olup 8 payeye oturur. Ayrıca köşelerde 4 kubbe, mihrap yerinde de yarım kubbe mevcuttur. Mimar Sinan bu eseri 80 yaşlarında yapmış.

Selimiye Camisinde taş, mermer, çini, ahşap, sedef gibi süsleme sanatlarının en güzel örneklerini görüyoruz.

Selimiye’ de ters lâle motifi çok ilgi çeker. Bu lâlenin, cami arsasının sahibi ve arsasında lâle yetiştiren kişinin cami yapımı için çıkardığı ters tutumunu sembolize ettiği rivayet edilir. Caminin içinde 101 adet lâle motifi kullanıldığı söylenir. Selimiye’deki çini desenlerinin dünyada bir örneği yoktur.

Selimiye’nin hemen yanında 1400 yıllarında yapılmış Eski Cami ve 1430 yıllarında yapılmış Üç Şerefeli Cami var. Üç Şerefeli cami enine uzun ve tek kubbeli bir eser.

Etrafta parkların içinde çay bahçeleri  var. Oturup bir taraftan bu muhteşem eserleri seyrediyor; bir taraftan da çaylarımızı yudumluyoruz.

Çarşıda ciğer tava yapanlar ve köfteciler sıra sıra dizilmiş. Park kebapçısının vadi kebabını mutlaka yemelisiniz. Zira herkes orayı tarif ediyor. Edirne’nin beyaz peyniri de çok meşhur.

Kebapları yedikten sonra tarihi Sokollu Mehmet Paşa Kervansarayını geziyoruz. Alipaşa Çarşısı ve tarihi Bedesten İstanbul’daki Kapalıçarşı’ya benziyor. Ancak Ali Paşa Çarşısı büyük bir yangın sonunda tamamen yanmış ve yeniden inşa edilmiş. Hediyelik eşyalar alıyoruz.

Yıldırım Beyazıt Şifahanesi ilk yapıldığında hastane ve tıbbiye mektebi olarak hizmet vermiş; şimdi ise müzeye çevrilmiş.

Edirne’de tarihi kervansaraylar, hanlar, hamamlar, köprüler, saraylar saymakla ve anlatmakla bitecek gibi değil. Sokak aralarında eski evler insani tarihin derinliklerine çekiyor.

Biraz da Kırkpınar güreşlerinden bahsedelim. Temmuz ayı başlarında Sarayiçi denilen yerde tarihi Kırkpınar yağlı güreşleri yapılır. Yurdun dört bir yanından gelen pehlivanlar zeytinyağı ile yağlanıp kıspet denilen deriden yapılmış uzun şortlar giyerek çeşitli kategorilerde güreşirler. Kazananların ödülleri  Kırkpınar Ağası tarafından verilir.

Kırkpınar Ağası ortaya konan açık arttırmada en fazla ücreti ödeyerek ağa olur ve özel ağa kıyafetini giyerek bir yıl sonraki güreş müsabakalarını organize eder.

Yunanistan ile Türkiye’yi ayıran Meriç Nehri Edirne il sınırları içindedir. Meriç Nehri ve kolları üzerindeki tarihi köprüler birer sanat eseridir. Meriç kenarında sıralanmış birbirinden güzel çay bahçeleri ve lokantalar görülmeye değer.

Kapıkule sınır kapısı, yurdumuzu Avrupa’ya bağlayan en işlek ve en önemli kapılarımızdan biridir. Yaz aylarında gurbetçilerimizin yaz tatiline gelmeleri dolayısiyle bu kapımızda uzun kuyruklar oluşur. Ayrıca İpsala, Uzunköprü, Hamzabeyli ve Pazarkule sınır kapıları da Edirne’ye bağlıdır. Şimdilerde Kapıkule yeniden yapılanma aşamasında; inşallah bittiğinda Avrupai bir görünüme kavuşur.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir