Ebeveyn Olarak Baba İçin İpuçları

Bugün, yalnız babaların sayısı önemli ölçüde artmıştır. Mahkeme sistemi artık babaların da anneler kadar hatta bazı durumlarda annelerden daha iyi ebeveyn olduğunu gözlemektedir. O zaman şu ya da bu nedenle, babasıyla yaşamayı tercih eden çocuklarınız olabilir. Bir diğer grup da ölüm nedeniyle ya da yalnızca anneleri tarafından istenmedikleri için anneleri olmayan çocuklardır. Elbette, yalnız babalar ülkemizdeki artan boşanma oranının sonucudur. Nedeni ne olursa olsun, ebeveyn olarak babalık harika bir durumdur yalnız bazı zorlukları vardır.

 

Pek çok baba şefkatli ve destekleyici kusursuz ebeveynlerdir fakat çoğu yalnız bir baba olma konusunda çok az fikir sahibidir. Baba olmak anlamak ve yönelmeyi gerektiren tamamen yeni bir dizi konuyu beraberinde getirir. Yalnız bir baba olarak yeteneklerinize ve kendinize inanmanız için isiz yüreklendirmek istiyoruz. Doğru araç ve kaynaklarla başarıya ulaşacaksınız. Aşağıda baba olarak şu veya bu zamanda yönelmeniz gereken pek çok alandan yalnızca birkaçıdır.

İletişim

Yalnız bir baba olarak yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri iyi iletişim becerilerini öğrenmektir. Bu yalnızca konuşmak değil, aynı zamanda dinlemek anlamına gelir. Çocuğunuzu dinlemeyi öğrenerek, tüm kapıları açma, korkuları, hedefleri, özlemleri ve sıkıntılarını öğrenme olanağına sahip olacaksınız. Çocuğunuzla ne kadar çok konuşur ve onu dinlerseniz, çocuk yetiştirmedeki engeller o kadar kolay olacaktır.

Çocuğunuzun arkadaşlarının kim olduğunu, nereye gittiğini, tek ebeveyne sahip olmakla ilgili ne tür kaygıları olduğunu, okulda neler olduğunu vs. anlamanız gerekir. İletişim kapılarını açık tutarak, alt yapıyı hazırlamış oluyorsunuz. Böylece çocuğunuz bir yetişkin olduğunda size her konuda açık açık ve özgürce gelebilir. Ayrıca, iyi iletişim çocuğunuzun kendi ailesine taşıyabileceği bir şey olan, yetişkin olarak iyi bir iletişimci olmayı bilmektir.

Okul İlişkileri

Genellikle, ebeveyn olarak baba tam zamanlı bir işte çalışır. Bu okul hizmetleri, etkinlikler ve problemlerle ilgilenmenin zor olabileceği anlamına gelmektedir. Ancak, okulla olabildiğince ilgili kalmanız son derece önemlidir. Her toplantı, oyun ve konsere yetişemeseniz de, çocuğunuza onu desteklediğinizi göstermek için elinizden geldiğince her şeyi yapmanız gerekmektedir.

Ayrıca, çocuğunuzun okulunda olup bitenlerden haberdar olduğunuzdan emin olmalısınız. Bu, ufukta herhangi bir problem görünmediğinden emin olmak için çocuğunuzun öğretmeni ya da danışmanıyla konuşmak için çaba sarf etmeniz anlamına gelmektedir. Genelde, bilgili sahibi olmak sıkıntı baş göstermeden önce kurtulmanın anahtarıdır.

Yer

Bir ebeveyn için gerçekleştirmesi en zor şeylerden biri çocuğuna oda vermektir. Çocukların gelecekte onlara yardımcı olacak olan bağımsızlığın önemini öğrenmeleri gerekir. Her çocuğun gizliliğe, kendine ait bir odaya, arkadaşlarıyla vakit geçirmeye, telefonda konuşmaya ya da kitap okumak için odasında saklanmaya ihtiyacı vardır.

Çocuğunuzla ilgili etkinliklere dâhil olmak kadar ona ait bir yer vermek de önemlidir. Çocuğunuz on yaşlarına geldiğinde okuldan eve geldiğinde gevşemesi için ona biraz zaman verin. Diğer bir deyişle, çocuğunuzu günü ile ilgili yüzlerce soru sorarak bombardımana tutmayın. Onun yerine, bırakın eve girsin, bir şeyler atıştırsın, eşyalarını bir kenara bıraksın ve rahatlasın.

Dürüstlük

Genellikle, babalar çocukları konusunda koruyucu davranırlar, bu iyidir fakat tek ebeveyn olarak kendinizi koruyucu olma konusunda biraz yetersiz bulabilirsiniz. Çocuklarınız büyümeye başladığında ona öğrettiğiniz veya aklında kalan şeylere güvenmek zorunda kalacaksınız ve bu işe yarayacaktır. Bununla birlikte adil olmak için çaba göstermelisiniz. Eğer 16 yaşında bir kızınız varsa ve flört etmek istiyorsa, o artık “küçük bir kız” değil, bir gençtir. Bunun dışında, bazı kurallar koyabilir, eve dönüş saatini belirleyebilir ve gecenin tadını çıkarmasına izin verebilirsiniz.

Bir ailedeki tek ebeveyn olarak baba olmak beraberinde zorluklar getirecektir fakat bunlar yıldırıcı ya da kötü değildir. Öncelikle, nelerle karşılaşacağınızı öğrenmelisiniz. Sabırlı olun, çocuğunuza sevgi gösterin ve destek olun. Sizin için oldukça işe yarayacak bir sistem oluşturmuş olacaksınız. Disiplin ve özgürlük arasında kusursuz bir denge kurmalısınız. Bu da biraz pratik gerektirecektir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir