Cumalıkızık Bir Osmanlı Köyü

Cumalıkızık köyü tarihi ve doğayı birarada yaşamak isteyenlerin şimdiye kadar neden gelip görmedim diyeceği cennetten bir köşe. Bursa’ya çok yakın. İstanbul’dan Yalova üzerinden Bursa’ya varıyorsunuz. Bursa’dan Ankara yönüne saptıktan sonra Eskişehir istikametine dönün. ‘Cumalıkızık’ tabelâsını göreceksiniz. 2 km kadar sonra Cumalıkızık köyüne geleceksiniz. Hattâ Bursa’dan belediye otobüsleri de çalışıyor. Ayrıca Santralgaraj’dan kalkan minibüsler vardır.{mosimage}Cumalıkızık köyüne gürül gürül derelerin aktığı yemyeşil ormanların arasından kıvrılan  köy yollarından geçerek varılıyor. Hele mevsim sonbaharsa ağaçların renklerine bakmaya doyamıyorsunuz. Kuş cıvıltıları da cabası.

Cumalıkızık, Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucularından Orhangazi tarafından Bursa’yı almadan evvel kurulmuş. Çevrede Hamamlıkızık, Derekızık, Değirmenlikızık, Bayındırkızık gibi çok şirin başka köyler de var. Ancak bu köylerin halkı Cuma namazlarını Cumalıkızık’ta kıldıklarından köy adını buradan almış. Bu köyler birbirine çok yakın, adetâ içiçe.

700 yıllık tarihi olan bu şirin köy aynen muhafaza edilmiş. Zaten şu anda koruma altına alınıp sit alanı olmuş. Bahar ve yaz aylarında turlarla yerli ve yabancı turistler geliyor.Turlar genellikle günübirlik. Sabah gelinip köy geziliyor, akşama dönülüyor. Kahvaltı ve öğle-akşam yemeklerinin yenebileceği otantik yerler var. Kahvaltıda bal, reçeller, tereyağ, süt, yumurta, köy peyniri, çeşitli zeytinler ikram ediliyor.Yemeklerde bilhassa ısırganotlu gözleme,köy ekmeği, kebaplar, nar ekşisi gibi sadece o yöreye has yiyecekler veriliyor. Dağ çileği çok meşhur. Hattâ saksıda satın alabilirsiniz.

Cumalıkızık köyü rehber eşliğinde gezilirse daha iyi olur. Köyde bir rehber de var. Sanatevi, köy hamamı, köy kahvesi, cami, etnografya müzesi, fırın görülecek yerler arasında. Bütün sokakları tek tek dolaşıp bol bol fotoğraf çekmek lâzım. İki veya üç katlı evlerin dış cepheleri boyalı. Ahşaptan yapılmış büyük kapılardan avluya giriliyor. Ortada bahçe var. Ahşap merdivenlerle üst kata çıkılıyor. Üst katta sundurma denilen bölümden odalara giriliyor. Odalarda ateş yakılacak ocak ve eşyaların konduğu yüklük ve içinde hamam var. Sedire oturup cumbalı pencereden aşağılara baktığınızda sisler arasında Yeşil Bursa’yı görebilirsiniz. Evler  yüksek tahta avlularla çevrilmiş. Birbirlerine yakın ve akraba olan aileler içiçe olan ve dar geçitlerle birbirlerine bağlanmış bu evlerde oturuyor.

Arnavutkaldırımı döşenmiş; buram buram tarih kokan daracık sokaklarda köylü kadınlar evlerinde yaptıkları ürünleri satıyorlar. Köy halkı okadar misafirperver ki hem ikram ettiklerini yiyiyorsunuz;  hem de alışveriş ediliyorsunuz. Daracık sokakların en büyük özelliği 700 yıldır hiç bozulmadan  bu günlere gelebilmesi. Sokak taşları su akması için ortaya doğru eğim verilerek döşenmiş .

Cumalızık sokaklarında dolaşırken  odun ateşinde pişirilen ekşi mayalı köy ekmeği, mantıya benzeyen ve o köye has ‘silor’, tarhana, gözleme, erişte, bal, sıra sıra kavanozlarda dizili duran turşular, reçeller, ceviz, kestane, ısırganotu, patlıcan ve cevizli salçaları almayı sakın haaaa unutmayın.

Cumalıkızık film platosu gibi insanı görür görmez çarpıyor. Zaten birçok dizi ve film de burada çevrilmiş. Köyün daracık sokaklarında yürürken insan kendini bir tiyatro dekoru içinde yürüyormuş gibi hissediyor. Sokak tabelâları bile ahşaptan. Akşam kalmak isteyenler için köyde pansiyonlar mevcut. İsterseniz Bursa’da da kalabilirsiniz.

‘Yeni yerler, yeni mekânlar görmek istiyorum’ diyorsanız valizinizi hemen hazırlamaya başlayın. Yoculuk önce Cumalıkızık’a doğru olsun. Hafif bir de müzik açın. Dönüşte kestane şekeri almayı da unutmayın. İYİ YOLCULUKLAR.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir