Düğünden Önceki Gün

İşte düğün arifesi geldi! Şimdiye kadar muhtemelen sinir küpü oldunuz – kim olmaz ki? Düğün karmaşık bir olaydır ve zihniniz yanlış gidebilecek şeyler üzerinde düşünüp durabilir. Şöyle; ya kıyafetiniz kötü görünürse? Ya burnunuzda bir sivilce çıkarda? Ya hava kötü olursa? Ya merasim sırasında kekelerseniz? “E-e-e-e-vet” derseniz tüm konuklar size gülecektir.

İster bir düğün planlamacısı kiralayın, isterseniz bu işi kendiniz yapacak olun, düğünden önceki gün son dakika hazırlıklarını yapma, detaylara bitirme dokunuşlarını uygulama ve her şeyin düzenlenmiş olduğundan emin olma günüdür. Nedenleri değişiklik gösteren, düğün gününden önce geleneksel olarak yapılan belli şeyler vardır. Aile geleneği ve diğer etmenlere bağlı olarak, önceki gün olayları çiftten çifte değişiklik gösterse de bazı arife olayları aşağı yukarı gelenekseldir. Burada önemli olanları listeleyecek ve ilerledikçe tartışacağız. Elbette bir düğün planlamacınız varsa bu maddelerden bazılarıyla onlar ilgilenecektir. Yoksa size ve nişanlınıza kalacaktır. Tüm bunlar telaşlı, yorucu bir güne neden olabilir, fakat mümkünse birkaç saatinizi dinlenmek için ayırın. Rahatınıza bakın, çayınızı alın ve dinlenin.

 • Eğer varsa düğün planlamacınızla görüşün, böylece son dakika detaylarıyla ilgilenebilirsiniz.
 • Düğün ve kabul mekânlarını süsleyin; bunun için başkalarından yardım alabilirsiniz. Erken yapmak en iyisidir, bu sayede diğer şeylerle ilgilenebilirsiniz.
 • Pasta, yemek, çiçekler, fotoğrafçı ve grup gibi maddelerin teslim ve görünüm zamanlarını doğrulayın. Bu tam olarak düğün organizatörünün yapması gereken bir şeydir.
 • Manikür ve açık ayakkabı giymeyi planlıyorsanız pedikür için manikürcünüzü ziyaret edin.
 • Yüzünüze özen gösterin. Bu cildinizin büyük günde en iyi şekilde görünmesini sağlayacaktır.
 • Saçınızı yaptırın. Elbette saçınızın mükemmel görünmesini isteyeceksiniz. Saçınızı bir gün önce yaptırmak seçtiğiniz modelin yetişmesini garanti eder. 
 • Düğün merasimi ve yemeğe, konukları karşılamak için ilk katılanlardan olmalısınız. Bu gelenek değişiklik gösterebilir.
 • İyi yiyin. Düğün yemeğine özen göstermelisiniz.
 • Hala hazırlanmadıysanız, balayına hazırlanın.
 • Damattan kaçının. Yaşlı kadın rivayetlerine göre düğünden önceki gün damat ve gelinin birbirini görmesi uğursuzluktur. Elbette isterseniz tüm bu batıl inançları göz ardı edebilirsiniz. 
 • O gece bol bol dinlenin. Düğün gününde bitkin görünmemelisiniz.

Düğünden önceki gün kendi maddelerinizle yüz yüze geleceğinize şüphe yoktur ve aslında uzman yardımı aldıysanız bu listeden bazı maddeleri çıkarabilirsiniz. Bu listenin amacı bekâr bir birey olarak son gününüzde plan yapacağınız bir taslak oluşturmaktır. Buraya kadar gelmek uzun, meşgul bir yol aldı. Bunlar tüm işler bitmeden önceki son birkaç göreviniz. Geleceğe doğru geniş ve harika bir adım atmadan önce her şeyin doğru olmasını istemez misiniz?
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir