Çocukla Nasıl Dışarı Çıkarsınız?

Ebeveynlerin çocuklarıyla dışarı çıkıp onları aile, arkadaşları hatta yabancılara bile göstermekten daha çok sevdikleri bir şey yoktur. Ancak, çocuğun elde edemediği bir şey için ağlayacağı, utandırıcı bir şey yapacağı, hastalanacağı, karışıklığa neden olacağı ya da sinir nöbetine sebep olabileceğini bilmek bu konuda biraz korkuya neden olur. Bu sebeple, özellikle de restoranlara gelince, çocukla nasıl dışarı çıkılacağıyla ilgili soruları sık sık duyuyoruz.

 

Diğer ebeveyn ya da büyükanne ya da büyükbabayla çocuğu evde bırakmak hoş bir fikir gibi görünse de gerçek çocuğun erken yaşlardan itibaren sosyalleştirilmesi gerektiğidir. Çocuğunuzu ne kadar erken ve sık çeşitli kamu yerlerine götürürseniz doğru davranışı o kadar çabuk öğrenir. Bununla birlikte, çocukla nasıl dışarı çıkılacağını öğrenmek önemlidir, bu sayede çocukla birlikte siz de iyi vakit geçirebilirsiniz.

·         Ne zaman mümkünse, restoran, arkadaşınızın evi ya da diğer yerleri çocuk getirmenin uygun olduğundan emin olmak için önceden arayın. Örneğin, arkadaşınız çeşitli arkadaşlarını yemeğe çağırdı ve çocuğunuzu getirmenin uygun olduğunu söylediyse, çocuğunuzun yaramazlık yaptığı anda ayrılacağınız konusunda arkadaşınıza garanti vermelisiniz. Ancak, anlayabilecek kadar büyük çocukların da her hangi bir kötü davranışlarının ayrılmayla sonuçlanacağının söylenmesi önemlidir.

·         Çocuğu hazırlamak da çocukla nasıl dışarı çıkılacağının yanıtlarından biridir. İlk senaryoda bahsedildiği gibi, bazı katı kurallar koyarak oturun ve çocuğunuzla konuşun. Diyelim ki bakkala gidiyorsunuz ve çocuğunuz da gelmek istiyor. Dışarı çıkmanızın amacının gıda maddeleri almak olduğunu açıklayın, fakat alışveriş süresince terbiyeli davranırsa küçük bir ödüle izin verebilirsiniz.

·         Küçük çocuklar için onları meşgul edecek yanınıza küçük oyuncaklar, oyunlar ya da sağlıklı atıştırmalıklar almak iyi bir fikirdir.

·         Bazı durumlarda, çocuğunuzun yorgun olduğu bir zamanda dışarıda olabilirsiniz. Eğer bir arkadaşınızın evinden geçeceğinizi biliyorsanız, çocuğunuzun uykusu geldiğinde yatağı kullanmanın uygun olup olmadığını sorun.

·         Peki, restorana çocuğunuzla nasıl gideceğiniz hala söz konusu. Bazı nedenlerden ötürü eğer çocuklar yaramazlık yapacaksa bu genellikle akşam yemeğine çıktığınızdadır. Bu nedenle daima çocukların da ihtiyacını karşılayan aile tarzı restoranları seçin. Bu şekilde, çocuklarınız ağlar, yaramazlık yapar ya da gürültü yaparlarsa diğer aileler sinirlenmeyeceklerdir. Sağlıklı yiyecekler bulunduran, tabi çocuğunuzun da yiyeceğini düşündüğünüz yiyeceklerin olduğu çocuk dostu restoranları da göz önünde bulundurabilirsiniz.

·         Gideceğiniz yere ne zaman varırsanız varın, bebeğinizi besleyebileceğiniz ve altını değiştirebileceğiniz bir yer bulun. Bunu yolunuzdan çıkarmak sizi rahatlatacaktır.

·         Eğer çocuğunuz yaramazlık yaparsa ona kızmak için dışarı ya da banyoya götürün, asla halk içinde azarlamayın. Sebebi şudur, çocuğunuza saygı göstererek karşılığında ona saygılı davranmayı öğretirsiniz. Ayrıca, çocuğunuzu özel olarak terbiye etmek gerekirse poposuna küçük bir şaplak atmanıza imkân verebilir. Daha sonra, sorunu masada halletmeye çalışmanızdan çok, konuşmak üzere ayrıldıklarında daha çok utanacaklardır.

Mesele çocuklarla dışarı çıkmak olduğunda yukarıda bahsedilen iki ipucu her zaman işe yaramaz. Genellikle başarılı olsalar da, tüm ebeveynler çocuğun işbirliği yapmayı reddettiği zamanlar ya da durumlarla karşı karşıya kalmışlardır. Eğer tüm çabaları harcadıysanız, evinize dönün. Restoranda eşiniz ve çocuğunuzla yemek yemek bir örnek olabilir. Yemek geldikten kısa bir süre sonra çocuk işe girişir. Ne yaparsanız yapın, durmuyor. Restorandaki herkesi rahatsız etmek ve kendiniz de berbat hissetmektense garsona yemeği paketlemesini söyleyin, ücretini ödeyin ve ayrılın.


Çocuğunuzun öğrenmek zorunda olduğu ve derslerin uzun ve zor olduğunu kendinize hatırlatın. Davranışları üzerinde sürekli çalışarak, çocuğunuza doğru davranışlar konusunda nazik hatırlatmalarda bulunarak çocuğunuzun sonunda tepki vermesini sağlayabilirsiniz. Bu sorunda kötü ya da yalnız hissetmeyin; bu yalnızca ebeveyn olmanın bir parçasıdır
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir