İyi Durumda Olan, Fakat Kullanmadığınız Eşyalar

İyi Durumda Olan Eşyalarınızı Değerlendirmenin Yolları

Taşınma sizin için çok yorucu bir deneyim olabilecekken, taşınmadan önce eşyalarınızı paketlemek de sizden zamanınızın ve sabrınızın çoğunu alıp götürebilir. Taşınacak ev eşyalarınızın bir listesini hazırlamak çok önemlidir. Diğer bir listeyi de iyi durumda olan fakat yeni evinizin dekoruna uymadığını düşündüğünüz eşyalar için yapmalısınız. Aslında bu, evini yenileyen pek çok insanın karşılaştığı bir sorundur. Bunlar oturma gurubu, kitap rafı ya da sağlam ama yeni düzeninize uymayan mobilyalar olabilir. Yıllar boyunca varlığını unuttuğunuz, oraya buraya sokuşturulmuş bir sürü eski eşya ortaya çıktığında şok geçirebilirsiniz.

Pek çok kişi, hepsinin birer anısı olduğundan eski eşyalarından ayrılmaktan nefret ederler. Fakat onları yeni evinize götürürseniz de basitçe ortalığa bırakıvereceksiniz. Daha az eşya ile eviniz daha kullanışlı olacak ve size eşyalarınızı yerleştirebileceğiniz daha çok boş alan kalacak. Temiz ve güzel döşenmiş bir ev daha sıcak bir ortam yaratır.

Eğer içlerinde ileride işinize yarayacağını düşündüğünüz eşyalar varsa, güzelce paketlenerek kilere ya da depoya kaldırılabilirler. İçlerinde durumları iyi ama artık kullanmayı düşünmediğiniz eşyalar varsa, onları daha kullanışlı ve anlamlı olmaları için geri dönüştürebilirsiniz. Çoğu insanın, bir hatırası olduğundan eski kıyafetleri saklama huyu vardır. Eski eşarp, ipek giysi ya da yatak örtülerinizi biraz yaratıcılığınızı kullanarak kullanabilir, kalanları da kullanmaları için başkalarına verebilirsiniz. Eski minder, döşek malzemeleri ve elbise paçavraları, eve biraz kırsal görünümü kazandırmak için yer döşeği yapmada kullanılabilir. Ayrıca bunları minder ya da abajur yapımında kullanabilirsiniz, böylece evinizin benzersiz bir görünümü olur. Ayrıca paketleme kasalarını resim çerçevesi, ayakkabılık ya da kitap rafları yapmada kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey daha fazla ihtiyaç duymayacağınız şeyleri bir araya toplayarak onlardan ayrılmak.

Duygusal insanların tersine, atık işlerine yaramayacaklarını düşündükleri için eşyalarından bir hamlede kurtulabilen pek çok insan var. Fakat bu eşyalar ihtiyacı olup, satın alacak güçleri bulunmayan insanlara bağışlanabilir. Kitaplarınızı, kalemlerinizi ve kıyafetlerinizi fakir çocukların eğitimi için çalışan hayır kurumlarına bağışlayabilirsiniz. Havlu, örtü, battaniye gibi eşyalarınızı hayvan barınaklarına bağışlayabilirsiniz. Böyle eşyalar genellikle hayvanların yataklarında kullanılırlar. Birçok kurum genellikle hayvanlar için gereken malzemeleri, temizlik malzemelerini ya da diğer gerekli malzemeleri web sitelerinde duyururlar. Bu kurumlarla bağlantı kurarak, onlara yardımda bulunabilirsiniz. Yardım kurumlarıyla bağlantı halinde olan ikinci el mağazalarına uğrayarak, eski kıyafet ve eşyalarınızı satmayı deneyebilirsiniz.

Taşınırken yeni evinizde ihtiyaç duyacağınız şeyleri belirmek önemlidir. Belki bazı eşyalarınızı artık yeni mekânınızda kullanmaya ihtiyaç duymayacaksınız. Örneğin, yeni işiniz size yeni bir araba sağlayacaksa, eskisini satabilirsiniz. Eski eşyalarınızı açık artırma ile satabileceğiniz pek çok web sitesi bulunmakta. Mobilyalarınızı, spor malzemelerinizi ya da ev gereçlerinizi eBay gibi popüler sitelerde açık artırmaya çıkarabilirsiniz. Böyle çevrimiçi (online) sitelerin en büyük avantajı, oyuncaktan arabaya kadar, büyük – küçük, değerli – değersiz tüm eşyalarınızı satabilme olanağınızın olmasıdır. Çevrimiçi satış siteleri sayesinde kârlı alışveriş peşinde olan potansiyel alıcılara ulaşabilirsiniz. Eşyalarınızın durumlarına göre onları epeyce kâr ederek satabilirsiniz. İlanınızı hazırlarken dürüst olmalısınız. Verdiğiniz bilgiler ve eşyanızın resimleri ilgi uyandırmalı. Genellikle eşyalarınızın satılması için açık artırmayı üç ya da yedi gün açık tutabiliyorsunuz. Eğer ilanınıza bir “şimdi satın al” butonu koyarsanız, alıcılara eşyanızı belirlediğiniz fiyattan hemen satabilirsiniz.

Eşyalarınızı bir garaj satışı düzenleyerek de satabilirsiniz. Bu yol hızlı ve masrafsızdır. Tek yapmanız gereken sadece bir garaj satışı düzenlediğiniz haberini vermek ve bütün gereksiz eşyalarınızı arka bahçenize ya da garajınıza koymak. İnsanlar nadir parçalar bulup, uygun bir fiyata satın alma ümidiyle geleceklerdir.

Kutular: Paketleme İpuçları

Evi taşımak bir kâbusa dönüşebilir. Organize olmak ve iyi bir planlama ile hareket etmek çok önemlidir. Evdeki her şey genelde kutulara konularak paketlenir. Ayriyeten paketleme malzemeleri de gerekecektir. Bunları peşinen hazır edin. Süpermarketten boş kutu temin etmeye çalışın ya da nakliyatçınızdan kutu temin etmesini isteyin. Kutuları en az yer kaplayacak şekilde yerleştirin. Kutuları koli bandıyla yapıştırabilirsiniz. Paketlerken eski gazete kâğıtları da iyi iş görürler. Ambalaj kâğıtları, destek maddeleri, köpük, plastik ambalaj, koli bandı gibi ürünleri süpermarketlerde bulabilirsiniz. Kalem ve yapışkan kâğıtları da el alında bulundurun.

Nereden Başlamalı?

Devamlı kullanmadığınız şeyleri paketleyerek işe başlayın. Paketlemeye başlanacak şeyler için garajı, tavan arasını, kileri ve dolapları kontrol edin. Paketleme yapacağınız mekânın ortasına, siz paketlerken işinizi kolaylaştırmak için bir masa yerleştirin. Sistematik olmaya çalışın. Nereden başlayacağınıza karar verin ve düzenli bir şekilde paketlemeye başlayın.

Nasıl Paketlemeli?

Her zaman ağır eşyaları alta, hafif olanları ise kutunun üst tarafına yerleştirmeye özen gösterin. Her bir eşya olabildiğince düzenli yerleştirilmelidir. Boşlukları her zaman eliniz altında bulunan gazete kâğıtlarını buruşturarak kapatın. Bu nakliyat sırasında kutunun içinde daha az hareket edeceklerinden, eşyaların olabildiğince az zarar görmelerini sağlar.

Kırılabilen Eşyalar

Kırılabilecek eşyalar ayrı ayrı paketlenmelidir. Kutunun altına buruşturulmuş gazete kâğıtlarından bir zemin hazırlayın ve üzerini plastik ambalajla örterek güçlendirin. Bu kaba bir dolgu malzemesi işlevini görecektir. Paketlenecek her eşyayı kâğıt ya da gazete kâğıdı ile sarın ve plastik ambalajla kaplayın. Tabaklar, her birinin arasına kâğıt ya da plastik ambalaj konularak beşli ya da altılı setler halinde paketlenebilir.

Bardaklar şarapçılardan temin edebileceğiniz şişe kutularının içinde paketlenebilirler. Olmadı orta boy karton kutular kullanın. Bunu bir bardağı –içi de dâhil olacak şekilde- bir gazete sayfasıyla sarıp, sonra içine aynı şekilde sarılmış başka bir bardağı yerleştirerek yapın. Büyüklük ve ağırlıklarına göre dört – beş bardağı içi içe paketleyebilirsiniz. Sonra bütün parçayı bir gazete kâğıdının üzerine yatırın ve dikkatlice sarın. Sonra plastik paketleyici ile sarıp koli bandıyla bantlayın.

Kadeh ve kupalarda aynı şekilde sarılabilirler, fakat iç içe konulmamaları gerekmektedir. Plastik ambalaj kullanarak tamamen korunduklarından emin olun. Ayrıca taşıma esnasında hareket etmelerini önlemek için her katın da arasını dolgu malzemeleriyle kaplandığından emin olun. Bardakları kutuların en üstüne yerleştirin ve üstüne de gazete kâğıtlarını buruşturarak yerleştirin. Koliler dolduğunda aşırı derece doldurmadığınızdan emin olun, gazete kâğıdı ve plastik ambalajla kaplayın, kapakları tamamen kapatın ve güçlü bir koli bandıyla yapıştırın. Kalın ve büyük harflerle “BURASI YUKARIDA KALACAK”, “KIRILABİLİR-DİKKATLİ TAŞIYIN”, “KIRILGAN” gibi uyarılar yazın ya da yapıştırın.

Özel Koliler

Masa lambalarınız, resimleriniz, aynalarınız, yataklarınız ve halılarınızı paketlemek için ilgili bir mağazadan ya da herhangi bir nakliyatçıdan özel paketleme kolileri satın almanız en iyisi olur.

Kolilerin Büyüklüğü

Küçük koliler; kitaplar, kutulu eşyalar, kasetler gibi küçük ama ağır eşyaların paketlenmesinde kullanırlar. Mutfak malzemeleri, kap-kacak gibi ağır olmayan fakat büyük eşyaların paketlenmesinde büyük koliler kullanılmalıdır. En büyük kolilerde en hafif ve en büyük olan eşyalar taşınmalıdır. Bunlar battaniye, yastık, ayakkabı ve oyuncak gibi eşyalar olabilir. Kolilerin büyüklüğüne bakılmaksızın, onları tıka basa doldurmamalısınız.

Paketlenmiş Kolilerin Ağırlığı

Koliler, küçükleri 40lbs (1 kilo = 2.3lbs), orta boy olanları 50lbs v en büyük olanları da 50 lbs ve üzeri olacak şekilde ayarlanmalıdır.

Yasal Koşullar

Güvenlik birincil konudur, federal kuralların ihlaline karşı önlemler alınmalıdır. Kolilerin yanıcı ve patlayıcı maddeler içermediğinden emin olun. Nakliyeciler sprey, boya, tiner, benzin ya da benzeri yanıcı maddeleri taşıyamazlar.

Son Adım

Bir stok listesi yapın ve her kutuda ne olduğuna bağlı olarak kutulara birer kod verin. Kutuyu işaretlerken bir yandan da stok listesine geçin. Son olarak nakliyat sırasında açılmamaları için, bütün kutuların kapaklarını koli bandıyla yapıştırarak düzgünce kapattığınızdan emin olun.

Nakliyatçılar mı, Arkadaşlar mı?

Kendi başına taşınmak ekonomik olduğu ve yolunuza kimsenin çıkmayacağını bilmenin tatminkârlığı ile ilk önce cazip görünebilir. Fakat bu her zaman böyle olmayabilir. Aslında evi nasıl taşıyacağınıza karar vermeden önce, üzerinde kafa yormanız gereken oldukça etken var.

Genelde aileniz ve arkadaşlarınız evinizi taşırken size yardım etmek için gönüllü olurlar. Bu kesinlikle profesyonel bir yardım almaktan daha az masraflıdır, fakat bu da her zaman geçerli değildir. İhtiyaç duyulduklarında boş zamanlarının olup olmaması hep bir sorun teşkil eder. İstekli ve hazır olmalarına rağmen, dış etkenlerden ötürü ihtiyaç duyulduklarında yanınızda hazır bulunamayabilirler. Paketleme, yükleme, boşaltma ve taşınma ile ilgili diğer durumlar epeyi zaman alan durumlardır ve sonraya bırakılamazlar. Bu yüzden paketleme, yükleme ve geri yükleme işlemlerinizde ücretli işçilere başvurmak gerekli bir hal alabilir.

Arkadaşlarınız ağır eşyaları kaldırırken incinme yaşamalarına ya da mobilyaya zarar verme gibi problemler yaşayabilirler. Fakat profesyonel taşıyıcılar her gün bir şeyler taşımaya alışkındırlar, bu onların işlerinin bir parçasıdır. Bu nedenle fiziksel olarak ağır mobilyayı taşımaya uygundurlar. Bununla birlikte birkaç nakliyatçıya başvurmak ve sonra da en tedbirli yola başvurmak en iyisidir.

Eğer tanımadığınız insanların eşyalarınızı kurcalamalarından korkuyor ve pek de uzak bir yere taşınmıyorsanız, paketleme ve yüklemede arkadaşlarınızdan yardım almak daha iyi bir alternatif olacaktır. Bu özellikle de eğer küçük bir apartmana taşınıyorsanız yararlı olur.

Fakat eşyalarınızı yeni mekâna götürmek için bir kamyon ya da arabanıza bağlayabileceğiniz bir römork kiralamalısınız. Eğer römorku seçerseniz kendi başınıza sürmek zorunda kalacaksınız ve ağır araçları kullanmaya da alışık değilseniz bazı sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca gideceğiniz mesafeyi de göz önünde de bulundurmalısınız. Eğer gidilecek yani mekân sizi eşyalarınızla bir şehirden başka birine götürmek zorunda bırakacak kadar uzaktaysa sıkıntıya düşebilirsiniz. Bütün yolculuk birkaç gün bile sürebilir. Fiziksel dayanıklılığınızı ölçecek zor bir sınav olurdu bu. Büyük ihtimalle kamyon gibi büyük araçları sürmek için ehliyetiniz de bulunmayacağından, bunun için özel bir izin de edinmeniz gerekecektir. Bilhassa kullandığınız kamyon kadar kendi eşyalarınızın sorumluluğu da size ait olacaktır.

Eğer mobilyalarla yüklü bir kamyon size göre değilse, kararlaştırılan bir zamanda profesyonel bir sürücüsü ile birlikte kapınıza kadar gelecek bir kamyon kiralama seçeneğiniz bulunmakta. Genelde kamyonu yüklemek için iki gün vaktiniz olur. Kamyonun geliş zamanına kadar paketleme işlemlerinizi bitirmeniz ve hazır olmanız, yükleme işlemi ve paketlemelerin çakışmasını önler, kendinizi de sıkıntıya sokmamış olursunuz. Kamyonu arkadaş ve komşularınızın yardımıyla da yükleyebilirsiniz ve profesyonel sürücü aracı yeni adrese götürür. Kamyon yeni adrese vardığında eşyaları kamyondan boşaltma ve yeni evinize yerleştirme sorumluluğunu almak zorunda kalacaksınız.

Eğer taşınacağınız büyük bir ev ya da çok odalı bir apartman dairesiyse, bu epeyi bir mobilyanın da yerleştirileceği anlamına gelir. Bütün bu mobilyaları taşımak için de epeyi el ve güç gerekecektir. Arkadaşlar ve komşular bu koşullarda verimsiz ve yetersiz kalabilirler. Bu nedenle profesyonelleri kiralamak işi layıkıyla yapmak için en iyi çözüm olacaktır.

Taşıma ayrıca, ulaşım boyunca kırılmalara karşı korunması gereken eşyaları da içermektedir. İşi tek başınıza yapmanız da paketleme malzemelerini kendinizin temin etmesini gerektirir. Bu da alınması gereken paketleme malzemeleri için biraz araştırma yapmak demektir. Paketleme işi de uzman işidir ve ağır eşyaları kamyona yükleyip boşaltmayı, eşyalarda herhangi bir hasarın meydana gelmesini önlemek için bu konuda bilgili insanlara, işin uzmanlarına bırakmak gerekir. Profesyonel nakliyeciler bütün paketleme materyallerine sahip olmakla beraber anlaşmanın gereği üzerine paketleme, yükleme ve boşaltma işlemlerini ve eşyaların güvenliğini üstlenirler.

Eğer ev sahibinizin poliçesi nakliye esnasında ev eşyalarına gelecek zararlara karşı bir koruma içermiyorsa, pek çok nakliyeci ufak bir ücret karşılığında nakliye sigortası temin etmektedir. Bu yüzden profesyonel yardım ev taşıma da her zaman daha iyi bir çözümdür.

İşi kendi başınıza halletmek geçerli bir alternatif değildir ve bunu yapabilmek için çaba sarf edemeyebilirsiniz. Eğer ısrarla zamanınızı paketlemede ve nakliyatta harcarsanız, ödemelerinizin azalması için girdiğiniz bu çabadan dezavantajlarla dolu bir sonuç alabilirsiniz. Bütün çabalarınız paradan tasarruf etme uğruna boşa gidebilir. Profesyonel yardım alma, ailenizi yeni çevreye alışmalarına yardım etmek gibi daha önemli konulara zaman ayırmanızı sağlar.

Bu yüzden nakliye sırasında meydana gelebilecek her konu hakkında iyice düşündükten sonra, profesyonel yardım almak ya da bu işi kendi kendinize başarmak arasında bir karara varın.

Nereye, Neden Taşınıyorsunuz?

İnsanların taşınmak için pek çok nedenleri olabilir. Örneğin, eğitimlerini tamamladıktan sonra pek çok insan yurtdışına yerleşmeyi seçiyor. Yurtdışında çalışmaya karar kılındığında, en iyisi Birleşik Devletler sözleşmeli hizmeti gibi bir iş olurdu. Deniz aşırı bir ülkede iş, insanın kariyerinde çok büyük gelişmelere adım atmaya olanak tanırken ona büyük fırsatlar sunar. Size daha iyi bir hareketlilik kazandırır. Aynı zamanda size yeni bir dil öğrenme ve kültürel kabiliyetinizi geliştirme imkânı verir.

Para direkt olarak bir yarar sağlamasa da, genel olarak şöyle bir yararı dokunur: yaşam maliyetiniz daha düşük olacağından, otomatikman gittiğiniz ülkede yüksek bir yaşam standardına sahip olursunuz.

Birleşmiş Milletler’ de sözleşmeli bir işe girdiğinizde, patronunuz genelde taşınma masraflarınızı, hatta çoğu zaman tatilde eve dönüş masraflarınızı karşılar. Sağlayacağı diğer faydalar da kiranızı karşılamak, ev aletlerinin alımı, vergilerinizin ödenmesi gibi durumlar olabilir. Maaşlar genelde çalışanın kendi ülkesinin para birimine göre yapılsa bile, bazen de Amerikan Doları olarak ödenebilmektedir ki bu eğer işçinin kendi ülkesinin para birimi Amerikan Dolarından daha değersizse, bu çalışan için iyi bir avantaj teşkil eder.

Yabancı bir ülkede çalışmayı kariyer yapmak için de seçebilirsiniz. Bu bağımsız yazarlık, manken ya da buna benzer şekillerde gerçekleşebilir. Kendi alanında kariyer sahibi olan insanlar, bunu hemen maddi kazanca dönüştürebilmektedirler.

Taşınma kararını politik sorunlar nedeniyle de vermiş olabilirsiniz. Barış içinde bir yaşam sürmeyi engelleyen isyan, devrim ve bunlar gibi karmaşa yaratan olaylar meydana gelebilir. Çocuklarınızın ve sevdiklerinizin güvenliğinden endişe duyabilirsiniz. Böyle baskı dolu ve gergin bir ortamda, hayat yaşanmaz bir hal alabilir. Aynı zamanda yaşadığınız şehirdeki suç oranı yüksekse de karmaşa meydana gelebilir. Devamlı olarak soyulmaktan ya da sokaklarda saldırıya uğramaktan da korkuyor olabilirsiniz. Güvensiz bir ortamda yaşamak, çıkmanız gerektiği halde size gece geç saatlerde dışarı çıkma yasağı getirebilir. Böyle durumlarda en iyisi suç oranının daha düşük ve kontrol altında olduğu bir yerlere taşınmaktır. Suçların cezasının ağır, işlenen suçların gereğinin yapılmasının ve suçlara karşı önlem almanın hızlı olduğu şehirleri araştırın. Pahalı ve uğraştırıcı da olsa, böyle bir şehre taşınmak daha mantıklı olur.

Bir başka sebep de, artık bir çıkmaza girmiş bu şehir hayatına dayanamamanızdır. Hızlı bir şehrin koşuşturmacası ilginizi çekmeyebilir. Tıkış tıkış ve pahalı yaşam alanında boğuluyormuş gibi hissedebilirsiniz. Beton yığınlardan meydana gelmiş şehrinizdeki devasa büyüklükteki krom ve camlardan oluşan binalardan iğrenmeye başlarsınız. Böyle hissettiğinizde kapağı hala hası kirlenmemiş, tertemiz olan küçük bir kasabaya atmak en iyisi olurdu. Güzel hava, açık alanlar, yüzme havuzları, hayatından karmaşasından ve hızından, trafik sıkışıklığı ve devamlı böğüren kornalardan uzakta olmak da küçük bir kasabanın diğer avantajları. Acil ve uzman sağlık hizmetlerini kullanarak da her iki dünyayı, ikisinden de kopmadan yaşayabilirsiniz. Şehirdeki pahalı emlağınızı satarak, küçük, hayat dolu, hayatın tadını çıkaran ve aynı zamanda da güzelce kazanan bir toplumun parçası olabilirsiniz. Küçük bir iş ya da şirket kurmak, sağlığınıza açılan bir kapı olabilir ve her zaman yaşamak istediğiniz hayata sahip olabilirsiniz.

Diğer yandan taşınma kararı kötü ekonomik koşullar yüzünden de alınabilir. İyi bir eve ve mükemmel komşulara sahip olacağınız bir muhite yerleşmek ekonomik olabilir. Emlağı ucuzken almak mantıklı olur, çünkü emlağın çevresi gelişip, okullar, alışveriş mağazaları ve parklarda dolduğunda emlağınız daha çok para edecektir. Günümüzde gelişme çok çabuk oluyor. Dikkatli bir seçimle o bölgeler en iyi yapılarla çevrelenir ve size ve büyümekte olan çocuklarınıza güzel imkânlar sağlar.

İlerleyen yaş taşınmanın bir diğer sebebidir. Aslında ilerleyen yaşlarda taşınmak bir gereklilik haline geliyor. Eve bakmak olanaksızlaşır, ulaşım ve alışveriş size ağır gelmeye başlar. Sebep yaş olduğunda, taşınmak için doğru yeri seçmek büyük önem taşır. Geçmişte yaşlıların önüne sunulan tercihler daha kısıtlıydı. Yaşlılar ya sağlık hizmetleri sunan bir huzur evine ya da dini kurumların, üyelerine sağladığı, sınırlı sayıda yatağa sahip olan bakım evlerine yerleşebiliyorlardı.

Fakat günümüzde yaşlılara, ekonomik durumlarına ve isteklerine göre pek çok seçim sunulmaktadır. Örneğin her birinin kendine has özelliği bulunan bağımsız bakım tesisleri, sürekli bakım sağlayan emeklilik kurumları, yardım kurumları, huzur evleri ve hastabakıcılık kurumları gibi. Ancak taşınma işlemi farklı kurumları teker teker dolaşıp, hepsinin sunduğu hizmeti araştırıp iyice düşünüldükten sonra gerçekleştirilmelidir. Taşınmak için sağlığınızın bozulmasını beklememelisiniz. Bu kurumlarının birçoğunda uzun sıralar bulunmaktadır, bu yüzden de elinizi çabuk tutup rezervasyon yaptırmalısınız.

Taşınma Planı Yapın

Taşınma, bir yerden başka bir yere gitme, yer değiştirme eylemidir ve birçok insan, aile ve hatta şirketler farklı nedenlerle bir yerlere taşınırlar. Kimileri keyfi olara taşınırken, kimi insanlar da daha iyi bir kariyere sahip olmak için taşınırlar. Pek çok kuruluş, şirketlerini genişletmek ya da başka sebepler yüzünden başka yerlere taşınabiliyorlar. Taşınma pek çoğumuz için bezdirici ve zor bir iş halini alabilir. Ardımızda hatıralarımızın saklı olduğu yerleri ve sevdiğimiz insanları, arkadaşlarımızı bıraktığımız için taşınma bazen duygu yüklü bir hale bürünür. Taşınırken karşımıza yapılması gereken pek çok iş çıkar ki, önemli olan daha az strese girerek tamamlayabilmektir.

Her ne kadar çoğu insan yapmayı başaramasa da, planlı çalışma stressiz bir taşınmanın püf noktasıdır. Güzel bir planlama yaparak, taşınma sırasında sizi strese sokacak pek çok konuyu ortadan kaldırabilirsiniz.

Yaz mevsiminde nakliyatçılara aşırı derecede yoğun olduklarından, işinizi son dakikaya bırakmanız sizi epeyce sıkıntıya sokacaktır. Planlamanızı son ana bırakırsanız, en iyi nakliyat şirketiyle çalışma şansını kaçırmış olursunuz. Taşınmak için plan yapmaya başlamak için en ideal zaman, taşınmadan bir ay öncesidir. Ve planlama için de, yapmanız gereken şeyler için de bir liste hazırlayın.

Taşınma gününü planlama

Eğer mecbur kalmadıysanız, yazın taşınmayın. Birçok insan çocuklarının okulları da tatile girdiği için yazın taşınmayı tercih ederler. Eğer taşınma zamanınız, yaz mevsimi haricindeki bir tarihteyse, daha uygun fiyatlarla en iyi nakliyat şirketleriyle çalışma imkânına sahip olursunuz. Kira ve ipotek ödemeleri genelde ay sonu ya da aybaşlarında yapıldığından, çoğu zaman taşınma da ay sonu ya da aybaşlarında tercih edilir. Bu, eğer planınızı kısa bir zamana sıkıştırıp, düşük fiyatlarla ve iyi bir nakliyat şirketiyle anlaşmak istediğinizde yine karşınıza bir dezavantaj olarak çıkar.

Profesyonel bir nakliyat şirketiyle çalışın

Pek çok insan taşınırken AMSA’ ya yani Amerikan Nakliyat ve Depolar Birliği’ne üye olan ve federal tüketici koruma yönetmeliğine bağlı çalışan nakliyat şirketleriyle çalışmayı tercih ediyor. Bu üyeler her hangi bir kaza ya da eşyalara gelen zarar sonrasında AMSA’nın verdiği hükümlere uymak zorundadırlar.

Fiyatları çok düşük, fakat verdiği imkânlar da hiç de iç açıcı olmayan şirketlerle de karşılaşabilirsiniz Böyle şirketler sizden eşyaların boşaltımı sırasında sizden yüksek fiyatlar talep edebilirler. İyi ve güvenilir bir nakliyat şirketi bulmanın en iyi yolu, arkadaşlarınızdan ve etraftakilerden edindiğiniz bilgilerden yola çıkmaktır.

Fiyatları karşılaştırın

Tanınmış nakliyatçıların fiyatları birbirlerine yakın olabilir, fakat kesenize uygun olanları aştırmanız iyi olur. Genelde fiyatlar şirketten şirkete, zamana, gidilecek mesafenin uzunluğuna ve de eşyalarınızın ağırlıklarına göre değişir. Eğer planlı bir şekilde hareket ederseniz, nakliye şirketlerinin fiyatlarını inceleyip, birbirleriyle kıyaslayacak vakti bulursunuz. Genelde tanınmış şirketler depozito talep etmezler. Şirketin sunduğu hizmet ve koşullarını ve ödeyeceğiniz miktarı tam olarak inceleyip, anlamadan bir şirketle anlaşma yapmayın.

Paketleme

Eğer tüm paketleme işini kendiniz yaparsanız, epeyce bir tasarruf sağlarsanız. Fakat uzun mesafeli nakliyatlarınızda, paketleme gereçlerini nakliyat şirketinizden sağlarsanız iyi olur. Profesyonel paketleyiciler, kırılgan eşyalar ya da elektronik aletleri paketlemek için özel olarak üretilmiş karton ve malzemeler kullanıyorlar. Tasarruf yapmanın bir yolu da, paketleyicilere sadece kırılabilecek ya da elektronik eşyalar gibi pahalı olanları paketlemek. Paketleme işlemlerinizi taşınma gününüzden birkaç gün önceden halletmeniz önerilir. Taşınacağınız gün, kamyon şoförü, size yüklenen eşyalarınızın bir listesini imzalatacaktır. Eşyalarınızı nakliye sırasında gelebilecek hasarlara karşı sigortalatmanız çok önemlidir.

Taşınma günü

Konşimentoyu (kontrat) imzalamadan önce iyice okuyup anladığınızdan emin olun. Eşyalarınızın nakliye sırasında, eşyalarınızın hızlı bir şekilde ulaşımını sağlamak ve iletişim kopukluğunu önlemek için, nakliye şirketinin şubesiyle de irtibat halinde olun.

Kayıp eşyalarınız ya da hasarları ödetin

Eşyalarınıza kavuştuktan sonra herhangi bir hasar olup olmadığını kontrol edin. Mobilyalarınızın hasar görmüş, kutuların da açılmamış olduğundan emin olun. Eğer kaybolmuş ya da hasar görmüş bir eşyanızın olduğunu fark ederseniz, şoföre de imzalattığınız stok listesinde işaretleyin. Meydana gelmiş bir hasarı paketleri açtıktan sonra fark ettiğinizde ise, dokuz ay içinde bir dava açma hakkınız olduğunu da göz ardı etmeyin.

Taşınma Kuralları

Daha önce ev taşıma konusunda deneyim sahibi olmamış biri, bunun kolay bir iş olduğu yanılgısına düşebilir. Eşyanı al, bir kamyona doldur, yeni eve götür, kamyonu boşalt ve geri yerleştir. Hepsi bu! Söylemesi, işi yapmaktan daha kolay geliyor tabii.

Taşınma işinin dikkatli bir şekilde detaylarıyla planlanması gerekir. Planlama işine erkenden başlamanın çok büyük yararı dokunur. Örneğin doğru nakliyatçı seçmek, nakliyat işini ağrısız bitirmede ilk adım olabilir. Akraba ve eş – dosttan alınacak tavsiyeler güvenilir bir nakliyatçı bulmada çok yardımı dokunabilir. Nakliyatçının referansı bürolarına yapılacak bir ziyaretle daha iyi kontrol edilebilir. İki ya da üç nakliyatçıdan, birbirleriyle karşılaştırmak için fiyat listelerini alın. Taşınacak eşyalar hakkında onlara detaylı bir bilgi verin ki size tutarlı bir hesap tahmini yapabilsinler. Bu sizden hesaba katılmamış, sürpriz ücretlerin talep edilmesini engeller ve taşıyacağınız şeyleri nakliyatçının taşımasında bir problem olup olmadığı konusunda emin olmanızı sağlar.

Nakliye ücretini azaltmak için, daha fazla kullanmayacağınız şeyleri ayırın. Bunları ikinci el olarak satabilir ya da bir hayır kurumuna bağışlayabilirsiniz.

Kolilerin içine eşyaları tıkmak yerine, her şeyi itina ile yerleştirmelisiniz. Paketleme emek isteyen bir iştir ve kolilerin düzgünce paketlenerek, varış noktasına bozulmadan ulaşmaları gerekmektedir. Nakliyatçınızdan koli satın alabilir ya da süpermarketlerden boş koliler temin edebilirsiniz.

Nakliye tarihinden birkaç hafta önce paketleme işlemine başlamanız yerinde olur. Eğer taşınmanıza daha birkaç hafta varsa, bu süre içinde kullanacağınız eşyaları kolilere koymayın. Eşyalarınızı oda oda paketlemeye başlamak, tüm evi birden paketlemeye başlamaktan daha sistematik bir yoldur.

Paketlemeye mevsimi geçen kıyafetler, eski kitaplar ve diğer ıvır zıvırlar gibi kullanmadığınız eşyalarla başlayın. Eşyalarınızı kolilere boşluk kalmayacak bir şekilde ve aralara gazete kâğıdı, strafor gibi dolgu malzemeleri koyarak yerleştirin. Kitaplar ağır olduklarından, hasar görmelerini engellemek için kalın kolilere konmalıdırlar. Kırılgan çanak – çömlekler gazete kâğıtlarıyla sarılmalıdırlar.

Eşyaları yeni eve yerleştirmek biraz zaman alacaktır. Evinizi düzenlemek biraz zaman alabilir, bu nedenle kolileri açmadan, ihtiyaç duyacağınız eşyaları bulamayabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için gerekli birkaç şeyi, tatile çıkarken yaptığınız gibi paketleyin. Kıyafetler, kap – kacak ve çatal – bıçak gibi günlük kullanımda gerekli olan eşyalar öncelikli olmalıdır.

Bilgisayar, müzik sistemi gibi narin elektronik aletleriniz eğer hala duruyorlarsa, orijinal kutularına konmalıdırlar. Eğer yoksa büyüklüklerine uygun karton kutular temin etmelisiniz. Elektronik aletler hasarı önlemek için düzgünce ve dolgu malzemesi kullanılarak paketlenmelidir. Kutuları kırılgan olduklarını belirtmek için işaretlenmeli ve dikkatli bir şekilde taşınmalıdır. Tüm değerli eşyalar ve önemli, gizli bilgiler içeren yasal belgeler bizzat sahibi tarafından taşınmalıdır.

Bütün paketlediğiniz eşyalarınızın yazılı olduğu bir eşya-takip listesi hazırlayın. Her koliye etiket yapıştırıldığından emin olun. Eğer profesyonel bir nakliyatçı şirketiyle birlikte çalışıyorsanız, asıl taşınma tarihinden bir ya da iki gün önce geleceklerdir. Bu kırılgan eşyalarınızın ve antikalarınızın daha itinalı bir şekilde yüklenmesini sağladığından daha iyi olur. Tüm pahalı eşyaların yüklendiğinden ve hepsinin eşya-takip listenizde yazılı olduğundan emin olduktan sonra listenizi onaylatmak için nakliyatçınıza da imzalatın.

Ev sigortanızın içeriğini kontrol edin. Eğer eşyalarınızın taşınma sırasında göreceği zararları karşılamıyorsa, karşılaması için sigorta şirketinize ödeme yapmanız önerilir. Bazı nakliye şirketleri de taşıma sigortası sağlamaktadır.

Nakliyatçıların eşyaları teslim zamanı kararlaştırılmalı ve yetkili birinin onları alması için hazır bulunmalıdır. Eğer eşyalarla ilgilenmesi için kiralık bir nakliye şirketiyle anlaştıysanız, evcil hayvanların bakımını üstlenmediklerini aklınızda bulundurmanız gerekir. Saksı bitkileriniz de sorun olabilir, çünkü çoğu nakliyeci çiçeklerin de mesuliyetini üstlenmezler.

Yükleneceklerin hepsinin kamyona konduğundan ve geride bir şey bırakmadığınızdan emin olun. Yükleme tamamlanana kadar işin başında bulunun. Tamamlandığında yükleme yapıldığına dair makbuzu (konşimento) imzalanır. Bu nakliye koşullarına dair resmi bir belgedir. Sürücüye doğru adres verildiğinden emin olduktan sonra, onayınızı vermek için belgeyi imzalayın.

Telefonunuz, özellikle de nakliye günü, açık kalmalıdır. Eski evinizde de oraya taşınacak insanların bilgilendirilmesi amacıyla yeni adresinizi bırakın. Böylece siz taşındıktan sonra gönderilen postalara ulaşabilirsiniz.

Taşınırken En Sık Yapılan Hatalar

Pek çok insan yeni bir eve taşınırken eski evine bakım yaptırmayı ve elden çıkarmayı ihmal ediyor. Taşınırken pek çok sorun yaşıyorlar. Çoğu zaman sahte nakliyatçıların, eşyaları çalıp yüksek fiyatlara satma vakalarıyla karşılaşılabiliyor. Bazen de beceriksiz, deneyimsiz nakliyat aişçileri eşyaları taşırken telef edebiliyor ve hasarın bedelini de ödeme zahmetine katlanmayabiliyorlar.

Taşınma sürecini planlamak ve kısa bir liste halinde sıralamak, güvenliğiniz ve eşyalarınızın akıbeti için oldukça yararlı olur. İşte sık tekrarlanan ve önüne geçebileceğiniz bazı hatalar:

Taşınacağınız bölgeyi önceden araştırmamak

Bu o kadar sık yapılan bir yanlış ki, insanlar taşınacakları muhiti gördüklerinde, aslında buranın kendilerine ve yaşamlarına uygun olmadığını anlıyorlar. Yeni ev yüksek rakımlı bir yerdeyse ya da örneğin akan su sert su ise, insanların sağlıkları da olumsuz yönde etkilenip, insanlarda alerjiler oluşabiliyor.

Taşınmayı zamanlamak

Taşınma işinizi ucuza mal etmek istiyorsanız, taleplerin çok yoğun ve ücretlerinde çok fazla olduğu yaz mevsiminde değil de, diğer mevsimler de taşınmalısınız.

Nakliyatçı ayarlamada son dakikaya kalmak

Kimileri taşınmak için plan yapmaz ve her şeyin kontrol altında olduğunu düşünürler. Taşınmanın profesyonel nakliyatçılar kiralamadan hatta arkadaşlardan bile yardım almadan yapılabileceğini düşünürler. Taşınma zamanı geldiğinde ise, taşınma işinin göründüğü kadar kolay olmadığını anlarlar ve mobilyalarını ve eşyalarını yeni eve taşımak için nakliyatçı ayarlamak zorunda kalırlar.

Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için taşınırken kamyon gerekip gerekmeyeceği, eşyaları taşımak için ne kadar işçinin yeterli olacağını ve eşyaların hangi yöntemle nakliye edilmesi gerektiği gibi soruları kendinize erkenden sormaya başlamalısınız. Bunların haricinde, çocukların yeni okula kayıtları gibi taşındıktan hemen sonra ilgileneceğiniz konuları da önceden planlamalısınız.

Nakliyatçılar ve nakliye ücretleri hakkında araştırma yapmamak

Bir nakliyatçı ile anlaşmadan veya bir kamyon kiralamadan önce fiyat araştırması yapılmalıdır. Size verilen ilk fiyatı kabul etmek zorunda da değilsiniz, pazarlık yaparak fiyatı daha aşağı çekebilirsiniz. Bu hatanın bir diğer yönü de, düşük fiyatlar sunan şirketlere aldanmaktır. Bu fiyatları düşük olan şirketler, ya işlerini taşeron firmalara yatırırlar ya da deneyimsiz işçiler çalıştırırlar.

Şirketle yaptığınız sözleşmeyi iyice okuyun. Bazılarının fiyatları taşınacak eşyaların sayısına ve kamyon sayısına göre artar. Bunların yanında ödeme şeklini de öğrenmelisiniz.

Eşyalarınız ve taşımaya engel olan şeyleri bildirmeyi unutmak

Bazı sözleşmelerde nakliyatçı, eğer evinizin içinde merdivenler yoksa taşımayı kabul eder. Ağır mobilyalarınız ve hassas eşyalarınız uzun merdivenleriniz varsa, başınıza bela olabilirler. Dürüst bir şekilde tüm koşullar ve engeller hakkında bilgi verin.

Şirket hakkında ya da ödeme hakkında araştırma yapmamak

Kimileri sadece nakliyatçının görüşüne göre, güvenirliliklerini ve onlara ilişkin geçmiş vakaları araştırmadan karar verirler. Ayrıca şirkete ödemenin ne zaman ve nasıl yapılacağını da sormazlar. Bazı nakliyatçılar uzun mesafeli nakliyatlarda, çek kabul etmeyebiliyorlar.

Nakliyatçıların web sitelerinden, sizin ödeyeceğiniz ücretle diğerlerinin fiyatlarını karşılaştırın. Şirketin yasallığını da devletin düzenlediği resmi sitelerden araştırabilirsiniz.

Aşırı rahatlık

Ne kadar rahat bir yapınız olsa da, taşınmayı nasıl planlayacağınız konusunda karar verme zamanı geldiğinde sorumluluk sahibi olmanız gerekiyor. Tüm ihtimalleri kafanızda canlandırarak karar vermeniz gerekmektedir.

Taşınmayı kendiniz mi ya da profesyonel nakliyatçılarla mı gerçekleştireceğinizin değerlendirmesini yapın. İşi nakliyatçıdan daha ucuza getirmek için kendi kendinize yapmaya kalkarsanız, başınıza büyük belalar alabilirsiniz.

Parayı ve önemli belgeleri unutmak

Yeni bir yere taşınırken, insanlar ortalıkta ya da ofis masanızda duran önem belgelerin gerekliliğini önemsemezler. Nakliyeciler bu belgelerin yerlerini değiştirebilir ya da onları kaybedebilirler.

Bahsedilen bu hatalar, nakliyecilere ya da başka sebeplere dayanılarak arttırılabilir. İnsanlar doğaları gereği hata yaparlar, fakat gerekli önlemler alındığında bu önlenilebilir. İşlerinizi planlayarak, taşınmanızı hoş bir şekilde gerçekleştirin.

Taşınma Günü

Hayat gibi taşınma da sizin yönlendirmek isteyeceğiniz bir olay. Yeni evinize herhangi bir güçlük çıkmadan taşınabilmeniz için iyi bir plan hazırlayıp, onu uygulamanız gerekiyor. Her ne kadar stresli bir iş olsa da, paketlemeyi ve taşınmayı iyi bir şekilde organize ederseniz, taşınmayı daha kolay bir hale getirebilirsiniz. Bu şekilde çalışmak size zaman kazandıracak ve işin stresini azaltacaktır.

Nostalji ve heyecan karışımı bir etkinlik: Taşınma

Taşınma günü yorucu işler ve heyecan içerdiğinden ve bugün için planlar yapıldığından, gelmesi en çok beklenilen günlerdendir. Heyecan içerdiği kadar bir burukluk da içerir. İşi ve duygularınızı aynı anda idare edebilmek için gayret göstermeniz gerekecektir. Taşınmanın gerekliliğini bilmek kadar, tadını da çıkarmak önemlidir, böylece başka bir eve taşınmak trajik bir hal almaz.

Paketleme için ipuçları

Eşyaları kolilere koyup paketlemek yeni bir eve taşınmada önemli bir rol oynar. Eşyaları paketlemek, onları taşımayı kolaylaştırır. Eğer taşınmaya planlı bir şekilde hazırlanırsanız, önemli derecede güç ve zaman tasarrufu sağlarsınız. Aşağıdaki önerileri uygularsanız, yeni bir muhite taşınmanın getireceği stresi azaltabilirsiniz:

a) Dağınıklığı toparlayın: İhtiyaç duymayacağınız şeyleri ortalıktan kaldırmalısınız. Bu eşya ve mobilyalarınızı hazırlayacağınız el ilanları vasıtasıyla, düzenleyeceğiniz bir açık artırmada, bitpazarlarında satıp nakit paraya çevirebilir ya da bir hayır kurumuna bağışlayabilirsiniz.
b) Aynı boyda kutular kullanın: Aynı boyda kutuları kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır. Böylece hep paketleme yaparken, hem de bunları kamyona yüklerken rahat edersiniz, aynı zamanda da hangi eşyayı hangi kutuya koymalı derdine düşmeden zaman kazanırsınız.
c) Küçük boy kutular kullanın: Size ve nakliyecilere güç tasarrufu sağlamasından dolayı eşyalarınızı küçük boy kutulara yerleştirmeniz tavsiye edilir.
d) Kaliteli bir bant kullanın.
e) Giysilerinizi temiz tutmak için elbise kutuları da kullanabilirsiniz. Ayrıca elbiseleri yerleştirdikten sonra üstte kalan boş yere de ayakkabı ve çantalarınızı yerleştirebilirsiniz.
f) Kutuların üstüne de eşya hangi odaya aitse o odanın adını yazmanız size eşyaları yerleştirirken zaman kazandıracaktır.
g) Kutuların üstüne, kutularda neler olduğunu bile yazabilirsiniz.
h) Taşındıktan hemen sonra ihtiyaç duyacağınız eşyalarınızı tek bir kolide toplayarak, onları aramak için bütün kolileri açmak zorunda kalmamış ve ortalığı dağıtmamış olursunuz.

Taşınma günü

İyi hazırlandığınız takdirde taşınma gününüz gayet rahat geçecektir. Yeni evinize başınızı ağrıtmadan taşmak için aşağıda sıralanan ipuçlarını uygulayabilirsiniz:

a) Erken kalkın: Taşınacağınız gün erken kalmaya çalışmalısınız. Sabah evin trafiği az olacağından, yeteri kadar zaman kazanırsınız. Evin adresini iyice öğrenin ki, yolda kaybolmayın. Eğer yolunuz uzunsa, aracı tüm yol boyunca tek başınıza kullanmayın. Arkadaş ya da akrabalarınızdan yardım isteyebilirsiniz. Yorgun düşmemek için her iki ya da üç saatte bir mola verin.
b) Eşyaları taşıma: Eşyaları taşıyıp, nakletmek için kamyon kiralayabilirsiniz. Taşınacağınız günün bir gün öncesinden kiralayın ki, son dakikada bir karışıklık meydana gelmesin. Kiraladığınız kamyona gelen işçiler, size kamyonu gösterip, tanıtır ve eşyalarınızı yüklerken de size yardım ederler.
c) Bagajınızı kamyona yükleme ve boşaltma: Kamyonu yüklemek ve boşaltmadan birkaç önlem almanız gerekiyor. Kolileri kaldırırken ve taşırken belinizden değil, bacaklarınızdan destek alın. Yani bacaklarınızı bükmelisiniz. Kolilerin ağır basan kısımlarına koli bandı yapıştırarak, yırtılıp eşyalarınızın zarar görmemesi için buraları güçlendirin. En ağır eşya, en önce yüklenmelidir. Fakat yüklemeyi de kendi başınıza yapmaya kalkmayın.
d) Sağlam kalmak için paraya kıyın: Belinizi sakatlayarak acısını çekmek istemiyorsanız paranıza kıymanız gerekiyor. Ağır mobilyalarınız için kamyonet kiralayabilirsiniz. Bu aynı zamanda para ve güç tasarrufu yapmanızı sağlar.
e) Gerekli şeyler: Su, yolluk/atıştırmalık, çay – kahve teçhizatları, termos, tuvalet kâğıdı, peçete ve bunun gibi ihtiyaç duyacağınız bütün gereçleri yanınıza almalısınız.
f) Evden ayrılmadan önce kontrol edin: Hiç bir şeyi unutup gitmemek için, ayrılmadan önce evin bütün odalarını ve aramanız gereken her yeri kontrol etmelisiniz.
g) Işıkları Kapatın: Evin tüm ışıklarını kapatmayı ve bütün kapıları kilitlemeyi unutmayın.
h) Eski evinizi bir emlâkçiye ya da doğrudan bir alıcıya satmanız durumunda, evin tüm anahtarlarını yeni sahibine vermeniz gerektiğini unutmayın.

Taşınma günü eşyaları taşıyıp yüklemenin tüm o angaryasına rağmen heyecanlı geçen bir gündür. Ömür boyunca hafızalarda kalacak güzel bir anı olarak kalmasını sağlayabilirsiniz.

Taşınmadan Önce Neler Yapmalı?

Her ne kadar taşınmak sıkıntı dolu bir iş gibi gözükse de, yeni bir eve taşınmanın heyecanı bu sıkıntıyı bastırır. Fakat işlerinizi planlı bir şekilde yürütmelisiniz. Kargaşayı önlemek için, sistemli bir şekilde neler yapılacağına karar verip, her noktayı planlamalısınız.

Yapılacaklar

Bir yandan yeni evinize taşınmanın mutluluğunu yaşarken, diğer yandan zamanınızı alacak, dikkat emeniz gerekecek pek çok şey bulunmaktadır. Aşağıda sıralanan hususlara dikkat etmeniz, taşınmayı sorunsuz bir şekilde atlatmanızı sağlayacaktır.

a) Başlangıç olarak, yanınıza alacağınız, bırakacağınız ya da bağışlayacağınız eşyalarınızı belirleyin. Yanınıza alacağınız ve bırakacağınız eşyaların bir listesini çıkarın.
b) Bir liste de paketleme ve taşınma sırasında, hasar görmemesi için dikkat edilmesi gereken eşyalar için hazırlayın.
c) Koli ve paketleme malzemeleri sipariş edin.
d) Kristal, cam eşyalar ve çanak çömlekleri paketlerken lazım olacağından, eski gazetelerinizi atmayın.
e) Eyaletler arası bir taşınma söz konusu ise, kolayca ulaşabilmeniz için eşyaları yeni evinizin yakınında bir yelere depolayın.
f) Yeni eviniz tadilat gerektiriyorsa, bu işi taşınırken bir problemle karşılaşmamak için, taşınmadan en az dört hafta önce halledin.
g) Taşınmadan önce elektrik ve telefon gibi bağlantıları ayarlamalısınız. Yerel birimlere taşınacağınızı bildirin. Eski evinizdeki bağlantıları da taşınacağınız gün kapattırın.
h) Konveyör kiralayın. Konveyörlere çok talep geldiğinden, kiralamanızı önceden ayarlayın. Bina görevlisine ufak bir ücret ödeyerek eşyalarınıza göz kulak olmasını sağlayabilirsiniz.
i) Size süt, gazete, çamaşır yıkama gibi hizmetler sağlayan şirketlere taşındığınızı haber vererek, aboneliğinizi sonlandırın.
j) Evcil hayvanlarınızla beraber taşınacaksanız, hem onlar, hem de sizin için güvenli bir seyahat geçirebilmeniz için azami dikkat göstermelisiniz. İsminizi ve yeni adresinizin yazılı olduğu tasmalar temin etmelisiniz. Aşılarını yaptırmalı, yeni veterinerinizin onu muayene ederken bilgilendirilebilmesi için de tüm aşı belgelerini de yanınızda bulundurmalısınız.
k) Saksı bitkileri ve çiçekleri taşımak oldukça sorun yaşatacaktır. Onları yetkili bir tarım müfettişine kontrol ettirebilirsiniz.

Aile ve arkadaşlarınız

Ailenizin ve arkadaşlarınızın sizin için ayrı bir yeri olduğundan, onlardan ayrılmak size çok zor gelecektir. Fakat taşınmak zorunda olduğunuz için bunun önüne geçemezsiniz. Ayrılmayı bir nebze de olsa kolaylaştırmak için şunları yapabilirsiniz:

a) Ailenize ve yakınlarınızla birlikte beraberliği ve mutluluğu simgeleyen yerlere bir veda ziyaretine gidebilirsiniz.
b) Çocuklarınız ve onların arkadaşları için bir veda partisi düzenleyin.
c) Komşularınızla eğlenceli vakitler geçirin.
d) Arkadaş ve ailenizi ziyaret edin.
e) Onlarla zaman geçirmek için küçük geziler düzenleyin.

Diğer şeyler

Öbür meselelerinizi de halletmek için plan yapmanız gerekmektedir:

a) İstemediğiniz eşyalarınızı satmak için garaj önü satışı düzenleyin ya da internet üzerinden açık artırmayla satın onları. Hatta eşyalarınızın tümünü alacak birini ayarlayabilecek bir acente bile bulabilirsiniz.
b) Eski elbise ve ev gereçlerinizi hayır kurumlarına bağışlayabilir ve bir makbuz alarak, vergi indiriminden yararlanabilirsiniz.
c) Sadece taşınma sırasında gerekli olacak şeyleri satın alın.

Nakliye imkânlarından yararlanın

Nakliyatınızın sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi için aşağıda belirtilen hususları uygulayın:

a) Taşınmanızda size yardımcı olabilecek şirketleri araştırın.
b) Bir nakliyatçı ayarlayabilir ya da bütün işi kendiniz yapabilirsiniz. Fakat kendi başınıza yapacaksanız, bir kamyon kiralamanız gerekecek. Taşınmanın size mal olacağı masrafları detaylı bir şekilde hesaplamanız çok önemlidir.

Böylece iyi planlanmış bir taşınma gerçekleştirebilmeniz için gerekecek hazırlıklardan bahsetmiş olduk. Evi taşımanızı kolaylaştıracak ve olabildiğince az hasarlı gerçekleşmesini sağlayacak her detayı incelemeniz gerekir.

Yeni Güzel Evinize Yerleşirken

Yeni bir muhite taşınmak çoğu zaman zor ve duygusal bir hal alır. Eski evinize ait anılar asla yakanızı bırakmaz.  Arkanızda bıraktığınız tanıdık yüzler vae sevdiğiniz mekânlar sık sık aklınıza gelir. Kendinizi içinde bulduğunuz çevre size yabancı olduğundan kendinizi savunmasız hissedebilirsiniz. Bu zorlukları atlatmak için tüm aile üyelerinin yerleşirken birbirlerine yardım etmesi ve yeni evlerini kendi güzel evleri haline getirmesi gerekir.

Eşyaları kolilerinden çıkartmakla başlayın

Özenle hazırlanmış bir plan ve paketlemeyle taşınmanın angaryasının ardından, biliyorsunuz ki sıra taze toprağa yeni kökler salmanın zamanı geldi. Yeni çevrenize alışmanız çaba gerektirecek. Evinizi düzenleyerek bir başlangıç yapabilirsiniz. Eşyalarınızı nereye yerleştireceğinizi gözünüzün önünde canlandırıp bir plan yaptıktan sonra, sıra onları kolilerinden çıkarıp yerleştirmeye geldi. Evinizi bir plana uyarak düzenlemek, sorunlarınız çoğunun önüne geçecektir. Evde bir karmaşa yaratacağından, eşyaların hepsini birden boşaltıp, evi döşemeye kalkmayın. Önceliği olan şeyleri yerleştirmeye başlamak ve geri kalanları yavaşça yerleştirmek en iyisi olacaktır.

Evinizdeki ilk gününüz

Yeni bir deneyimin ilk günü her zaman hatırlanır ve anılarımızda özel bir yer edinir. Bunun gibi yeni bir eve taşınmak da her zaman hatırlanacak ve kutlanabilecek özel bir andır. Eski evinizden ayrılmanın üzüntüsüne rağmen, yepyeni muhitinizde yeni başlangıçlar yapmanın heyecanı vardır. Evinizdeki ilk gününüzün bir azap halini almasını önlemek için pek çok yol bulunmakta. İşte bunlardan bir kaçı:

a) Bugünü evde bir parti vererek kutlayabilirsiniz. Lezzetli bir yemek, yanına da içecek ve tatlı sipariş edin. Bu yeni çevrenizde hoş bir vakit geçirmenizi sağlamakla kalmaz, sizi henüz hiçbir şey kurulmamışken yemek yapma külfetinden de kurtarır.
b) İşe çocuklarınızı da dâhil ederek, yerleştirme işini eğlenceli bir hale çevirin.
c) Eğer evcil hayvanlarınız varsa, onları yeni çevreye alışmaları için yürüyüşe çıkartın, çünkü sizin kadar onların da buna ihtiyaçları var. Bırakın artık yaşayacakları yeni çevreyi keşfe çıksınlar.
d) Nakliyatçılara eşyaları odalara bırakmalarını söylerseniz, eşyaları yerleştirirken işiniz kolaylaşır.
e) Yeni komşularınızla tanışın ve yeni arkadaşlar edinin.
f) Bu günü kutlamak için parti gibi bir etkinlik düzenleyin. Yeni komşularınızı da davet ederek bugün için yaptığınız bir pastanın tadını beraber çıkarabilirsiniz.
g) Ailenizi eşyalarını yerleştirirken, yemek yerken ya da etrafa göz atarken onların fotoğraflarını çekebilirsiniz.

a) Postaneye değişen adresinizi bildirirseniz, postalarınızın size sorunsuzca ulaşması mümkün olur.
b) Elektrik ve telefon bağlantısı gibi bağlantılarınızı yeni evinize aldırmalısınız, böylece elektriksiz, susuz ve de telefonsuz günler geçirmezsiniz.
c) Yeni evinizle alakalı kontrat, garanti, telefon defteriniz gibi belge ve dosyaları saklamalısınız. Belgelerinizi dikkatlice okuyun ki bir şey yapılması gerektiğinde yapabilin.
d) Vergi indiriminden yararlanabilmek için masraflarınızı kaydetmelisiniz.
e) Ailenizin ve arkadaşlarınızın taşındığınızdan haberleri olması lazım çünkü onlar size yardım edecek yegâne kişiler. Bunun yanı sıra, götüremeyip eski evinizde bıraktığınız eşyalarınıza da göz kulak olurlar.
f) Yeni okullar, muhtarlık, alışveriş merkezlerini araştırın. Böylece yeni hayatınız bir düzene girer.
g) Doktor ve eczanelerin nerede bulunduklarını öğrenin.
h) Bulunduğunuz bölgenin muhtarlığına kayıt olmalısınız ki seçimler gelip de oy vermeniz gerektiğinde, geldiğiniz yere oy vermek için geri dönmek zorunda kalmayın.

Ana süreç

Yeni bir çevreye taşınmayı kolay bir şekilde gerçekleştirmek için aşağıdaki ipuçlarına bir göz atın:

a) Güzel bir veda: Eski evinizle ve komşularınızla vedalaşın. Taşınmadan bir hafta önce onlarla bir araya gelirseniz hem eğlenceli bir şekilde veda edebilirsiniz, hem de bu sayede ailenizin ayrılmaya hazır hissetmelerine yardımcı olur. En sevdiğiniz yerlere gidip oraları tekrar görerek, anılarınızı da tazeleyebilirsiniz.
b) Yeni eviniz için “hoş geldin” partisi düzenleyin: Bir hoş geldin partisi düzenlemek ailenizin, özellikle de çocuklarınızın yeni başlangıçlara adım atmalarında çok yardımcı olur.
c) Rutin hayatınıza dönmeye çalışın: Aileyle birlikte yemek yeme, TV başında birlikte zaman geçirme gibi rutin hayatınızda yaptığınız alışkanlıklarınızı yeni evinizde de devam ettirin.
d) Çocuklarınızı odalarında rahat ettirmeye gayret edin: Çocuklar yeni bir muhite taşındıklarında, kendilerini tedirgin hissederler ve alışmakta zorlanırlar. Alışmaları için biraz zamana ihtiyaçları vardır. Odalarına aşina oldukları eşyalar yerleştirmek, alışmaya başlamaları için iyi bir yoldur.
e) Yeni arkadaşlar edinin, ama eski arkadaşlarınızı da unutmayın: Arkadaşlar her zaman yardımlaşmak ve sıkıntılarınızı paylaşmak için vardırlar. Yeni arkadaşlar edinin, fakat geride bıraktığınız arkadaşlarınızla da teması koparmayın.

Yeni bir eve taşınma, insanın hayatı boyunca hatırlayacağı anılardandır; bu yüzden bunu olabildiğince eğlenceli bir hale getirmeye çalışın. Ailedeki her bireyin evinize taşınırken katılmasını sağlamak çok önemlidir.