Çıldır Gölü Ve Şeytan Kalesi

21 Eylül 2014 Pazar

Sabah Çıldır Gölüne gitmek üzere bir taksi ile 240.-TL’ye anlaştık. Kars ve Ardahan ili sınırları içerisinde kalan göl 123 metrekarelik bir alanı kaplıyor. Van Gölünden sonra Doğu Anadolu’nun ikinci büyük gölü olan Çıldır Gölü adeta bir deniz gibi görünüyor. Biz sonbaharda gittiğimizde her taraf yemyeşildi. Geçtiğimiz köylerde tezekler evlerin yanına yığılmıştı. Her yere kaz sürüleri yayılmıştı.

Çıldır Bölgesinde Gürcüler, Ermeniler, Kıpçak Türkleri ve Oğuzlar yaşamışlardır.1878 yılında savaş borcu olarak Kars ve Batum ile birlikte Ruslara verilen Çıldır, 1921 yılında tekrar Kars’a bağlanmış; ancak Ardahan’ın il olmasıyla Ardahan iline geçmiştir. Kışın – 30 dereceleri görüp donan gölde atlı kızaklarla gezilmekte, buzlar kırılarak aynalı sazan balıkları yakalanmaktadır. Gölde tatlısu kefali ve alabalıkta yakalanmaktadır.

Çıldır’ giderken şoförümüz mutlaka Şeytan Kalesini görmemiz gerektiğini söyleyince biz de “görelim” dedik. Yıldırımtepe Köyünü geçtikten sonra arabamızı park edip 250-300 metre yürüyünce birden karşı tepede sarp bir kayalığa oturtulmuş kaleyi gördük. Kalenin bulunduğu vadi çok dik, kalenin yüksekliği çok etkileyici. Müthiş bir manzara. İnsanın aklına hemen şu soru geliyor. Bu kale burada nasıl yapılmış? Kale taşları oraya nasıl taşınmış? Adeta bir şeytan havadan kaleyi oraya oturtmuş.

Kalenin ne zaman, kimler tarafından yapıldığına ait hiç bir kitabe ve belge olmadığından insanın kafası daha da karışıyor.Ama manzara gerçekten harika.

Hava kararmaya başladığından bu güzel manzarayı bırakmak zorunda kaldık.Yemyeşil araziye, göle ve göldeki Akçakale Adası manzarasına doyamadan saatlerce yol aldık.Kars’a döndüğümüzde nefis bir gün geçirmiştik.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir