Çin Mutfağı

Kökleri gelenek, onur ve mitolojiye dayanan Çin kültürü, batı dünyasını her zaman büyülemiştir. Her yönden batının mutfağına tamamen yabancı bir aşçılık tarzına sahip olan Çin yerel mutfağı, böyle bir tarza sahip olarak insanların daha da ilgisini çekmektedir. Çok farklı alet, malzeme ve tekniklerin kullanıldığı batı mutfağı yemek severlerin ve profesyonellerin saygısını kazanmıştır.

Çin’in yemeğe yaklaşımı yemek sanatı açısından saygı ve takdir kazanmıştır. Yaşamın idame ettirilmesi için yenen zaruri yemekler (pirinç, şehriye gibi), çalışma gücünü sağlamak için günlük olarak yenirler. Et ve sebzelerden hazırlanan lezzetli yemekler, yemek sanatını ifade ederler ve zevk için yenen yemekler olarak görülürler.

Yemekler

Çin mutfağının başlıca malzemeleri nişasta bazlı (pirinç, şehriye, buğday vs.), protein içeren domuz eti, tavuk, ördek, balık, soya peyniri ya da fıstık gibi yiyeceklerdir. Çin kabağı, lahana, ıspanak, bezelye, suteresi, soğan ve biber gibi sebzeler en yaygın olanlarıdır ve Budist toplumlarda soya peyniri ve fındıkla birlikte bu saydıklarımız vejetaryen mutfaklarının başlıca yiyecekleridir.

Bir ülkede yaşayan bir sürü insan olduğu için yemek her toplumda ilk sırada gelir ve Çin yemekleri, az malzemelerle yapılan idareli tariflere uygun olarak geliştirilmiştir. Çin yemeklerinin yapımında yemeğe katılacak malzemelerin her zerresi değerlendirilir. Birçok mutfakta kullanılamaz olarak görülen et parçalarıyla pratik tarifler hazırlanır (Örneğin, tavuk derisi basit salatalarda kullanılır.). Çin mutfağında yemekler öyle bir sanatsal yetenekle hazırlanır ki, akşam yemeği yiyen bir kimse yediği akşam yemeğinin artıklardan yapıldığından asla şüphelenmez.

Ülkede ara sıra yaşanan kıtlıklar sebebiyle, Çinliler yemeğe karşı bugün bile çok saygılıdırlar. Yemeğe karşı derin bir hürmet duyulur, acele edilmeden, tadını çıkararak yenir. Bu hürmet Çin mutfağının karakteristik bir özelliği olan, özenle hazırlanmış yemeklerde göze çarpar. Bazı tarifler “et yığınları” ya da “kabaca kesilmiş sebzeler” olarak adlandırılır. Bu, kısmen de olsa yemek yerken neden yemek çubuklarının kullanıldığını gösterir. Çinliler çatal ve bıçak kullanımının saygısızlık olarak düşünürler ve yemeği masada katletmemeyi tercih ederler.

Yöresel Pişirme

Çinli aşçılar, esnek ve yenilikçi olmalarıyla bilinirler. Bunun sonucunda ise birçok “yöresel” lezzet bölgenin zengin mutfağı içerisinde özünü kaybetmiştir. Sonuç olarak, Kuzey Çin’in yemeklerini sıralamak Kuzey İtalya’nınkileri listelemekten daha zordur. Ancak bazı belirleyici özellikleri vardır:

Kuzey Çin’de, pirinçten ziyade buğday tercih edilir ve ülke genelindeki en iyi börek ve erişteye ev sahipliği eder. Çörek ve börek gibi hamur işlerinin üretildiği sayılı bölgelerden biridir. Yoğun lezzeti olan yemekler yapmak için sarımsak ve soya sosundan önemli ölçüde yararlanılır. Kuzeyde yer alan Pekin, adıyla aynı ismi taşıyan Pekin ördeğiyle yapılan yemeğiyle Çin mutfağına imzasını atmıştır.

Yangtze Nehri’nin batısındaki bölge Szechwan usulü pişirmeyle ilgili ipuçları verir. Zencefil, sarımsak, acı sos ve Szechwan biberi ve baharatlarla tatlandırılan yemekler oldukça lezzetlidir. Bunlara ek olarak denize takın olan tüm toplumlarda olduğu gibi bu bölgenin yemeklerinde de taze balık ve deniz ürünlerinden geniş ölçüde yararlanılır.

Çin’den Amerika’ya ilk büyük göç Kantonlar tarafından yapıldığı için Güney Çin yemekleri Amerika’da en çok bilinenler arasındadır. Kızartma ve buğulama en çok yararlanılan yöntemler arasındadır. Kantonlar yemeğin mümkün olduğunca doğal haline yakın bir şekilde tüketilmesinden yana oldukları için, çok aşırı pişirilen yemekler pek tasvip edilmez ve hatta Çin mutfağında oldukça yaygın bir şekilde kullanılan monosodyum glutamat kullanımından bile mümkün olduğunca kaçınılır. Sotelemeye benzer bir yöntem olan kızartma için Çin mutfağının en belirgin kap kacaklarından biri olan derin tavalar kullanılır. Eğik ve yüksek kenarlı bu tavalar, çok yönlü olarak kullanılabilir ve yemek pişirmede çoğunlukla bunlardan yararlanılır. Aşçıya istediği zaman ateşe yaklaştırıp ateşten uzaklaştırma olanağı verdiği için Kanton usulü hafif pişirme teknikleri için özellikle uygundur. Ek olarak, buharda pişirme sağlayan düdüklü tencereler tek ateşin üzerinde çeşitli malzemelerin hazırlanması için kaynar suyla dolu bir tavanın üzerine yerleştirilebilir.
Çin Yemekleri

Çin’de yemekler aile tarzında servis edilir, her bireyin pirinç kâsesi ayrıyken, ana yemek masanın ortasına konur ve ortak bir şekilde yenir. Özel yemeklerde, pirinç çok yaygın bir yemek olarak düşünüldüğünden misafire sunulmaz.

Çin mutfağına ait yemekler dünya çapında ün kazanmıştır ve sayıları oldukça fazladır. Sarımsak, zencefil, tarçın ve soya sosu katılmış kızarmış tavuk, domuz eti ve dana etinden yapılan yemekler oldukça yaygındır. Daha özel lezzetler arasında ise Kung Pao tavuğu (bezelye sosu, sarımsak, acı biberle yapılan yemek), Pekin ördeği (fıstık yağı, şeker ya da bal, kırmızı şaraplı fasulye sosundan yapılan yemek) ve kopek balığı kıkırdağı çorbası sayılabilir. Şehriye çorbaları da oldukça yaygındır. Aslında bir Amerikan icadı olan dilek kurabiyeleriyse, içine bir fal kâğıdı yerleştirilmiş bir tatlı türüdür ve Çin’de meyve, çay ve çorbayla ikram edilir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir