ÇANAKKALE Nurlu Şafaklara Yolculuk

Çanakkale Savaşlarını ve Türk askerinin kahramanlıklarını hiçbir kalem, hiçbir güç anlatmaya muktedir değildir. Nitekim Bomba Sırtı olayında 57.Alayın 1.siperdeki askerleri şehitlik şerbeti içiyor. 2. siperdeki askerler onların yerini öyle bir soğukkanlılıkla alıyorlar ki iki dakika sonra öleceklerini bildikleri halde ne bir korku; ne bir çekinme işareti göstermiyorlar.

Ne yar, ne ana baba düşünceleri. “Allah Allah nidaları ile ya şehit ya gazi olmak.

Kurtuluş Savaşımızın temel direği olan Çanakkale Savaşlarında kazanılan başarının sırrı bu yüksek ruh ve manevi gıdada saklıdır. Allah hepimizi şehitlerimizin şefaatine nail eylesin. Tarihin derinliklerine yaptığımız yolculukta her olayı iliklerimize işlercesine yaşadık.

Renkli geçen bir yolculuktan sonra Eceabat’a yakın bir köyde mola verdik. Sabahın seherinde sıcak çaylar ve sandviçler doğrusu iyi gelmişti.

Eceabat girişinde bizi öğretmen olan değerli rehberimiz Sayın Sabahattin Bey karşıladı. Bizi 90 yıl geriye götürüp (1915)olayları o günün tazeliği ile gergef gibi işledi. İlk durağımız Anadolu yakasındaki Kumbaba Burnu ile Rumeli yakasındaki Soğanlıdere Karanfil Burnu arasındaki Nusret mayın gemisiyle 26 Türk mayınının döşendiği bölge idi. 377 Alman mayınının arasından geçerek hiçbir zayiat vermeden Marmara’ya gelen İngiliz ve Fransız donanmaları bu mayınlarla 18 Mart 1915 yılında perişan olacaktı.

Mecidiye tabyasında 16 topçumuz şehit olur. Kalan tek topun da vinci kırıldığı için mermiler namluya sürülemez. Bu cehennem ateşinin ortasında Havran’lı topçu neferi Seyit rabbi ile öyle bir bütünleşir ki “Ey alemlerin rahmeti benim vücuduma öyle bir kuvvet ver ki; hiç ama hiçbir kulun benden kuvvetli olmasın” Bu yakarışla derin bir nefes alır. Hak için hak yolunda kendinden geçer. 215 okkalık top mermisini kucaklar. Demir basamakları üç kez inip üç kez çıkarken göğüs ve omuz kemiklerinin çatırtısı duyulur. Mermiyi topun namlusuna sürerek savaşın kaderini değiştirir. İngilizlerin Ocean zırhlısı derin bir yara alır. Müstahkem mevkii komutanı Cevat Paşa Seyit’i kutlar ve onbaşılık rütbesi ile ödüllendirir. 25 Nisan1915 günü Arı burnu’nda binlerce Anzak’lı sahile çıkarken Yarbay Şefik Bey komutasındaki 27. Alay 2.taburun nişancıları göreve başlar. Mermileri bitince süngüleri yerine takarak “Yarabbi Muhammed ümmetini sen sakla, düşmana üstün kıl” diye niyaz ederler. Koca çimen istikametinden Conkbayırı’na doğru savaşan usta asker, 19.Tümen birliklerinin komutanı Mustafa Kemal imdatlarına yetişir. Mehmetçik bu savaşta su olup akar, rüzgar olup eser ve tam 8 ay Anzak’ların korkulu rüyası olur.

Rehberimiz Çanakkale Şehitliği-Kilit bahir-Ertuğrul Koyu-Soğanlı dere-Yahya Çavuş Anıtı-
Mehmet Çavuş Anıtı-Bataryalar-Şehitlik-Müzeler-Conkbayırı–57.Alay Şehitliği ve yeni keşfedilen şehitlikleri tek tek gezdirdi. Hepsi için detaylı bilgiler verdi. Bu arada kitaplarından yararlandığımız Mehmet Uğur Gençcan Hocamıza da buradan şükranlarımı sunuyorum.

Çanakkale Savaşlarında her asker bir dahi, bir efsanedir. Yahya Çavuş ta bunlardan biridir. 26 Mayıs 1915’te Seddülbahir köyü ile 26 Alay 10.bölüğün Yahya Çavuş komutasındaki 1.takımı ile savunulan Ertuğrul koyu siperlerini İngilizler ateş altına alırlar. Hiçbir canlı kalmadı sanılarak 2 bin kişilik kömür gemisi ile karaya çıkarlar. İşte bu nokta da Yahya Çavuşun iki takımı akşama kadar düşmanı durdurur, hepsini yaylım ateşine tutar. Nihayet düşman arkadan dolanarak onu tehdit etmeye başlar. Akşam olduğunda iki takımdan Yahya Çavuş ve iki arkadaşı kalır. Bu sırada Yahya Çavuş’a gaipten bir ses”İmkan sınırlarını aştın, sen ilah değil insansın” diye seslenir.

12 Mayıs gecesi katıldığı umumi hücumda 5 yerinden yaralanan 9.bölük komutanı Yüzbaşı Hüseyin Hüsnü soyadı kanunu çıktığında o aksayan bacağıyla nüfus idaresine gider ve düşmanın bir türlü ele geçirmeyi başaramadığı Alçı tepe’nin ismini soyadı olarak alır.

57.Alay Şehitliği’ndeki şehitlerimizin yaşı 19 ile 26 arasındadır. Hepsi ömrünün baharında; hepsi birer tomurcuk. Onlar güllerini kanlarıyla suladılar. Her birinin kokusu rayihalar halinde arş-ı alaya ulaştı.

Mustafa Kemal Atatürk 8 Ağustos öğle üzeri Conkbayırı’nda durumun iyice kötüleştiğini görür. Bütün cephede emir ve komutanın kendisine verilmesini yoksa İngilizlerin saldırıları karşısında bütün cepheyi tahliye etmek zorunda kalacaklarını Ordu Kurmay Başkanı Kazım Bey’e söyleyerek Alman General Liman Von Sanders’e iletilmesini ister. Bunun üzerine Mustafa Kemal Grup Komutanlığı’na atanır. Bu Türk Milletinin geleceği için atılmış önemli bir adım ve tarihi bir karardır.

10 Ağustos sabahı Mustafa Kemal Atatürk askerine”Ben önden gideyim, kırbacımla işaret verdiğim zaman hep birden ileri atılırsınız.” diyerek düşmanın burnunun dibine kadar gelir.
O, bıçak gibi parlayan zekası ve içtenliği ile askere moral verir. Ramazan ayının 29.günüdür. Askerler bir tek mermi, atmadan süngülerini kullanarak komutanlarının önüne geçerler. Burada İngiliz Generali Hamilton başarısızlığını örtmek için anılarını yazarken “hayret! Türkler bizimkilerin üzerine uçarak geliyorlardı.”ifadesini kullanır. Artık düşman Çanakkale’nin geçilemeyeceğini anlar ve bir gecede tahliye kararı alır. Düşman gemileri Ege Denizine doğru açılırken vatan toprağından yoğrulmuş birer abide gibi Mehmetler bu vazifeyi başarmanın huzuru içinde gözlerini yaratana diker ve öylece bakakalır.

İşte bunun içindir ki ölümünden 56 yıl sonra bile çürümeyen Şehit Mülazım Efendi ve 19 yıl sonra selvilerin altından alınarak anıtı dikilen Mehmet Çavuş HAK YOLUNDA ÖLENLERİ ÖLÜ SAYMAYINIZ. ONLAR RABLERİNİN YANINDA DİRİDİR. RIZIKLANDIRILIR.(Ali İmran suresi 169.ayeti) kerimesini hatırlatırlar.

Gezimizin sonunda rehberimiz sözlerini bitirdiğinde gözlerimiz dolu dolu dualarımızı şehitlerimize gönderiyorduk.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir