Klimanızın Bakımı

Güneş iyice bastırıyor ve sıcaklık dayanılmayacak derecede. Dışarısı fırın gibi. İçerisi de farklı değil, havalandırma aletiniz olmasa. Ticari olarak sunulan sayısız soğutma sistemleri arasında klima en çok talep edilendir.

Fakat havalandırma biriminizden yıllarca durmadan verim alabilmeniz için tüm sisteme olabildiğince iyi bakmalı ve düzenli aralıklarla kontrol ettirmelisiniz.

Ev Denetmeninin Klimalarda Bakacağı Sorun Bölgeleri

Klima sizin için oldukça büyük bir yatırımdır ve harcadığınız paranın büyük bir israfa dönmemesini sağlamak sizin sorumluluğunuzdur. Klimanın gri bölgelerini temiz tutmanız daima işe yarar bu sayede ev denetmeninizi memnun edebilirsiniz.

 • Eskimiş vantilatör kayışları: vantilatör kayışları ve makaraları yıpranma ve bozulmaya açıktır.
 • Dış Yoğunlaşma Birimi: genelde pislik ve atıklar dış yoğunlaşma biriminiz içinde birikir ve etkinliğini önemli ölçüde etkiler.
 • Kirli Kurutma Hatları: eğer kurutma hatlarında deniz yosunları varsa havalandırma biriminizle ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz.
 • Paslanma: tüm havalandırma makinesinin paslanması birçok ev sahibi için sıklıkla görülen bir sorundur. Özellikle klimanın ekranına ve eşiğine dikkat edin.

Klimanızın Ev Denetmeni Tarafından Mimlenmesini Nasıl Önlersiniz

Klimanız sizden en büyük özeni ister. Ve ihmal edemeyeceğiniz bazı noktalar bulunmaktadır:

 • Klima filtrelerine göz kulak olun. Özellikle klimanız tozlu ve kirli bir ortamda çalışıyorsa bu zorunludur. Aslında, filtreleri en az ayda iki kez temizlemeniz ya da en ufak bir hatalı çalışma durumunda değiştirmeniz gerekir. Bir ya da iki damla sulandırılmış ağartıcı klimanızın tertemiz ve bakterisiz olması için yeterlidir. Yoğunlaşma kanalındaki bir parça ağartıcı da yoğunlaşma sorununu çözecektir.
 • Cihazınız her zaman iyi yağlanmış olmalı. Bu makinenin sürekli sürtünmeden dolayı hasar görmesini engeller. Motor ve mil yatakları yılda iki kez yağlanmalıdır, bunu yaptığınızda güç kaynağını kapattığınızdan emin olun.
 • Supap ve havalandırmayı temizlemek ve tıkanıklıklardan arındırmak için düzenli olarak elektrikli süpürgeyle temizleyin. Ayrıca klimanın önünde mobilya veya perde olmadığından emin olun.
 • Klimanın boruları hassastır ve en az iki ya da üç yılda bir profesyonel bir biçimde temizlenmelidir. Borulardan söz etmişken, ek yerlerini özel dolgu macunuyla kapatarak hava geçirmez olmaları sağlanmış olmalı. Ayrıca tüm boruların yüksek sıcaklıkta hava geçirmez olduklarından emin olun. Yüksek sıcaklık örtüleri bir seçenektir ama hava sızıntılarından kolayca etkilendiklerini unutmayın.
 • Birçok kişinin farkında olmadığı, klimanızın en üst kalitede çalışmasını sağlayacak bazı ipuçları ve püf noktaları vardır. Bunlardan biri çimleri biçerken klimayı kapalı tutmanızdır. Aksi takdirde klimanızın çimle tıkanması söz konusudur ve bu da etkili biçimde çalışmasına engel olur.
 • Önemsiz gibi görünen bir diğer ipucu yeşilliklerinizi etkili hava geçişi için dış kompresörden en az yarım metre uzak tutmanızdır. 
 • Ocak havalandırmasının en uygun hızda çalıştığından emin olun.
 • Ocak filtrelerini ihmal etmeniz sizin tehlikenize olur. Dış bobini düzenli olarak temizleyin, eğer ciddi biçimde tıkanmışsa profesyonel yardım alın. Eğer açıkça hevesliyseniz, uzmanlar bobinleri ve daha sonra iç mekanizmayı almadan önce klimayı kapatmanızı öneriyorlar. Bobin kuruysa temizliğinize başlayın ve bobin ve vantilatör kapaklarının temizliği için yumuşak bir fırça kullanın.

Ev Denetmenleri ve Klimalar Hakkında

Bakımlı ve uygun biçimde dikkat edilen klima en az 10–15 yıl dayanır ve ev denetmeninizi mutlu eder. Beş yıl kullandıktan sonra tüm mekanizmayı her yıl baştanbaşa kontrol ettirmeniz son derece önemlidir. Bunun için yetenekli bir ev denetmeniyle bir tarih belirleyin ve bakımını yaptırın.

Klimanıza iyi bakın. Aşırı sıcak bir günde klimanız bozulduğunda terden sular akıtıp öfkeden köpürürken günlerce ihmalkârlığınızdan pişmanlık duyacaksınız.

Temeller ve Yapısal Destekler/ Alt Yapının İyi Hazırlanması

Evinizin zamana karşı dayanıklı olmayacağından endişe mi ediyorsunuz? O halde endişelerinizi ortadan kaldırmak için, temellerinizi ve yapısal desteklerinizi gözden geçirecek profesyonel bir ev denetmenine ihtiyacınız olacak. Ev denetmeni tarafından yapılacak bu değerlendirme evinizi satmayı düşündüğünüzde veya bir ev almayı planladığınızda temelleri ve yapısal desteklerinin dayanıklılığını ve sağlamlığını merak ettiğinizde de gereklidir.

Eğer durum buysa ev denetmeninin temellerde ve ona eşlik eden yapısal destek mekanizmasında tam olarak neye bakacağını bilmeniz önemlidir.

Ev Denetmeni Evinizin Temelinde Neye Bakacaktır

Belirseniz de belirtmeseniz de ev denetmeninin evinizde kontrol edeceği ilk şey sayısız teçhizat ve eklentiyle tüm yapının sağlamlığının üzerinde duracağı temeldir. Bu yüzden ev denetmeni evinizi ziyaret ettiğinde temel konusunda titiz davranacaktır.

Genellikle, temeldeki şüphe uyandıracak göçük, çıkıntı veya olağandışı her şeyi kontrol edecektir. Döşeme, zemin ve duvarlardaki fark edilebilir yerleri inceleyecek ve çatlak ya da göçük gibi baskı ve bozulma işaretlerini kontrol edecektir. Özellikle, yapıdaki şu kusurlara gözcülük edecektir:

 • Payandalardaki, evin tavan ve temeli arasındaki çatlak ve yarıklar
 • Bodrum duvarları ve tuğla kaplamalardaki çatlaklar
 • Güçsüzleşen zemin köşeleri
 • Dökülen sıvalar
 • Birleşim yerlerindeki kalafat eksikliği
 • Duvarlardaki beyazımsı ve kireçli mineral tortuları
 • Nemli bodrum duvarları veya daha kötüsü duvarlardaki sızıntılar
 • Tavan arasında yetersiz havalandırma

Bunlar size önemsiz problemler gibi gelebilir ama bunların tek bir tanesinin bile ne kadar korkunç sonuçlar doğurabileceğini ancak eğitimli bir denetmen bilebilir. Evin ağırlığını taşımak için yeni bir temel gerekip gerekmediğini de söyleyebilir.

Aslında bir ev almıyor ya da satmıyor olsanız bile evinizin temelini düzenli aralıklarla uzman bir ev denetmenine kontrol ettirmeniz daima faydalıdır. Bu sayede siz ve ailenizin sağlam ve güvenilir bir evde yaşadığınız düşüncesinin mutluluğunu yaşarsınız. Ayrıca ev denetmenini evinize bakıp bölgede kabul edilmiş yapı kurallarına uygun olup olmadığını sorabilirsiniz.

Ev Denetmeni Evinizin Yapısal Destek Sistemi Hakkında Ne Düşünecek?

Yapısal destekler evinizin iç kısımlarını oluşturur. Evinizin sağlamlığı açısından yararlıdır ve ev denetmenin evinizin kuytu yerlerini ve sığınaklarını gözden geçirmesi zorunludur. Eğer ev denetmeniniz alanında uzmansa evinizin sıkıntıya karşı dayanıklı duvarları konusunda oldukça titiz davranacaktır.

Ayrıntılı inceleme için, evinizin üst katında zemin birleşim yerlerindeki duvarları destekleyen bir duvar varsa, ev denetmeninin ek kirişler istediğinden emin olmalısınız. Yetenekli bir ev denetmeni duvarın birleşim yerlerinin ağırlığını desteklemeyeceğini bir bakışta anlayacaktır.

Diyelim ki bir ev inşa etmeyi planlıyorsunuz. Ev denetmenini zemin yapım düzenini gözden geçirmesi ve zemindeki duvarın ne kadar ağırlık taşıyacağını belirlemesini isteyebilirsiniz. Ev denetmeni aynı zamanda sahip olduğunuz zeminin özelliklerine bağlı olarak size yapısal destek mekanizması önerecek en iyi kişidir.

Ev denetmeniniz evinizin yüke dayanıklı duvarlarını iyice gözden geçirecektir. Ancak yüke dayanıklı olmayan duvarları da kontrol ettiğinden emin olun. Özellikle nasıl desteklendiğiyle ilgilenecektir. Örneğin, bunları en önemli zemin birleşimleriyle desteklemek konusunda ısrar edecektir.

Fakat tüm bunları gözden geçirmeden önce zemin birleşim yerlerinin tüm bu bağlantı parçalarını taşıyıp taşımayacağını bir ev denetmenine ya da uzman bir inşaat mühendisine danışmanız zorunludur. Örneğin, taş duvarlar hacimli ve ağırdır ve bunları desteklemek için daha büyük zemin birleşimlerine ihtiyacınız olacaktır.

O halde ev denetmeni çağırma düşüncesinde kesinlikle korkulacak bir şey yok. Ev denetmeni evinizin temeli ve yapısal desteği konusunda hatalar bulmaya meyilli değildir. Sizin için ipuçları verecek iyi bir rehber de olabilir.

Boya Badana İşleri

Uzun bir kış mevsiminden çıkıp ilkbahara girilince evlerde ilk akla gelen bahar temizliğidir. Eğer duvarlarımız çok kirli ise hemen boya, badana yaptırmayı düşünürüz.

Badanaya başlamadan önce duvarların tozu alınır.

Sonra şu unutulmamalıdır ki, yağlı yerler kesinlikle boya tutmaz. Bu nedenle duvarlardaki yağlı yerler sabunlu su ile silinip temizlenmelidir.

Badanaya başlamadan evvel boya ve fırça ya da rulo seçimleri yapılır. Sentetik boyalar daha kullanışlıdır ve yapılması da daha kolaydır. Boya seçimi yaparken karıştırılarak yeni bir renk elde edilebilir. Ancak daha sonra bazı kısımları tekrar boyamak istersek ayni rengi tutturmak çok zordur. Onun için hazır renklerden seçmek ve biraz da fazla almak en akıllıca olanıdır. Yani boya yapıldıktan sonra elimizde daha sonraki rötuşlar için yedek boya kalmalıdır. 

Boyayı fazla koyu yapmayın ve fırça ile aynı yönde sürmeye dikkat
ediniz. Birinci kat boya iyice kurumadan ikinci katı sürmeyin.

Boyayı rulo ile yapıyorsanız, boyaları koyacağınız kap rulo
genişliğinden daha da geniş olmalıdır.

Pencere ve kapı kenarları boya değmemesi için satılan şeritle örtülür.
Boya bittikten sonra şeritler çıkarıldığında pencere ve kapılar tertemiz
kalır. Yerlere de boya sıçramaması için naylon örtü veya gazete kâğıdı
serilir.

Plastik ya da yağlıboya yaparken, özellikle yüksek yerleri boyarken,
fırçadan sapına doğru ve oradan da elinize doğru boya akar. Uygun
büyüklükte ve kare şeklinde bir sünger parçası keserek ortasından delip
fırçanın sapına geçirilirse, fırçadan süzülen boyayı sünger tutar,
elimizde temiz kalır.

Boyaya ara verdiğimizde boya fırçasını boyanın cinsine göre
temizlemeliyiz. Öylece bırakırsak fırça kuruyarak kullanılmaz hale
gelir. Kısa süreli ara vermelerde fırçayı su dolu bir kapta da
bekletebiliriz.

Boya bittikten sonra rulo ve fırçayı bol suda yıkarız. Merdane akarsuyun
altında daha güzel temizlenir. Fırça güneşte değil de gölgede
kurutulmalıdır. İyice kurumadan naylon torbaya koyup kaldırmayınız;
küflenir.

Beyaz yağlıboyanın sürüldükten sonra sararmaması için, sürmeden önce
içine bir iki damla siyah yağlıboya katınız. Böylece boyadığınız yerler
hep beyaz kalacaktır.

Evde alçıyla onarım işleri yaparken, alçının donmaması için suyun içine
onda bir oranında sirke ya da bira koyunuz.

Alçının üzerine su dökmek yerine, suyun üzerine alçı dökülerek
karıştırılırsa; alçının topaklaşmasının önüne geçilmiş olur.

Bahçedeki çitleri fırçayla boyamak zordur. Çitleri boyamak için keçeleri
uzunca olan bir boya rulosu kullanınız.

Duvarlardaki çivi deliklerini yok etmek için boyadan önce tuz ve alçı ya
da nişasta karışımı ile kapatabilirsiniz. Diş macunu da aynı işi görür.

Yağlıboya Yaparken

İlkbahar geldiğinde evlerde hemen boya badana işlerine girişilir. Boya seçimi ev sahibine aittir. Sonra renk seçimine geçilir. Renk seçildikten sonra hazırlık yapılır.

Boyayacağımız yerler yağ ve kirden temizlenir. Çerçeve kenarlarındaki toz birikimleri eski bir diş fırçası ve saçaklı ile temizlenir.

Odalarda boyaya tavandan başlanır. Tavanı boyarken fırçadan boyanın akmaması için o kısma bir sünger veya mukavva geçirilir. Aşağı doğru süzülecek boyalar, bu sünger veya mukavvada toplanır.

Daha sonra duvarların boyanmasına geçilir. Çerçeveleri boyarken, camın ve çerçevelerin lekelenmemesine dikkat edilir. Çerçevelere şerit yapıştırılır. Camlar da gazete ve naylonla örtülerek bantlanır.

Yeni aldığınız yağlıboya fırçasının ömrünü uzatmak isterseniz,
kullanmadan önce bir gün süre ile ince bezir yağının içinde bekletiniz.

Artan yağlıboyalar ileride lazım olabileceği için mutlaka saklamalıyız.
Bunun için iki yöntem vardır.

– Boya kutusunun kapağını çok sıkı kapattıktan sonra, kutuyu ters
çevirerek saklayınız.

– Kutunun üzerine bir parmak kalınlığında tiner dökünüz ve karıştırmadan
kutunun kapağını kapatınız.

Yağlıboya işi bittikten sonra fırçayı önce bir gazete kâğıdı parçası ile
iyice bastırarak sürterek siliniz. Sonra içi tiner dolu bir kaba
koyunuz. Çıkarıp tekrar gazete kâğıdı ile siliniz. Bu işlemi bir kaç
kere tekrar ediniz. En son kuru bir bezle kıllarını ovarak temizleyip
kurutunuz.

işine bir iki gün ara verecekseniz, fırçayı su dolu bir kapta
bekletiniz. Suyun içindeki fırça kurumadan bir hafta kalabilir.

Eğer bu işlemleri yapamadınız ve fırçanız kuruduysa, fırçayı sıcak
sirkeli suda 15 dakika bekletip sonra ılık sabunlu su ile yıkayınız.

Fırça arap sabunlu suda bir gece bekletilip bol su ile ovarak yıkanırsa
aynı netice elde edilir.

Yağlıboya Kokusunu Gidermek: Bir tencere suya büyük bir baş kuru soğanı
ortasından keserek koyup bırakınız. Sabahleyin odada boya kokusu
kalmayacaktır.

Boya yapılan salon ve odaların kapı ve pencereleri sıkı sıkıya
kapatılarak ortaya içi kireç kaymağı dolu bir kap konulur. Ertesi gün,
pencereler açılıp havalandırınca, kokudan eser kalmadığı görülür.

Üçüncü bir yolda büyük bir tencere suya, bir çorba kaşığı amonyak
koyarak ortaya bırakmaktır.

Siz Dışarıdayken Evinizin Bakımı ve Güvenliği

Birçok insan karavanıyla haftalarca seyahat etmenin hayalini kurar. Yola koyulmak ve karşılarına çıkan şeyleri görmekten zevk alırlar. Tatillerde ve yılın belirli zamanlarında geri dönecekleri için seyahat sırasında evlerini korumak isterler. Siz dışarıdayken evinizin güvende olduğundan emin olmanın bir yolu evinize bakacak birini kiralamaktır.

İnsanlar uzun zaman dilimlerinde tatile çıkmayı tercih ettikleri için son birkaç yılda yatılı ev bakıcıları gittikçe yaygınlaştı. Bakıcı geçici olarak evinizde yaşar ve kendi evinizmiş gibi evinizle ilgilenir. Tüm eşyalarınızla birlikte evinizi kiraya vermektense, bakıcı tutarsanız kira ödemeden evinize göz kulak olacaktır. Bakıcı evinizin güvenli, temiz ve bakımlı olacağını garanti eder. Çimleri biçer ve bahçenin bakımını yapar. Sizinle seyahat edemeyecek olan evcil hayvanlarınıza bile bakarlar. Bakıcı kirayı ödemez fakat su, elektrik ve doğalgazı ödeyebilir. Bakıcı tutmanın çok çeşitli faydaları vardır. Bu faydalar; postanıza bakılması, faturalarınızın ödenmesi, çimlerinizin sulanıp biçilmesi, bahçe ve havuzunuzun bakımını içerir. Bunlar bir bakıcının yapması gereken işlerdir. Bakıcılar, uzun zaman aile ve arkadaşlarınızın yardımına ihtiyaç duymanızı sağlar. Aynı zamanda evinizde hareketlilik olacağı için güvenli kalmasını sağlayacaktır. Hırsızlar, sürekli olarak karanlık ve postaları birikmiş evleri soyma eğilimi gösterirler. Bakıcılar aktif bir şekilde evinizde yaşadıkları için ışıkları yakacak, televizyonu açacak ve postalarınızı toplayacaktır. Birçok bakıcı evden çalıştığı için zamanın çoğunu evde geçirecek ve bu eviniz için ekstra güvenlik sağlayacaktır. Uzun süre dışarıda kalacağınız zaman sigorta da yaptırabilirsiniz. Bakıcılar sigorta poliçelerinize uymak zorundadırlar.

Evden ayrıldığınız sürenin uzunluğuna bağlı olarak, evinize göz kulak olması için bakıcı tuttuğunuzda para da arttırabilirsiniz. Bakıcılar genellikle iki hafta ya da daha az zaman dilimleri için elektrik ve su parası ödemezler, altmış gün ve fazlası için elektrik ve su parası öderler. Bu şekilde üç ayda yaklaşık bin lira, altı ayda ise yaklaşık iki bin lira biriktirebilirsiniz. Evcil hayvan bakım evleri, evcil hayvanlarınız için çok eğlenceli olmayacak ve özellikle büyük köpekleriniz varsa gecelik olarak sizden astronomik rakamlar talep edeceklerdir.

Ev bakıcılığında birkaç istisna söz konusudur. Altmış günden daha az süren ev bakımları için bakıcılar genellikle elektrik ve su faturalarını ödemezler. Kısa bir zaman dilimi için taşınma masraflarını ödemek zorunda kalırlar. Eğer ev sahibinin atları, inekleri sulamak gibi aşırı giderleri varsa genellikle bu masrafı paylaşır. Ev sahibinin beslenmesi gereken hayvanları varsa ya yem depolamalıdır ya da bakıcının yaptığı masrafı ona geri ödemelidir. Ev sahibi ve bakıcı bu tip durumlar üzerinde konuşmalı ve anlaşmaya varmalıdırlar.

Bakıcılar sadece onlardan kullanmalarını istediğiniz şeyleri kullanacaklardır. Kendi yataklarını, çarşaflarını, havlularını, kişisel eşyalarını, tuvalet kâğıtlarını, yemek ve bilgisayarlarını yanlarında getirirler. Sadece yıkama ve kurutma makinelerini kullanırlar. Eğer bu eşyaların kullanılmasını istemiyorsanız kendi eşyalarını kullanmaları için bir anlaşma yapmalısınız. Kullandıkları eşyalarınızı ayrılmadan önce yenileriyle değiştirmeleri gerekir. Tatile gitmemeleri ve evi boş bırakmamaları konusunda da anlaşmanız gerekir.

Yazın sonunda ve uzun dönem tatile çıkan ev sahipleri için bakıcılar oldukça iyi bir fırsattır. Eşyalarınıza kendi eşyaları gibi bakacak, hayvanlarınızla ilgilenecek ve faturalarınızı ödeyeceklerdir. Evinizi kiraya vermekten daha iyi bir yoldur, çünkü kira ödemezler ve evden ayrılmazlar. Karavan kullanıcıları için ideal bir seçenektir.

Yüzme Havuzunuzu Bir Denetimden Nasıl Sağ Salim Kurtarırsınız?

Yüzme havuzları ister görkemli bir konut ister şehir dışında rahat bir ev olsun, evinize ekstra zenginlik ve şıklık kazandırır. Fakat ara sıra atlama, dalma ve havuz kenarında güneş banyosunun dışında yüzme havuzunuzun en üst durumda, güvenli ve işlevsel olması yani ev denetmeninin uyarılarına maruz kalmaması için bakım yapmanız gerekecektir.

 

Yüzme Havuzunuzun Neden Denetime İhtiyacı Var?

Ev sahipleri bir güçlükten diğerine koşmayı ve ünlü müşterileri olan bir iç dekoratöre evlerini güzelleştiresi için para bayılmayı umursamazlar. Ancak profesyonel ev denetmenleri tarafından denetlenen havuzlarına karşı olan ilgisizlikleriyle bilinirler. Anlamakta zorlandıkları şey, bir süre denetimin yüzme havuzlarının güvenlik ve hijyen standartlarına ulaşmasını sağlayacağıdır.

Görünüşte parlayan suları ve mermer döşenmiş duvarlarıyla her şey iyi görünebilir. Ancak, hiçbir zaman havuz suyunun kalitesi ve havuz malzemelerinin güvenlik parametrelerine uyup uymadığı konusunda emin olamazsınız. Bu endişeler yeterlidir, çünkü yüzme havuzunuzun çocuklar ve belki de yaşlı ebeveynleriniz tarafından kullanılacağını aklınızdan çıkarmayın. Bu nedenle havuz merdivenindeki hatalı kimyasal depolama veya ısrarcı boru tesisatı sorunu oldukça tehlikeli olabilir.

Bu nedenle yüzme havuzunuzun hatalarını düzeltmesi ve kaza olasılığını ortadan kaldırması için uzman bir ed denetmeninden yardım almanız zorunludur.

Ev Denetmeni Yüzme Havuzunuzda Neleri İnceleyecektir

Yüzme havuzunuzda yolunda gitmeyecek binlerce şey vardır ve daha kötüsü en ufağını bile sezemeyebilirsiniz. Havuzunuzun kusursuz bir biçimde çalıştığını garanti etmesi için bir ev denetmeninin keskin gözlerine ihtiyaç duymanızın nedeni budur.

Evinize bir ziyaretinde yüzme havuzunuzu denetlerken ev denetmeni özellikle şunlara bakacaktır.

Ev denetmeni bir şeye dokunmadan ve size soru sormadan önce yerin genel temizliğine ve yapısal özelliklerine bakacaktır. Onun eğitimli gözlerinin havuzunuzla ilgili her türlü anormalliği göreceğinden emin olabilirsiniz. Aslında, suyun genel temizliği olumlu bir fikir oluşturmasına yeterli olacaktır, bu sayede yüzme havuzunuz başarısızlığa uğrasa bile üzerinize çok fazla gelmeyecektir.

Yüzme havuzunuzda bakılacak bir sonraki şey içindeki suyun kalitesidir. Özellikle suyun pH seviyesi, genel alkalilik ve tabiî ki suyun sıcaklığını kontrol edecektir. Arındırıcıyı da kontrol edecektir.

Suya atlarken insanların birkaç avuç dolusu su yutmalarının muhtemel olduğu gerçeğini düşünmek de oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra oldukça hassas ciltli insanlar vardır ve bu nedenle havuz suyunun ciltte tahriş, kaşıntı ve kızarıklık yapmadığını garanti etmeniz önemlidir.

Havuzdaki suyun kalitesinin dışında güvenlik araçları da dikkatli denetim ister. Koruma hatları ve kurtarma çengelleri ve halkaları ev denetmeninin kesinlikle gözden geçireceği şeylerdir. Olabildiğince dikkatli olmalısınız ama kazaları engelleyemezsiniz. Bu yüzden acil çağrı ve tabiî ki alarm havuz kenarında kesinlikle bulunması gereken şeylerdir.

Uzman bir ev denetmeninin yüzme havuzu ve ona bitişik alanda kaldırılmamış bir taş ve kontrol edilmemiş bir köşe bırakmayacağından emin olabilirsiniz. Havuz aletlerinizin standardı konusunda da oldukça titiz davranacaktır. Boru tesisatının her cm. sini inceleyecektir ve kimyasal depo çevresini ve pompa odasının güvenlik ve işlevsellik standartlarına uygunluğunu didik didik inceleyecektir.

Yararlı Bazı Yüzme Havuzu Bakımı İpuçları

Yüzme havuzu denetimi fikrinin ortaya çıkardığı ılık tepkiyi düşünürsek ev denetmenin daima kusurlarınızı bulmak için orada olmadığını söylemek yararlı olacaktır. Oldukça faydalı bir rehber olabilir ve size yüzme havuzunuzu geliştirecek yararlı ipuçları verebilir.

Örneğin, daima denetmeninizden kaliteli su sağaltım kimyasalları ve astar türü tavsiye etmesini isteyebilirsiniz. Bunun miktarı havuzunuzun dizaynı ve hacmine göre değişir. Arka bahçenize bir havuz yaptırmayı düşünüyorsanız denetmeninize şekil ve görünüşünü önermesini söyleyebilirsiniz. Örneğin, birçok ev denetmeni çocuklar ve dalgın yetişkinlerin kenardan düşmesini engellemek için yüzeye yakın bir havuz önerecektir.

Yüzme havuzunuzda risk almayın. Bir ev denetmeninden yardım alın ve yüzme havuzunuzun evinizdeki en güvenli mekân olmasını sağlayın.