Kat Mülkiyeti ve Sıra Ev Sahipleri Sigorta Poliçeleri

Eğer bir eviniz varsa ev sahipliği sigortası yaptırmanız zorunludur. Ev aslında riske atamayacağınız büyük bir yatırım, ömür boyu mal varlığınızdır. Sigorta evinize ve eşyalarınıza hasar verebilecek olası risklere karşı koruma vaat ettiği için ev sahibi sigorta poliçesi oldukça faydalıdır. Fakat kat mülkiyetli ve sıra evlerde risklerle nasıl başa çıkacaksınız? Ev sahipliği sigorta poliçesi bu konuda uygun ya da cazip değildir. Bu durumlarda kat mülkiyeti sigortası ya da sıra ev sigortası en iyi çözümdür.

Bu sigortalarla ilgili daha detaylı bilgi vermeden önce sıra ev ya da kat mülkiyetli ev sahiplerini rahatsız eden risk türlerini anlayalım.

Sıra ev ya da kat mülkiyetli ev yerleşim birimleri bireysel olarak alınmış çok birimli sitelerdir. Koridor, giriş, asansör, havuz gibi ortak alanlar diğer kiracılarla paylaşılan müşterek mülkiyet altındadır.

Yukarıdaki açıklamaya göre davranırsak, sıra ev ya da kat mülkiyetli ev şüphesiz farklı bir ev türüdür ve sıra ev ve kat mülkiyetli ev sahipliği sigorta poliçesi da oldukça farklı olacaktır. Ev sahipliği sigorta poliçesi kat mülkiyeti için kabul edilemez. Ev sahipliği sigorta poliçesi uygulanabilir olsa bile, kendi katınız yerine tüm binaya yaptırmanız gerekir ki bu da son derece haksız, adaletsiz bir şeydir.

Sıra Ev ya da Kat Mülkiyeti Ne Sağlar?

Sıra ev ya da kat mülkiyetli ev sahiplerinin sigorta poliçeleri sıra evin özelliklerini sağlamak için normal ev sahipliği sigortasından küçük değişikliklerle geliştirilmiştir. Kat mülkiyeti sigortası yerleşim birimi için yangın, hırsızlık ve diğer kazalara karşı koruma sağlar. Ancak, sel ve deprem gibi doğal felaketler için ayrı bir sigorta yaptırmanız gerekir. Yerleşim biriminizdeki montaj ve tesisat gibi ek ve değişiklikler de kat mülkiyeti sigortası tarafından karşılanır. Bu açıdan bakarsak kat mülkiyeti sigortası hem yatırımınız hem de ihtiyaçlarınız için geniş bir kapsama sağlar.

Sıra Ev/ Kat Mülkiyeti Sigortanızı Satın Alınabilir Yapan Nedir?

Kat mülkiyeti sigortasına ortak kullanım alanları dahil değildir. Komşularınızla paylaştığınız bu alanlar kat mülkiyeti kurumunuz tarafından yaptırılan sigorta poliçesine dahildir. Dış duvarlar, koridor, veranda veya diğer ortak alanlar için ödeme yapmanız gerekmez. Bu harici durumlarla aylık primleriniz oldukça düşecek ve kat mülkiyeti sigortası daha ödemeye uygun olacaktır.

Kim Kat Mülkiyeti Sigortası Sunar?

Bu sigorta birçok önde gelen sigorta şirketi tarafından sunulur. Bu poliçeler oldukça makul fiyatlıdır ve kat mülkiyeti sakinlerine en üst derecede koruma sağlar.

Kat Mülkiyeti Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kat mülkiyeti sahibi olarak her ne kadar bir sigorta poliçesi altında koruma arasanız da sigorta yaptırmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır:

 • Sıra ev ya da kat mülkiyetinizin kapsamı genellikle bölgenizde kanunlar tarafından belirlenir. Bu nedenle poliçe seçimi yapmadan önce binanızın ve bölgenizin kural ve kanunları hakkında geniş bilgi edinmelisiniz. Eğer poliçeyi seçtikten sonra o poliçenin sizin binanızda geçerli olmadığını öğrenirseniz çok zor durumda kalırsınız.

Sizin için en iyisi bina kurumunuzla görüşmektir. Bu şekilde kat mülkiyetinde sigortanın neyi kapsayıp neyi kapsamadığı hakkında net bir fikriniz olur.

 • Özel gerekliliklerinizin farkına vardıktan sonra kötü bir şey başınıza geldiğinde mali yükümlülüğünüzü düşünmeniz gerekir. Bu gereklilikler eşya, antika, mücevher gibi eşyalarınızın yanında yerleşim biriminizi de kapsar. Bu nedenle kaza ya da hırsızlık durumunda değişim ve onarım masraflarının tamamını kapsayacak bir sigorta paketine ihtiyacınız olacaktır.

Sonuç

Sıra ev ve kat mülkiyeti riskleriyle baş etmek için kat mülkiyeti sigortası doğru bir seçimdir. Yerleşim biriminiz ve mal varlığınız için koruma sağlar. Üstelik kat mülkiyeti sigorta poliçelerinin müşterek mülkiyet altındaki alanlardaki kat mülkiyeti sigorta birliği tarafından yapılan sigortayla birleşmesi için bir hazırlık olduğunu düşünürsek, kat mülkiyeti poliçeleri kat mülkiyeti sahipleri için kusursuz bir yatırımdır.

Eşya Sigortası ve Kişisel Eşyalarınızın Tehlikelerden Korunması

İster ev sahibi olun, ister iş sahibi ya da başka bir mal varlığınız varsa eşya sigortası yaptırmak zorundasınız. Eşya sigortası bina ve benzeri yapılarda içindekilerde dahil olmak üzere tehlikelere karşı sigorta kapsamına alır. Ev sigortası poliçe hamili olarak şirkete prim şeklinde belli bir miktar para ödemeniz gerekir, sigortacı karşılığında poliçede yer alan belli kayıp ve hasarlar için poliçe hamiline yükümlülük kapsamı sağlar. Bu nedenle eşya sigortası yaptırmak kişisel eşyalarınızı tehlikelerden korumanın harika bir yoludur.

Eşya sigortası poliçeleri tarafından sunulan sigorta kapsamı eşya sahiplerinin ihtiyaçlarına göre şekillendirilebilir. Bazı durumlarda, eşya sigortası suç kapsamı, cam kapsamı ve daha fazlasını da sağlayabilir.

Eşya Sigortası Poliçe Türleri

Ev Sahibi Eşya Sigortası – Ev sahibi eşya sigorta poliçesi ev sahibinin ikametgâhını felaketlerden kaynaklanan hasarlardan korur. Sigorta evi, havuzu, yüzme havuzunu ve evin diğer yapılarını kapsar. Sigorta kapsamı evin içindeki diğer yapıları da kapsar. Sigorta hem insan yapımı hem de doğal felaketleri kapsar. Deprem ve sel hasarları poliçenin dışındadır. Bunları ayrı olarak yaptırmanız gerekir.

Ev sahibi sigorta poliçesi “kullanım kaybı” olarak bilinen ek bir desteğe sahiptir; bu madde poliçe hamilinin bir felaketin ardından evinin restorasyonunda oluşan ekstra masraflarını karşılar.

Poliçe aynı zamanda ev sahibine mal eşya hasarı, kiracı ya da bir ziyaretçinin yaralanma ya da ölümüne karşı da yükümlülük kapsamı temin eder.

Kiralık Eşya Sigortası – Kiralık eşya sigorta poliçesi de evin yapısı ve içindekilere risklere karşı koruma sağlar; ancak bu durumda sigorta kapsamı kiracıların ihmalinden kaynaklanan hasar ve kayıpları kapsar.

Yükümlülük sigortası kiralık eşya durumunda daha önemlidir. Unutmayın, eşya sahibi kaza eseri hasarlar, kiracı ya da ziyaretçilerin yaralanma ya da ölümlerinden mali olarak sorumludurlar.

İyi planlanmış bir kiralık eşya poliçesi kiralık eşyayı yangın hasarı, hırsızlık, yıkım ve hatta kişisel yaralanma gibi kayıplara karşı koruyabilir. Eşya sahibi olarak sel ve deprem sigortasını ayrı olarak yaptırmalısınız.

Ev Eşyaları Sigortası – Antika, mücevher ya da en son teknoloji aletleri ve size milyarlara mal olan kişisel eşyalarınız gibi değerli eşyalarınızın ayrı olarak ev eşyaları sigortasıyla sigortalanması gerekir. Bu sigorta değerli eşyalarınızı hırsızlık ya da çalınmalara karşı korur.

Kişisel eşyalarınızı korumak için koruma sigortası ya da yangın sigortası da yaptırabilirsiniz ama önce yukarıdaki sigortaların yeterli olmayacağından emin olmalısınız. Böylece, eğer ev sahibi eşya sigortanız beş kiralık birime yükümlülük sigortasında 400.000 YTL sağlıyorsa, fazla kiralık biriminiz olmadığı sürece ek ücret ödemezsiniz. Aksine, kiralık eşyalarda standart bir yangın sigorta poliçesi yeterli yükümlülük kapsamı sağlamaz.

Avantajlı Bir Anlaşma Yapma

Kişisel eşya sigortası poliçeleri tehlikelere karşı korumada oldukça çeşitlilik gösterir, birine karar vermeden önce poliçeleri iyice incelemeniz gerekir. Önemli bir kriter poliçenin mal varlığı bugünkü değerinden mi yoksa aldığınız fiyattan mı kapsadığıdır.

Eğer detaylı bir inceleme yapamıyorsanız güvenilir sigorta acentelerinin hizmetlerinden yararlanmanız daha iyi olacaktır. Şirket bu alandaki kapsamlı bilgileriyle size eviniz, eşya ve diğer mal varlığınız için ideal sigorta kapsamını seçmeniz konusunda yardımcı olacaktır. Poliçenin maliyetiyle ilgili acenteniz müşteri hizmetleriyle en iyi fiyatı seçmenizi da sağlayacaktır. Eğer tüm araştırmayı kendiniz yapmayı seçerseniz poliçeleri göz önünde bulundurarak piyasayı araştırmanız gerekecektir.

Kişisel eşyalarınızı tehlikelerden korumak aşağıdaki ilkeleri takip ederseniz size bir servete mal olmayacaktır:

 • Her zaman olduğu gibi çeşitli poliçeleri aynı sigortacıdan almak size bazı özel indirimlerin yapılmasını sağlayacaktır.
 • Evinizin güvenliğini yangın söndürücü, güvenlik sistemi, duman detektörü ve benzeri güvenlik aletleriyle arttırırsanız primleriniz önemli ölçüde azalacaktır.
 • Başlangıçtaki ödemenizi arttırmak aylık primlerinizi arttırmanın etkili bir başka yoludur.

Eşya Sigortası Poliçenizi Güncelleyin

Eşya sigortası hiç kuşkusuz kişisel eşyalarınızı korumanıza yardımcı olur fakat güncellemeniz gerekir. Eğer poliçenizi güncellemezseniz ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Eviniz ya da eşyanız zarar gördüğünde ya da yıkıldığında yalnızca eşyanın satın alındığı miktarı alabilirsiniz.

Bu nedenle, eşya sigortanızı her yıl yenilemelisiniz. Bunu yaparak yalnızca kişisel eşyalarınızı tehlikelere karşı korumakla kalmayacak aynı zamanda daha ucuz bir sigorta seçeneğinden ya da indirimden faydalanabileceksiniz.

Oto Sigortası Şartlarıyla Baş Etmek İçin İpuçları

Oto sigortasının ne anlama geldiğini biliyor olmanız gerekir. Tüketiciler araba, kamyon vb. gibi araçları için oto sigortası bulmaya çalışırlar. Peki, sizce bunun sebebi nedir? Araçlarını kaza, hırsızlık ve maruz kaldıkları diğer kayıplara karşı araçlarını korurlar. Dahası oto sigortası yalnızca sigortalı tarafı değil, sigortalı aracı hatta üçüncü kişileri de korur. Sigortalanan şeyleri belirleyen farklı koşullardan bahseden farklı poliçeler bulacaksınız.

Oto sigortası aslında bugünün şartlarında bir zorunluluktur. Sigortasız bir araca sahip olmak tuzsuz yemek gibidir. Tabiî ki büyük ya da küçük şirketler bundan iş çıkarabilmek için her köşesinden döküyorlar. Oto sigortasını gruplamaya geldiğinde, iki tür vardır. Daha önce bahsettiğimiz gibi poliçeler alıcıların ihtiyaçlarına göre belirlenir. Örneğin, bedensel yaralanma yükümlülüğü, mülk hasar yükümlülüğü, tıbbi ödemeler, çarpışma ve aracın gövdesel hasarına bağlı geniş kapsamlı sigorta gibi konularda hizmet veren sigortalar vardır.

Oto sigorta poliçesi beş bölüme ayrılır

 • Söz konusu olan ilk şey bildirilerdir. Poliçenin tüm bu kısmı sürücüyü göz önünde bulunduran kişisel bilgileri içerir. Detaya indiğimizde ise isim, adres, araç numarası, aracın yapısı ve modeli, poliçe numarası ve dayanıklılığı gibi konuları içermelidir. Hangi sigorta türünü seçmeniz gerekeceğin burada bahsetmiştik. Verdiğiniz bilgilerin gerçekdışı olması halinde sigortanızın boşa gideceğini de asla unutmayın.
 • Ardından yükümlülük, tıbbi, çarpışma ve geniş kapsamlı gibi sigorta sınırlarının belirlendiği sigorta planları gelir. Gerçek şu ki, poliçenin bu kısmı sigorta şirketinden geri ne alacağınızı betimler.
 • Ardından çıkarılanlar gelir. Bu kısım poliçe kısıtlamaları sonucu kapsanmayan şahsi eşyaların tam bir resmini verir. Talep ettiğiniz haklar hakkında bilmeniz gereken her şeyi kesinlikle bileceksiniz. Ve eğer bu yeterli değilse, poliçede size uygun gerekli düzeltmeleri yapmalısınız.
 • Poliçenin dördüncü kısmı sigortalının yanı sıra sigortacının da yasal zorunlulukları gibi yasaya uygunluklarla ilgilenir. Hepsi bu değil, ayrıca prim ödeme zorunlulukları, yönlendirme ve dava açma gibi konuları da barındırır.
 • Son olarak, poliçenin beşinci kısmı, tanımlar. Adından da anlaşılacağı gibi burada poliçe hamilinin şartları ve imtiyazları açık bir şekilde betimlenir.

Yola çıkan araçlar için oto sigortası birçok ülkede zorunludur. Sigortasız araç kullanmanın sonuçları pek de hoş değildir. Allah korusun, eğer bir kaza geçirirseniz yasal olarak sorumlu olursunuz. Yalnızca hasarı ödemekler kalmaz aynı zamanda sigortasız araç kullandığınız için ağır bir mali cezaya da çarptırılırsınız. Ehliyetinize el konulacağı gibi korkunç sonuçlardan ise hiç bahsetmeyelim.

Her zaman aklınızda bulundurmanız gereken belli şeyler vardır. Eğer mevcut bir poliçeniz varsa aynı bilgilerle yeni aracınız için bir sigorta kapsamından yararlanabilirsiniz. Ancak bunun alım gününden itibaren 14 gün sınırı olduğunu unutmayın. Evlenmenin de sigortanızı etkileyeceğini biliyor muydunuz? Tek gereken eşinizin sürücü belgesi ve onun adının da poliçede yer alması. Mevcut sigortanızı etkileyecek olan başka unsurlar da vardır. Bunlar yaşınızdan sürücülük tecrübenize kadar her şey olabilir. Ancak başka bir eyalete geçmek bazı yasal formaliteleri gündeme getirebilir.

Bazı durumlarda yeni bir araba için yeterli paranız olmayabilir ve kiralayabilir ya da finansal destek alabilirsiniz. Fakat bunun sigortanızı etkileyip etkilemeyeceğini bilmelisiniz. Tüm yapmanız gereken borç alma ya da kiralama sözleşmenizi göden geçirmek. Yapacağı şey, oto sigortanızdaki mali kurumların gerektirdiği ayrıntıları temin etmektir. Şunu da bilmelisiniz ki, birçok mali kurum devletinizin asgari sigorta ihtiyaçlarını kolayca geçebilecek yükümlülük sınırlarına önem verir.

Yine,  kiralık aracınız için oto sigortası yaptırmak sigorta şirketlerinin aracın değişim miktarını değil gerçek değerini nakit olarak ödemeleri anlamına gelir. bahsedilen gerçek değer aracın yaşı, aldığı yol ve yıpranması göz önünde bulundurularak yapılan hesaptır.

Söz konusu haklarınızı belirtmeye geldiğinde tüm çağrılara hazır olmalısınız. Şimdi, dispeççi kazanın yeri, tanıkların isimleri ve en azından aldığınız tıbbi tedavileri sizin ifadenizle yazacaktır. Tüm bunların haricinde, tıbbi faturalarınızın her birinin bir faturasını, doktorunuzdan tıbbi bir hesabı be tim diğer masrafların birer kanıtının fotokopisini yaptırmalısınız. Üzerlerinde yetkili bir imza olmasını bile isteyebilirler. Tüm bu kâğıtlar hasar durumunda iddianızı destekleyecektir.

Belgelemeyi hazırladığınızda belirlemenize sadece birkaç adım kalacaktır. Bir dava dosyası hazırlar ya da iddianızı belirlerken zaman konusunda rahat olun. Ancak, talebiniz konusunda kafanız karıştıysa size rehberlik etmesi için bir araç kaza avukatı tutabilirsiniz. Şimdi, eğer iddianızın yeterince güçlü olduğunu düşünüyorsanız sigorta şirketine yükümlülük durumu, masraflarınız, tıbbi tedaviler ve yaralarınızla ilgili bir talep mektubu yazın.

Otomobilinizin sağlığı açısından hiçbir zaman araç sigortasının gerekliliğini sorgulayamazsınız.

Evinizi Sigorta Kapsamına Dahil Olmayan Durumlara Karşı Koruma

Ev sahipliği sigorta poliçeleri ev sahiplerine evde meydana gelebilecek kazalar için yükümlülük sigortasının yanı sıra ev ve kişisel eşyalarını da kapsayacak kayıplara karşı koruma sağlar. Bu sigorta kapsamı yangın, hırsızlık ve halk ayaklanması gibi felaketlerden kaynaklanan kayıpları da içine alır.

Hariç Tutulanlar…

Ancak, ev sahipliği sigorta poliçelerinin hariç tuttuğu durumlar vardır ve bunların en iyi örneği sel ve deprem gibi doğal felaketlerdir. Bu büyük doğal felaketler “doğal afet” olarak adlandırılır ve sigorta şirketleri bunları sigorta kapsamına dahil etmez. Sigorta dışında tutulan bir diğer konu da savaştır. (Sigorta kapsamında herhangi bir kaynaktan doğan patlama ile eş anlamlıdır.)

Ev sahipliği sigortasına dahil edilmeyen diğer durumlar ise heyelan, su sızıntısı/ su hasarı ve küf oluşumu gibi tehlike ve risklerdir. Aslında, sigortaya dahil edilmeyen konular poliçeye göre değişiklik gösterir. Bu nedenle standart HO3 poliçesi şu durumları sigortaya dahil etmez:

 • Deprem
 • Sel
 • Savaş
 • Kasti hasarlar
 • Nükleer felaketler
 • Hayvanlar, kuşlar ve balıklar
 • Uçak, gemi, araba, motosiklet, kamyon ve kamyonet 
 • Kiracılara ait eşyalar
 • Evin yapısının yıpranma ve aşınması, genleşme ya da büzülmesi, kaldırım, duvar veya temellerin çatlama ya da çökmesi, evcil hayvanlar ve/veya böcek hasarları, kemirgen istilaları
 • Donma veya buzun erimesinden kaynaklanan çit, kaldırım, teras, yüzme havuzu hasarları
 • Yapım aşamasındaki bir evden hırsızlık
 • Boş veya yapım aşamasında olan evlerde boru tesisatının donması
 • Evin 30 günden boş kalması sonucu oluşan hasarlar
 • Evin ya da eşyanın korunamamasından kaynaklanan kayıplar
 • İş için kullanılan yapılar

Hariç tutulan konular risk faktörüne bağlı olarak da çeşitlilik gösterir. Bu nedenle sigorta şirketleri küfe eğilimli alanlardaki ev sahibi sigorta poliçelerinde küf hasarlarına karşı koruma sağlar.

Hariç tutulan konulardan bazıları son zamanda olmuş değişikliklerdir. Bu nedenle yıldırım, dolu ve fırtına gibi havaya bağlı tehlikelere karşı koruma önceden ev sahibi sigorta poliçesinin parçasıydı. Son birkaç yılda büyük fırtınalardan kaynaklanan ağır yıkımlar sigorta şirketlerinin rüzgâr ve doluya karşı olan korumalarını kaldırmalarına neden olmuştur.

Poliçeye dahil edilmeyen durumlardan korunma…

Birçok durumda ev sahibi felaket başına geldikten sonra poliçenin dışında tutulan konuların farkına varır. Bu da işleri kötüleştirir. Bundan dolayı bir ev sahibi olarak kabul etmeden önce poliçenizi iyice gözden geçirmelisiniz. Eğer cümleleri yorumlayamıyorsanız sigorta acentenizle konuşun. Aslında acente poliçenin sınırlarını karşılayacak kapsamlı poliçeler hakkında sizi daha iyi bilgilendirecektir.

Poliçenin dışında kalan konuları öğrendikten sonra yapacağınız en iyi şey bu durumları kapsayacak bir başka sigorta aramaktır. Poliçenize destek eklemek bir başka seçenektir.

Sel sigortası poliçesi kendinizi ev sahipliği sigortasının dışında tutulan durumlardan korumanın harika bir yoludur.

Sel sigorta poliçesi gibi, deprem sigorta poliçesi da önemli korunma poliçelerinden biridir. Deprem sigortası mevcut poliçenize destek olarak ya da ayrı bir sigorta olarak yaptırılabilir.

Hazır yardım

Sel ve deprem sigorta poliçeleri ev sahipliği sigortasına dahil edilmeyen durumlara karşı harika koruma sağlar. Bununla beraber HO1 ve HO2 poliçeleriyle de koruma sağlayabilirsiniz. HO1 poliçesi insan yapısı ve doğal felaketler olmak üzere birçok konuda koruma sağlar. HO2 poliçesi ayrıca şunlara karşı koruma sağlar:

 • Boru tesisatından kazara akan su sızıntısı
 • Buhar ya da sıcak su sistemindeki kazalar
 • Yapay üretilen elektrik 
 • Düşen nesneler
 • Boru tesisatının donması
 • Buzun ağırlığı, kar ve sulu sepken

O halde, poliçenizi dikkatlice gözden geçirip nelerin dahil edilmediğini gördükten sonra seçim yapmak en doğrusudur.

Çeşitli Sigorta Türlerini Öğrenin ve Hayatınızı Kolaylaştırın

Hayat sürekli bir mücadeledir; kapsamlı bir sigorta poliçesiyle beklenmedik fırtınalara güvenle karşı koyabilirsiniz. Hayat böyledir; ani dönemeçlerde aniden ortaya çıkan umulmadık karşılaşmalarla doludur, bu nedenle eksiksiz bir hayat sigortası poliçesi yaşamınızın “güvenlik” faktörünü vurgulamak için oldukça önemlidir.

İyi bir sigorta poliçesi doğal afetler, hırsızlık, soygun, yaşlılık sorunları, kaza, yaralanma ve diğer risklere karşı koruma sağlayacaktır.

Doğru Sigorta Poliçesi Nasıl Yaptırılır?

Piyasada geniş ölçüde sigorta poliçesi bulunmaktadır. Doğru olanı seçmek için ihtiyaçlarınızı iyi bilmeniz gerekir.

Piyasaya göz atın ve ürün kalitesi, fiyat ve sunulan imkânları göz önünde bulundurarak farklı sigorta poliçelerini karşılaştırın. Piyasayı araştırırken daima dini gruplar, eski ortaklar ve profesyonel ortaklıkların sunduğu grup sigortalarına dikkat edin.

Her zaman sigorta şirketinin iddialarını yerine getirmedeki önceki ününü kontrol edin, şirkete karşı şikâyet olup olmadığını belirlemek için devlet sigorta bölümünün kayıtlarını inceleyin.

Sadece görünür değeri olan iyi reklâmlar yapan ancak gerçekte çok az şey sunan sigortaların peşinden koşmayın.

Bir Sigorta Poliçesi Üzerinde Son Kararı Vermeden Önce Şu Noktaları Göz Önünde Bulundurun

 • Önce poliçenin ihtiyaçlarınıza uygun olup olmadığına bakın, kapsamına özellikle de neleri içerdiğine ve nelerin dahil edilmediğine bakın ve tüm masrafınızın mı karşılanacağını yoksa parçanın değeri düştükçe daha mı az alacağınızı öğrenin.
 • Poliçenin maliyetini hesaplayın ve karşılayıp karşılamayacağınıza ve paranıza ne yararı olacağına bakın. Primin sabit mi yoksa değişken mi olduğunu kontrol edin ve borcunuzu doğrudan ödemeyerek para arttırıp arttıramayacağınızı araştırın.
 • Poliçenizin esnekliğini kontrol etmeniz önemlidir, geri ödememeniz durumunda sigorta miktarının kesilip kesilmeyeceğini veya erteleme dönemi verilip verilmeyeceğini de sorun. Sigorta poliçenizi iptal etmeniz durumunda paranızı geri alıp alamayacağınızı da öğrenin.
 • Sigortacınızı değiştirdiğiniz takdirde var olan problemlerin sonlanıp sonlanmayacağını sorun.

Poliçenizi her yenilediğiniz de gözden geçirin. Bu sigorta poliçesi sürecinde poliçenin değişen ihtiyaçlarınıza uymasını sağlayacaktır.

Yıllık ya da altı aylık ödemeler yapın ve para arttırın. Eğer bir şirketten çeşitli sigortalar yaptırırsanız para arttırabilirsiniz.

Sigorta Poliçelerinin Değişik Türleri

Sağlık Sigortası

Sağlık sigortası her birey için önemli bir ihtiyaçtır. Çoğu insan sağlık sigortasını işinde yaptırır, sağlık sigortası poliçeniz olmaması durumunda uygun bir grup sigortası yaptırın. Alışılmış aşılamayı yapan bir poliçeden ziyade tüm zor koşulları kapsayacak eksiksiz bir sigorta paketi tercih edin.

Genel olarak üç çeşit sağlık sigortası vardır, bu üçünü karıştıran ve yararlarını birleştiren sigorta türleri de vardır.

En kapsamlı olanı hizmetleri karşılığında ücret alan sigorta poliçesidir. Bu poliçeyle bunu tedarik eden herhangi birine gidebilirsiniz ve neredeyse tim tıbbi ihtiyaçlarınızı kapsar. Bu tür bir poliçeyle uzman doktora görünebilmek için önce ilk olarak ilgilenmesi gereken hekimin onayını almanıza gerek yoktur.

Eğer herhangi bir sağlık sigortanız varsa, bu sigorta kapsamına giren çeşitli hizmetlerden de faydalanabilirsiniz.

Oto Sigortası

Oto sigortası otomobil ya da araba sigortası olarak da bilinir. Oto sigortası iki şeyi kapsar, sizin ve arabanızın yükümlülüğü ve sizin başkalarına karşı olan yükümlülükleriniz. Arabanızın oto sigortasına ihtiyacı olup olmadığı arabanız ve değiştirme maliyetine bağlıdır. Pahalı bir arabaya sahipseniz oto sigortası yaptırmanız daha iyi olacaktır, aksi takdirde hasar durumunda yeni bir araba almak için bir servet ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Hayat Sigortası

Hiçbir şey hayatın yerini tutamaz, ancak hayat sigortası bir aile üyesinin yerin sağlam bir maddiyat sağlar.

Hayat sigortası ölüm durumunda masrafın karşılanması şeklinde olabilir ya da paranızı geri kazanmak için nakit olarak yararlanabilirsiniz.

Bir Hayat Sigortası Poliçesi Genellikle Üç Tür Masrafı Karşılar

 • Poliçe hamilinin gelirinin yerine geçer
 • Veraset vergilerini kapsar
 • Cenaze masraflarını içerir

Hayat Sigortası Yaptırmadan Önce Şu Önemli noktaları Göz Önünde Bulundurmalısınız

 • Hayat sigortası bütçe en çok katkısı olan aile üyesinin gelirinin yerine geçmelidir.
 • Çocuklara hayat sigortası yaptırmak tercih edilmez, daha ziyade hayat sigortası çocukların yararı için diğer aile üyelerinin geliri üzerine olmalıdır.
 • Mali servetiniz arttıkça hayat sigortalarının miktarını düşürün.
 • Genel hayat sigortası yaptırın ve mümkünse pahalı kredili hayat sigortaları ve ipotek hayat sigortaları yaptırmayın.

Ev Sahipliği Sigortası

Ev sahipliği sigortası evinizi doğal ve diğer felaketlere karşı koruyacaktır. Ev sahipliği sigortası genel olarak standart ancak şirketlere göre değişen çeşitli olanaklar sunar. Bu nedenle bir şirketle anlaşmadan önce sigorta kapsamını kontrol edin.

Sigorta kapsamının yüzdesini ve tekrar satış ya da yeniden inşa masraflarını kapsayıp kapsamadığını öğrenin. Alışılmış ev sahipliği sigortası evinizin içindekilerin tamamını kapsamaz, bunun için ayrı sigorta poliçeleri almanız gerekir. Yenileme değerini de kapsayan bir sigorta eskilerin değil yeni araç gereçlerin masrafını karşılayacağı için daha iyidir.

Ayrıca başka insanların mülkünüzde karşılaşacağı hasarları ve yaralanmaları kapsayacak bir mali sorumluluk sigortası da yaptırabilirsiniz.

Yıllık Sigorta

Bunlar emekli bir kimsenin birikiminin tükenmesi durumunda sigorta şirketlerinin mali destek amacıyla sağladığı ödemelerdir.

Tam Devamlı Sakatlık/ Yaşlılık Sigortası

Bu sigorta artık geçimini sağlayamayan ya da kalıcı olarak sakatlanan kimselere mali destek sağlar.

Tahvilat Sigortası

Bu, banka ve hükümet tarafından halkın parasının gayri resmi kurumlar tarafından istismar edilmesini önlemek amacıyla müşterek yürütülen bir sigortadır.

Diğer bazı sigorta türleri ise; nükleer kaza sigortası, deniz sigortası, evcil hayvan sigortası, çevre sorumluluk sigortası, siyasal kefalet sigortası, kredi sigortası ve kaza sigortasıdır.

O halde, ideal sigortadan faydalanın ve hayatınızı daha iyi yaşayın.

Sigortanızın En Önemli Kısımlarını ve Parlak Bir İş Geleceği İçin Risk Yönetimini Öğrenin

Bireysel düzeyde kendimizi ani ölüm, hastalık, hırsızlık ve doğal felaketler karşısında kendimizi mali risklere karşı koruyabiliriz. En yaygın sigorta şekli, hayat sigortasıdır, örneğin; ailenin kazanan ferdinin ölmesi durumunda ailenin mali risk yönetimini içerir. Bu tür sigorta en eski sigorta şekillerinden biridir. Bu sigorta türünün gelişimiyle birlikte yaş, yaşam tarzı (sigara ve alkol alışkanlıkları), ailenin sağlık geçmişi ve birey bazındaki risk sınıflandırmalarındaki ölüm oranlarını dikkate alan ölüm oranı tabloları kavramı ortaya çıktı.

Bunlar ölüm olasılıkları istatistikleri olarak bilinir ve çoğumuzun uzun yaşayacağı düşünülerek bileşik faiz tablolarıyla birleşir ve sigorta poliçesi primleri kâra yatırılabilir. Bu istatistik ve tablolar sigorta şirketlerinin risk türlerini kapsayacak primleri, poliçelerin satılmasında ve para sağlanmasındaki diğer masrafları, acente ücretlerini ve yıllar içindeki poliçe gelişim stratejilerini belirlemelerinde yardımcı olur.

Teknik olarak risk yönetimi muhtemel tehlikeler hakkında bilgi edinmeyi ve sonucunu engellemek ya da korunmak amacıyla koruyucu planlar yürütür. Diğer bir deyişle ani zarar ve mali kayıp riskini önleme, azaltma ya da devretme konusunda bize yardımcı olmak için bir taktiktir.

Sigorta zararı devretmenin temel yöntemidir. Aslında, bu risk yönetimi kavramını geliştiren sigorta sektörünün tüzel koşuludur. Bir işten kâr elde etmek çaba isteyen ve risk ve ani zararlarla dolu bir süreçtir. Bunlar işimizi tamamen ortadan kaldırabilir. Bu yüzden risk yönetimi ve sigorta işyerlerine güvenlik hissi vermek amacıyla birlikte ortaya çıktı.

Sigortanın temel unsurlarını ve risk yönetiminin ne olduğunu anlamak için sigorta işletmeciliği tarafından geliştirilen iş riski yönetiminin temel yöntemlerini bilmelisiniz.

Kâr elde eden iş kurumları için sigortanın temel unsurları ve risk yönetimi için gerekli ipuçları şöyledir:

 • Riskleri belirleyin: İşinizin işleyişini inceleyin ve olası tehlike ve kayıpları bulun. Risk yönetimi stratejilerinizi belirleyin. Bu değerlendirme şirketin tüm anahtar etkinliklerinde rol alan bir personel grubu tarafından en az yılda iki kere yapılmalıdır. Kapsamlı, baştan sona, iyi planlanmış, belgelenmiş ve profesyonel olmalıdır. Kurumunuza risklerin kapsamlı bir kontrol listesini oluşturun.
 • Kayıp etkisini saptayın: Makul oran ve kayıp etkisini araştırın. 
 • Risk kontrol önlemleri hazırlayın: Hangi zarar kontrol taktiklerinin kötü etkileri engelleyeceği, devredeceği ya da azaltacağını saptayın. Sigorta kapsamının belirli bir tehlikeye karşı bir çözüm olup olmayacağını araştırın.
 • Risk yönetimi tekniklerini uygulayın: İşe en baştan başlayın ve sigortanın temel unsurlarını ve risk yönetiminin ne olduğunu bilin. Bu beklenmedik tehlikelere karşı sizi koruyacaktır. 
 • Sonucu denetleyin: Firmanızın güvenli işleyişini sağlayacak yönetim taktikleri ve ölçütlerini uygulayın. Her bölümdeki en üst düzey elemanlara sorumluluklar verin ve uyguladıkları risk kontrol prosedürlerini karşılayacak günlük değerlendirmelere rehberlik edin. 
 • Sonuçları değerlendirin ve gereğince değiştirin: Yıllık olarak risk değerlendirme toplantıları yapın ve risk kontrol sürecinizi ona göre uyarlayın. Risk yönetim uzmanlarınızca uygulanan başarılı yöntemler için teşvikler sunun. 
 • Sigortalanamayan tehlikelerin nasıl üstesinden geleceğinizi bilin: Risk yönetim sistemi aynı zamanda risklerin ve tamamen sigortalanamayan kayıpların üstesinden gelme yollarını da göz önünde bulundurur. (Örneğin, deprem, sel ve kasırga gibi doğal afetlerin neden olduğu tufana ait kayıplar, uluslar arası ticaret ve bireysel özellikler.)
 • Zararı en aza indirme: Düzgün bir risk yönetim sistemi yeniden canlanma zamanını hızlandırma ve mali zararı azaltacak planlar içermelidir. Acenteniz bu tür acil durum taktikleri ve iyileştirme yöntemleri gibi prosedür ve ilkeleri sağlayabilir. Birçok sigorta şirketi tavsiye ve bilgiler verir. 
 • Gelişmiş iş etkinlikleri: İşinizi koruyan iyi bir risk yönetim sistemi iş beklentilerinizi de arttıracaktır. Ayrıca piyasa rakiplerinize karşı bir üstünlük sağlar ve müşterilerinize karşı oldukça cezbedicidir.

Kâr elde etmeyen durumlarda sigortanın temel unsurları ve risk yönetimi şu şekildedir:

 • Etkili yönetim taktikleri: İyi işletilen bir kuruluş beklenmedik risklere karşı daime daha az meyillidir. Örneğin, çok yönlü becerileri olan bir uzman heyeti kurumun en değerli varlığıdır ve şirketin temel tehlikelerine karşı bir koruyucu olarak çalışır. 
 •  Planlı ve işlevsel yönetim: Eğer şirketinizin kaynaklarından en iyi biçimde yararlanmayı planlarsanız birçok ani kaybın önüne geçilebilir. Düzgün personel yönetimi ve adil muamele risklerin azaltılmasına yardımcı olur. Temel iş yönetmeliklerine uymak da risk yönetiminin bir başka yoludur. 
 • Güncel ve iyi incelenmiş personel politikası: İş grupları işçi- yönetim ilişkilerini belirleyecek en son politikaları izlemelidir. Personel ve yönetim arasındaki farklılıklardan kaynaklanan davalar genellikle beklenmedik kayıplara yol açar. İnsan kaynakları yönetim grubunun personel poliçe detaylarını iyi bildiğinden emin olmalısınız. Ayrıca sigorta ilkeleri ve risk yönetiminin ne olduğu konusunda da deneyimli olmaları gerekmektedir.

Hayat çok eski zamanlardan beri risklerle doludur. Şu an modern yaşam özellikle iş sektöründe beklenmedik riskleri önlemek amacıyla yönetim stratejileri gerektirir. Bir işin geleceği umulmadık tehlikelere bağlı olduğundan risk yönetimi, işleyişinin önemli bir parçasıdır. Üstelik risk yönetimi yangın, hırsızlık ya da doğal afetler ve bunların iş kurumunun işleyişine olan olumsuz etkisi gibi tehlikelere karşı uygun sigortayla başlar.

Yaşam Tarzınıza Göre Bir Geniş Kapsamlı Sorumluluk Sigortası Seçin Ve İşinizi Sağlama Alın

Sigorta yaptıranın esas amacı bireyin kendisi ve ailesi için güvenli bir gelecek sağlamasıdır. Sigorta poliçeleri beklenmedik tehlikelerden kaynaklanan mali kayıplarınızı telafi etme teminatı verir. Uygun sigortayı yaptırmazsanız kendi cebinizden ödemek zorunda kalırsınız. Bu da sizin için oldukça yıkıcı olabilir.

Yine de ev ya da oto sigortası gibi temel poliçelerin yeterli olup olmayacağı sorusunu yineleyebilirsiniz. Cevap kesinlikle HAYIR. Son zamanların giderek değişen toplumunda her gün sayısız insan dava ediliyor. Bir başkasına zihinsel ya da fiziksel zarar verdiğinizden ötürü mahkemeye sürükleniyorsunuz. Ayrıca hakaret ve iftirada da durum aynı. Ortalama sorumluluk davaları önemli ölçüde arttı. Tüm bunlar geniş kapsamlı mali sorumluluk sigortasını zorunlu hale getirdi.

Geniş Kapsamlı Sorumluluk Poliçesi Ne Sağlar?

Geniş kapsamlı mali sorumluluk poliçesi harika bir risk yönetim aracıdır. Size ev ve oto sigorta poliçelerinde bulunmayan sorumluluk kapsamı sağlar bu sebeple sizin için en üst düzeyde koruma sağlar. Tek yapmanız gereken uygun fiyatlı bir geniş kapsamlı sigorta poliçesi bulmaktır, ondan sonra kendinizi milyon liraları bulacak yıkıcı iddia ve davalara karşı korumaya almış olacaksınız.

Söylediğimiz gibi geniş kapsamlı mali sorumluluk sigortası esas poliçelerde kabul edilen miktarın üzerinde koruma sağlar. Bu nedenle geniş kapsamlı mali sorumluluk sigortası yaptırmamak esas poliçenizde kapsanmayan ekstra miktar için sorumluluk alacaksınız demektir. Bu nedenle bir kazaya sebep olduğunuzda sigorta şirketi davacıya yalnızca oto sigortanızda belirtilen miktarı ödeyecektir. Hasar belirtilen miktarı geçtiğinde geri kalan miktarı siz ödersiniz.

Geniş kapsamlı mali sorumluluk poliçesi hasarın yanı sıra tüm işlem masraflarını da karşılar, böylece size bir dava yöneltilse bile mali yıkımdan kurtulursunuz.

Kimler Geniş Kapsamlı Mali Sorumluluk Sigortası Yaptırmalı?

Geniş kapsamlı mali sorumluluk sigortası davranışlarından sorumlu olmayan ve münzevi bir hayat yaşamayan herkes için gereklidir. Önceden yalnızca zengin kesim bu sigortayı yaptırabiliyordu ancak şu an orta sınıf insanlar da bu sigortayı yeğliyorlar. Şu durumlarda geniş kapsamlı mali sorumluluk sigortası yaptırmanız gerekiyor:

 • Esas poliçenizin sınırlarını aşacak değerde eşya ya da mal varlığınız varsa
 • Yüksek bir kariyeriniz ya da büyük kazançlarınız varsa
 • Çiftlik, çiftlik evi ya da yalı kıyısında mülkünüz varsa
 • Varlıklı bir muhitte yaşıyorsanız
 • Uçak ya da deniz uçağınız varsa
 • Mekânınızda yüzme havuzunuz varsa
 • Sık sık ziyaretçileriniz varsa
 • Himayenizde bir ya da daha fazla deneyimsiz genç şoförünüz varsa.

Yaşam tarzınıza göre geniş kapsamlı mali sorumluluk sigortası nasıl seçersiniz?

Yaşam tarzınız ve ihtiyaçlarınıza uygun bir geniş kapsamlı sigorta yaptırmak ciddi bir araştırmadır. Eğer ilk kez bu sigortayı yaptırıyorsanız cezbedici reklâmlar ve hatta şirketin piyasa payına aldanabilirsiniz. Bazı isim yapmış şirketlerin geniş kapsamlı poliçeleri başlıca şahıs poliçelerinden daha yetersiz koruma sağlar. Bu nedenle esas sigorta poliçelerinizdeki boşlukları doğru bir biçimde belirleyerek başlayın. Boşlukları bildikten sonra sizin için doğru olan geniş kapsamlı mali sorumluluk sigortasını seçmekte büyük sorunlar yaşamayacaksınız.

Yine, poliçenizi yenilerken bildirilmemiş eksikliklere karşı dikkatli olun. Yeni poliçede ilave ve eksiklikler oldukça muhtemeldir, eğer zamanında kontrol etmezseniz olay ortaya çıktığında ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken bir sonraki şey poliçenin tutarıdır. Örneğin ek sigorta kapsamı için ödemeniz gereken prim miktarı. Eğer geniş kapsamlı sigorta poliçenizi de diğer poliçelerinizi aldığınız yerden alırsanız özel indirimlerden faydalanabilirsiniz.

Ancak her zaman, sigorta şirketinin yanı sıra iyi bir acentenin de önemli olduğunu unutmayın. İyi bir acente esas şahıs poliçenizdeki risk etkenleri ve eksiklikleri belirleyerek poliçenizi iyice yorumlayacaktır. Güvenilir bir sigorta acentesi daha iyi bir sigorta kapsamı için sigortacınızla görüşecek ve sigorta şirketinizle olan her sorununuzda gerekli yardımı yapacaktır. Poliçede yer akan değişiklikleri de takip edecek ve size o doğrulukta postalayacaktır.

Sigorta Konuları ve İşiniz

Sahibi olduğunuz ve işlettiğiniz işin türüne bakılmaksızın kendinizi, işinizi, işçilerinizi ve hatta müşterilerinizi korumak için sigorta yaptırmanız gerekir. Hangi tür sigortaya ihtiyacınız olduğunu nasıl bileceksiniz? İş sigortası karmaşık olabilir. Yeni başlayanlardansanız iyi bir sigortacı ya da komisyoncuyla işbirliği yapın. Ayak işlerinin çoğunu sizin için yapabilmelidir. Vasıflı bir acente ya da komisyoncu neye ihtiyacınız olduğunu belirmeniz, yanlış sigorta yaptırmamanız ve gereğinden fazla para ödememenizi sağlayacaktır. İyi bir acente bulmak için diğer iş sahiplerinin tavsiyelerini alın ya da Ticaret Odası’nı ziyaret edin.

Mali Sorumluluk Sigortası

Genel İşyeri Mali Sorumluluk Sigortası sizi ve işinizi ürün, hizmet ya da kontrolünüz dışında oluşabilecek şeylere tehlikeli şeylere karşı korur. Şirketi işyeri mülkiyeti üzerinde meydana gelebilecek kazalara ve sattığınız ürünün bir sonucu olarak ortaya çıkan kazalara karşı garantiye alır. Mali sorumluluk sigortası ürün yanlış kullanımı, üçüncü şahıs hasarı ve hizmet yanlış anlaşılmalarına karşı destekler. Acenteniz özel işinizi koruyacak mali sorumluluk sigortası türünü bulmanıza yardımcı olacaktır.

Profesyonel Mali Sorumluluk Sigortası düzenli olarak tavsiye veren profesyonellere karşı hazırlanmış özel bir sorumluluk sigortasıdır. Bu poliçe, bir müşteri ihmalkârlıktan ötürü sizi dava etmeye karar verdiğinde sizi koruyacaktır. Bazı devletlerde belli işlerde bu sigorta zorunludur, o olmadan işinizi yürütemezsiniz. Tarihe göre profesyonel mali sorumluluk sigortası doktorlar, avukatlar, dişçiler, mühendisler ve muhasebeciler tarafından kullanılmıştır. Ancak şimdi, tüm profesyonel iş yapanların veya danışmanların bu tür sigorta yaptırması yaygınlaşmıştır. Diğer profesyonel hizmetleriniz için tavsiye ücreti alıyor musunuz? O halde, bu tür sigorta ciddi olarak düşünmelisiniz.

Ürün Mali Sorumluluk Sigortası ürün imaları yapıyorsanız gereklidir. Bu sigorta türü, ürününüz arızalandığı ve eşya hasarı ya da bedensel yaralanmaya neden olduğunda sizi korumak için tasarlanmıştır. Ürünü siz imal etmeseniz bile ürün mali sorumluluk sigortasına ihtiyacınız olabilir. Durumunuzun böyle bir sigorta gerektirip gerektirmediğini öğrenmek için acentenizle görüşün.

Eşya Sigortası

Eşya sigortası işyerinizin binasını ve yapısını hırsızlık, yangın, yıkım, sel, deprem ve diğer doğal afetlere karşı korur. Eşya sigortası pek çok iş için iyi bir başlama noktasıdır fakat özel envanterinizi korumak için ek destekler ilave etmek zorunda kalacaksınız. Ne tür ekler ilave edeceğiniz işinizin türüne bağlıdır.

İşçi Sigortası

İşçileriniz en büyük mal varlığınız olduğu için onlar için de sigorta düzenlemelisiniz. Şirketinizin büyüklüğüne bağlı olarak teklif edebileceğiniz imkânlardan en iyisi sağlık sigortası olabilir. Grup sağlık sigortası indirim olanakları sağlar. Nasıl işler? Esasen işçilerinizi sigorta yaptırmak için gerekli masrafın bir kısmını toplarsınız, geri kalanını ücretten keserek alırlar.

Sakatlık Sigortası işçilerinizi hastalandıklarında, yaralandıklarında ve çalışamayacak durumda olduklarında sigortalar. Bu işçileri çeken bir yarar olsa da pek çok işyerinde işçilere sakatlık sigortası yaptırmak zorunludur.

İşçi Tazminat Sigortası kanunen zorunludur. İşte yaralanan işçileri kısa – bazen de uzun dönemli- mali olarak güvenceye alırlar. Ayrıca tüm tıbbi masrafları, iyileştirme masraflarını ve işle ilgili yaralanmaları kapsar. İşçi tazminat primleri sanayi derecelendirmelerine bağlıdır. Esasen iş ne kadar tehlikeliyse primler o kadar yüksektir.

Diğer Sigorta Türleri

Çalıştırdığınız işe bağlı olarak yaptırabileceğiniz çeşitli sigorta türleri bulunmaktadır.

Anahtar şahıs sigortası kurumunuzun çalışmasında anahtar olan kişiler için yapılan bir sigortadır. Bu tür bir sigortaya ihtiyacım olduğunu nasıl bilebilirim? Eğer bir kişi ölüm ya da engelden dolayı artık işinizde çalışamıyorsa işinizin mali olarak sıkıntı çekmesi muhtemel mi? Cevabınız evetse bu tür bir sigortayı göz önünde bulundurabilirsiniz.

Eğer işin tek maliki sizseniz ve tek gelir kaynağınızsa iş kesilme sigortası yaptırabilirsiniz. Anlaşılacağı gibi bu sigorta işinizin yangın, hırsızlık, hasar sonucunda işinizin kesilmesi durumunda sizi korur.

İşinizi sigortalatmak bir çözüm yoludur! İhtiyaçlarınız konusunda yetkili bir acente ya da komisyoncuyla görüşün.