Dünyanın 8. harikası KAPADOKYA (Güzel Atlar Ülkesi)

Tarih, kültür, inanç ve doğa turizmlerinin bir arada görüldüğü KAPADOKYA, Peri Bacaları ile de dünyanın bir numaralı turizm merkezlerinden biridir.

Kapadokya Bölgesi Aksaray, Nevşehir, Niğde, Kayseri ve Kırşehir illeri arasında yer almaktadır.

Bu bölgede doğa tarihle bütünleşerek coğrafi olayların etkisiyle de dünyanın 8. harikasını meydana getirmiştir.

Kapadokya Nasıl Gezilir?
  1. Kendi aracınız ile
  2. Araç kiralayarak
  3. Belediye otobüsleri ile
  4. Yürüyerek
  5. Bir tura katılarak

Bunların içinde en iyisi bir tura katılarak bölgeyi rehber eşliğinde gezip görmektir.

Kapadokya da gezilip görülecek o kadar çok yer vardır ki en önemlileri Ürgüp, Göreme, Avanos, Üçhisar, Kaymaklı, Ihlara Vadisi, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Zelve gelir.

Kapadokya da Hitit, Frig, Pers ve Medler, Roma, Bizans, Selçuk ve Osmanlı medeniyetlerinin izleri görülür.

19. yüzyılda yamaçlara ve kayalara oyularak   ya da bölgeye has kesme taşlardan yapılmış Kapadokya evlerinin yazın serin, kışın sıcak olduğu söylenir. Evler bahçe, avlu ve içindeki sofalı odalardan meydana gelmiştir.

Biraz evvelde dediğim gibi Kapadokya Bölgesi o kadar geniş bir alana yayılmıştır ki ancak bir rehber eşliğinde gezilebilir.

Bir tura katıldığımızda önce Ihlara Vadisine gidiyoruz. Ihlara, Hasan dağı Volkanının püskürttüğü lâvlarla akarsu aşındırması sonucunda oluşan kanyon şeklinde bir vadi. Melendiz Çayı 14km uzunluğunda  ve yer yer yüksekliği 110 metreyi bulan yemyeşil bir vadi oluşturmuştur. Bu vadinin iki yamacında kayalara oyulmuş fresklerle süslü kiliseler bugünlere kadar gelebilmiş. Fresklerin boyaları yer yer dökülmüş ama yine de görülebiliyor ve hepsinin ayrı hikâyeleri olduğu söyleniyor.

Yeraltı şehirlerinin en büyüklerinden birisi Derinkuyu. Buranın 80-90 kat olduğu söylense de ancak 20. katlara kadar iniliyor. Asırlarca önce insanlar toplu halde bu yeraltı şehirlerinde yaşamışlar.

Civarda bağlarda elde edilen üzümlerin işlendiği Şarap Fabrikası gezilebilir. Burada üzümden şarap elde edilene kadar geçen işlemler tek tek anlatılıyor. Sonunda da alışveriş reyonu var.

Göreme büyük bir kasaba. Kasabadaki evler, sokaklar her yer tarih kokuyor. Burada kilise ve manastırlar var. Zelve açık hava müzesi, Ürgüp, Devrent vadisi, Karanlık Kilise, Üç Güzeller, Paşabağ(Keşişler Vadisi) ve yamaçlarına güvercinliklerin oyulmuş olduğu Güvercinlik Vadisi tarihçeleri ile birkaç günde gezilebilir.

Yine bölgede göğe doğru uzanmış bir kayanın uç noktasına kurulmuş Üçhisar Kalesine tırmanarak çıkılabilir. Aşağıda Peri Bacaları, güvercinlikler ve vadileri kapsayan bu doğa harikası yerleri saatlerce seyredebilirsiniz.

Avanos çanak, çömlek atölyeleri ile ünlü bir büyük kasaba. Burada Avanos civarındaki dağlardan çıkarılan kırmızı çamurdan ustaların maharetli ellerinde şekillenen çanak, çömlek ve testilerin yapıldığı bir sürü yeraltı atölyeleri var. Çaylarınızı yudumlarken ustaların yaptığı gösteriyi seyredebilirsiniz. Hatta cesaretiniz varsa ustanın teklifini kabul edip tezgâhın başına geçerek sizde çömlek yapmaya çalışabilirsiniz. 

KAPADOKYA'DAN GÖRÜNTÜLER

{flv}kapadokya{/flv}

Yoğun olarak Ürgüp, Üçhisar, Avanos üçgeni içinde kalan Peri Bacaları ayrıca Çat Kasabası, Soğuksu Vadisi ve Aksaray iline bağlı Selime Köyü civarında da görülmektedir. Şapkalı, mantar, koni, sütun ve sivri şekillerinde olanları sıkça görülür. Bazıları öyle şekillenmiştir ki çeşitli insan ve hayvan figürlerine benzetilir. Ürgüp civarındakiler şapkalıdır.

{mosimage}Kapadokya bölgesinde yapılan çeşitli etkinlikler arasında balon turları çok ilgi çekiyor. Hatta Kapadokya’nın simgesi haline gelmiş. Gökten balonla süzülerek bölgenin tarif edilemez nefis manzarasını seyredebilirsiniz. Sabah 6 civarında havalanan balonlarla 1000
Feet yüksekliğinde gündoğumu ve manzarayı seyrederek ve vadi içlerine doğru inerek resimler çekebilirsiniz. İnişte yolculara şampanyalı kutlama yapılıp; sertifika ile birlikte bir adet balon şapkası hediye ediliyor.

Kapadokya da rafting yapabilirsiniz. Zamantı Kanyonunun mavi sularında rafting yaparken eski su değirmenlerini, Kapuzbaşı ve Güney Şelalelerini görebilirsiniz.

İsteyenler Kapadokya yöresini at sırtında da turlayabilir. At turlarına saatlik veya günlük katılmak mümkün. Vadiler ve yamaçlardaki dar patika yollarda, yemyeşil üzüm bağları arasında gezinirken bu keyfi at sırtında da yapabilirsiniz. Bunun için iyi bir binici olmanız gerekmiyor; rehberiniz size gerekli önerilerde bulunup yardımcı olacaktır.

Kapadokya bölgesinde çevrenin özelliklerine uygun çok sayıda otel, motel ve pansiyonlar yapılmış. Ayrıca ev pansiyonculuğu da çok gelişmiş. Yöreye has el sanatlarını gezdiğiniz her yerde bulabilirsiniz. Köy kadınları kendi elleriyle yaptıkları ikiz bez bebekleri pazarlıyorlar.

Aslında Kapadokya bölgesi ancak çok uzun bir sürede gezilebilir. Fakat turlar genelde 3-4 günlük yapılıyor. Bu durumda da en önemli yerler koşturarak gezilebiliyor. Aynı bölgeye 4-5 defa gittimse de gezmeye, görmeye doyamadım ve ilk fırsatta tekrar gideceğim. Belki o turlarda sizinle birlikte oluruz. Görüşmek üzere.

Yol güzergahı: İstanbul, Bolu, Ankara, Kırıkkale, Kırşehir, Kapadokya
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir