Dış Mekân

Evinizin dışındaki alan içeriye açılan bir penceredir. Onu temiz ve çekici tutmak göze hoş gelir. Bahçenizin bir kaos alanına dönmesini önleme için çimenlerden bitkilere, bahçe mobilyasına kadar her şey temiz ve düzenli olmalıdır. Birinin evine gittiğinizde çimenlerin üzerini kaplamış yapraklar, park alanının ortasında su akıtan bir hortum görmek pek hoş olmasa gerek. Kendi bahçenizin de aynı şekilde olmasına izin vermeyin.

Evinizin dışını temiz ve düzenli tutmak için bir plan yapmak önemlidir. Bu haftalık bir temizlik olabilir. Bahçe mobilyası, garaj ve çimenlere kadar her şey tertemiz olmalıdır.

Dış mekân mobilyasının temizliği

İçeridekiler gibi dışarıda kullandığınız mobilyalara da eşit şekilde özen göstermek gerekir. Genellikle dış mekân mobilyasının temizliği baharın başına başlar. Ahşap, kumaş, işlenmiş metal, çelik ve hatta alüminyum gibi çeşitli malzemelerden yapılan dış mekân mobilyası, türüne göre gerekli yöntemle temizlenmelidir.

Ahşap mobilya temizlemeyi kolaylaştıracak dış mekân cilasıyla boyanmalıdır. O zaman mobilya sabunlu suyla yıkanıp daha sonra durulanabilir. Sedir ve Hint meşesinden yapılan mobilya kış süresince içeride saklanmalıdır. Söğütten yapılmış dış mekân mobilyaları su ile kolayca temizlenebilirler. Ayrıca yüzeyini temizlemek için sabun da kullanabilirsiniz. Ancak durulamayı ve daha sonra kurulamayı unutmayın, parlatmak ve su geçirmesini önlemek için mumlayın. Akrilik yastıklar mobilyayı temizlemeden önce çıkarılmalıdır. Spotlar sabunlu su ve süngerle temizlenebilir. Küf lekelerini çıkarmak için yastıkları deterjanlı suda bekletin, ya da sıvıyı üzerlerine sıkın.

Alüminyum çelik çerçeveler ve işlenmiş metal mobilyalar, su ve sabunla temizlenmelidir. Modern metal çerçeveler bozulmaya karşı dayanıklı olsalar da, elinizde böyle dayanıklı olanlar bulunmuyorsa, bunlar temizlenmeli ya da mumlanmalıdır.

Kullanılıyor da olsalar kaldırılsalar da büyük bahçe şemsiyeleri ve kamelyalara da bakım yapmak gerekir. Bunları yumuşak fırça ve sabunlu su yardımıyla silebilirsiniz.

Garaj ve kulübe/baraka

Kulübeyi temizleyin ve zaman içinde biriken tüm çöpleri boşaltın. Aydınlatmayı kontrol edin ve ampulleri, lambaları değiştirin. Ayrıca ihtiyaç duyduğunuzda bulmayı kolaylaştırmak için alet ve gereçleri alet kutusuna yerleştirin.

Bahçe ve çimenlik

Dış mekânın temizliğinin büyük bir kısmı bahar mevsiminde yapıldığı için, çimenlik ilk akla gelen yerdir. Düzenli olarak çimleri biçip, zararlı otları temizleyerek bahçeye çeki düzen verin. Bahçe bitkilerini sulayın, zararlı bitkilerden temizleyin ve gübreleyin.

Kuş yuvaları

Kuş yuvalarının temizlenmesi çok önemlidir. Aksi takdirde sağlıksız olurlar ve çevreye kötü kokuların yayılmasına neden olurlar. Kuşlar titizlik konusunda genellikle titizdirler ve kirli yerlerde yıkanıp beslenmezler. Kuşların tüm öteberileri çok güçlü bir kokusu olmayan hafif bir deterjanla kolayca temizlenebilir.

Dış mekân eşyalarını temizlemede ipuçları

  • Ahşaptan yağ lekesini çıkarma: Yağ lekelerini tuz ruhu ya da neftle yıkayın. Ahşabı ara sıra boya incelticiyle cilalayın. Tamamına uygulamadan önce, küçük bir alanda denemeniz iyi bir fikir olabilir.
  • Verniklenmiş pirinç ışıklar: Eşit miktarda tuz, un ve sirkeyi macun haline getirin. Pirincin üzerine kalın bir tabaka halinde bu macunu yaydıktan sonra, kurumasını bekleyin ve durulayın. Ya da yarım limonla ovup, soğuk suyla durulayabilirsiniz.

Oluk temizliği: Oluktaki tüm yaprak ve yıkıntıları ufak bir süpürgeyle temizleyin. Kalan çöpü akıtmak için bir hortum kullanın. Kurtulması çok zor olan çamur ve pisliği çıkarmak için sıcak sudan faydalanın. Sivri kısımlar elinizi yaralayabileceği için oluğu temizlerken eldiven giymeyi unutmayın. Yüksek basınçlı hortum kullanırken dikkatli olun. Bu alüminyuma zarar verebileceği gibi boyasının çıkmasına da neden olabilir.

Mangal: Mangalı sonraki kullanımlar için temizleyip kurulayın. Hardal, yağ, sos vs. lekelerini çıkarmak için marketlerde çok amaçlı temizleyiciler mevcuttur.

Çimenlik ailedeki herkesin favori mekânıdır. Çocuklar ve hayvanlar oyun alanı olarak kullanırlar. Yaşlı insanlar güneşli günlerde burada dinlenmekten hoşlanırlar. Aynı zamanda bahçeniz mangal partileri için de kullanılır. Tüm dışarıdaki alan aile için bir piknik yeri gibidir. Bu yüzden, hoş bir ortam yaratmak için dış mekânın temizliğine önem verilmelidir. Öyle ki, dışarıda olmak dört duvar arasında kalmaktan daha zevklidir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir