Düğünden Önceki Gün

İşte düğün arifesi geldi! Şimdiye kadar muhtemelen sinir küpü oldunuz – kim olmaz ki? Düğün karmaşık bir olaydır ve zihniniz yanlış gidebilecek şeyler üzerinde düşünüp durabilir. Şöyle; ya kıyafetiniz kötü görünürse? Ya burnunuzda bir sivilce çıkarda? Ya hava kötü olursa? Ya merasim sırasında kekelerseniz? “E-e-e-e-vet” derseniz tüm konuklar size gülecektir.

İster bir düğün planlamacısı kiralayın, isterseniz bu işi kendiniz yapacak olun, düğünden önceki gün son dakika hazırlıklarını yapma, detaylara bitirme dokunuşlarını uygulama ve her şeyin düzenlenmiş olduğundan emin olma günüdür. Nedenleri değişiklik gösteren, düğün gününden önce geleneksel olarak yapılan belli şeyler vardır. Aile geleneği ve diğer etmenlere bağlı olarak, önceki gün olayları çiftten çifte değişiklik gösterse de bazı arife olayları aşağı yukarı gelenekseldir. Burada önemli olanları listeleyecek ve ilerledikçe tartışacağız. Elbette bir düğün planlamacınız varsa bu maddelerden bazılarıyla onlar ilgilenecektir. Yoksa size ve nişanlınıza kalacaktır. Tüm bunlar telaşlı, yorucu bir güne neden olabilir, fakat mümkünse birkaç saatinizi dinlenmek için ayırın. Rahatınıza bakın, çayınızı alın ve dinlenin.

 • Eğer varsa düğün planlamacınızla görüşün, böylece son dakika detaylarıyla ilgilenebilirsiniz.
 • Düğün ve kabul mekânlarını süsleyin; bunun için başkalarından yardım alabilirsiniz. Erken yapmak en iyisidir, bu sayede diğer şeylerle ilgilenebilirsiniz.
 • Pasta, yemek, çiçekler, fotoğrafçı ve grup gibi maddelerin teslim ve görünüm zamanlarını doğrulayın. Bu tam olarak düğün organizatörünün yapması gereken bir şeydir.
 • Manikür ve açık ayakkabı giymeyi planlıyorsanız pedikür için manikürcünüzü ziyaret edin.
 • Yüzünüze özen gösterin. Bu cildinizin büyük günde en iyi şekilde görünmesini sağlayacaktır.
 • Saçınızı yaptırın. Elbette saçınızın mükemmel görünmesini isteyeceksiniz. Saçınızı bir gün önce yaptırmak seçtiğiniz modelin yetişmesini garanti eder. 
 • Düğün merasimi ve yemeğe, konukları karşılamak için ilk katılanlardan olmalısınız. Bu gelenek değişiklik gösterebilir.
 • İyi yiyin. Düğün yemeğine özen göstermelisiniz.
 • Hala hazırlanmadıysanız, balayına hazırlanın.
 • Damattan kaçının. Yaşlı kadın rivayetlerine göre düğünden önceki gün damat ve gelinin birbirini görmesi uğursuzluktur. Elbette isterseniz tüm bu batıl inançları göz ardı edebilirsiniz. 
 • O gece bol bol dinlenin. Düğün gününde bitkin görünmemelisiniz.

Düğünden önceki gün kendi maddelerinizle yüz yüze geleceğinize şüphe yoktur ve aslında uzman yardımı aldıysanız bu listeden bazı maddeleri çıkarabilirsiniz. Bu listenin amacı bekâr bir birey olarak son gününüzde plan yapacağınız bir taslak oluşturmaktır. Buraya kadar gelmek uzun, meşgul bir yol aldı. Bunlar tüm işler bitmeden önceki son birkaç göreviniz. Geleceğe doğru geniş ve harika bir adım atmadan önce her şeyin doğru olmasını istemez misiniz?

Düğün Davetiyeleri

Düğün davetiyelerini mutlu bir şekilde dağıtırken bayılıp ölen nişanlı hakkında bir olay anlatılmaktadır. Aldığı ucuz zarflardaki zehirli yapıştırıcı ölümüne neden olmuştur. Bu olay insanları güldürse de, olay en azından düğün davetiyelerinin varlığını onaylamaktadır. Gerçek hayatta düğün davetiyelerinizin önemini küçümsemek neredeyse imkânsızdır. Çoğu durumda, yıldızınızı bir başkasıyla birleştirdiğinizi planladığınızın resmi duyurusu, evlenme ilanı ve ilk bildiridir.

 

Düğününüzle ilgili olan pek çok şey gibi, düğün davetiyeleriniz kişisel tarzınız ve seçilen düğün geleneklerinizin bir birleşimini yansıtmalıdır. Konuk listenizi oluşturduğunuzda kendinizi beklenen konuklarınıza nasıl sunacağınızı belirlemek zorunda kalacaksınız. Onları önce aramanız gerektiği doğru fakat bu resmi bir davetiyenin yerini tutmaz. Yine de, insanlar tutabilecekleri, inceleyebilecekleri ve albümlerine yapıştırabilecekleri şeylere sahip olmayı severler; ve üstelik, resmi bir davetiye düğün mekânına nasıl gidileceğinden kıyafet tarzına kadar tüm özel direktifleri dahil etme imkânı verir.

Seçilen tarz, renkler ve düğününüzün havası davetiyelerinizde yer almalıdır. İster krem renkli parşömene yazılmış zarif kabartmalı davetiyeler ister renkli işlemeli davetiyeler olsun, davetiyelerin siz, damat ve yaklaşan düğünle ilgili söyleyecek iyi bir parça şeyi vardır. Geleneksel ve ciddi veya gösterişli ve süslü? Bu size bağlıdır ve davetiyede yansıtılmalıdır. Davetiyeleriniz tam olarak merasimin tarzı ile ilgili açık ipuçları vermelidir. Şampanya, havyar ve balo salonu olup olmayacağı konuklarınızın bilmek isteyeceği şeylerdir.

Söz konusu düğün davetiyeleri olduğunda çok çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Artık resmi, sade, gelenekselle sınırlı değilsiniz. İstediğinizden fazla mürekkep tarz ve rengi bulabilirsiniz. Hangisini tercih ederseniz edin, davetiyelerinizi seçerken şu maddeleri aklınızda bulundurmalısınız:

 • Ortam. Davetiyeleriniz düğün mekânını yansıtmalıdır.
 • Renk planı. Resmi ve tutucu mu yoksa renkli mi?
 • Konu. Star Trek, otomobil yarışı, geleneksel düğün.
 • Etnik ya da dini yanları. Geleneksel Yunan düğünüyle Çin düğünü arasında büyük bir fark vardır. Bu nedenle konuklarınız seçtiğiniz tercihi bilmelidirler.
 • Fotoğraflar. Davetiyelerinize mutlu çiftin ya da akıllı çocukların resimlerini dahil etmek istemez misiniz?
 • Bütçe. Eğer düğün bütçeniz sınırlıysa gerçekten istediğiniz şey bir hayal olabilir. Diğer yandan elinizden geldiğinde en iyi davetiyeleri almalısınız. Fakat ucuz zarflara karşı dikkatli olun.

Son günlerde yaygınlaşan tebrik kartı yazılımlarından birine sahipseniz bu gerçekten iyi bir seçenek olsa da, ille de her şeyi kendiniz tasarlamak sorunda değilsiniz. Ancak normal şartlarda, içlerinden seçebileceğiniz çok sayıda düğün davetiyesi seçeneği sunan bir gelim malzemeleri mağazasına uğramanız daha kolay olacaktır. Aksi takdirde, standart bir baskı dükkânı aradığınız düğün davetiyesi türünü sağlayabilir. İşte davetiyelerinizde daima yer alması gerekenler:

 • Adınız ve kimin çocukları olduğunuz
 • Merasimin yeri, zamanı ve tarihi
 • Çocuk getirilip getirilmeyeceği

Ayrıca düğün salonuna giden yolu tarif eden bilgiyle ilgili bir kart da dahil edebilirsiniz. Yalnızca davetiyelerinizin ve düğün planlama kısmının temel hatlarını aklınızda bulundurun, her şey yolunda gidecektir.

Kına Gecesi

Kına gecesi, düğünden evvel yapılan geleneksel bir eğlencedir.

Eskiden kız evinde yapılan bu eğlence artık yavaş başka mekanlara kaymaktadır.

Kına gecesinde kına ya kız evinde, ya da kız evi tarafından kiralanan bir salonda yapılır.  Eskiden sadece geceleri yapılan bu tören son zamanlarda gündüzleri de yapılmaya başlandı.

Kına malzemelerine gelince; bunlar kına, misafirlere dağıtılmak üzere ufak kına paketlerinin konduğu kesecikler; halay mendilleri ve bunların koyulduğu özel yapılmış kına sepeti, kına tepsisi, gelinin kaftanı, yüzüne örtülecek kırmızı duvak, eldivenleri, mumlar, kuruyemiş keseleri. Bunların masrafları erkek tarafına aittir.

Salonda misafirlere ikram edilen pasta, kek, meyve suyu, çay veya yemek
gibi ikramların masrafları kız tarafına aittir.

Misafirler kına merasimine katılmak üzere geldiklerinde kız tarafı
tarafından karşılanırlar. Daha sonra kına merasimine geçilir. Geline
bindallı giydirilir. Salona, duvağı örtülerek ve arkadaşlarının
arasından geçerek geliyor ve ortada kendisine hazırlanan yere oturuyor.

Gelin bazı salonlarda tahtırevan içinde, bazen de deve de gelebiliyor.

“Yüksek yüksek tepelere” türküsü söylenerek mumlarla süslü kına tepsisi
getiriliyor ve gelinin avuçlarına kına yakılıyor. Bu ara da kayınvalide
de gelinin avucuna bir altın koyar. Gelinin elleri sarılarak kına
eldivenleri giydirilir.

Kına yakılırken gelin türküler söylenerek ağlatılır. Sonra duvak açılır.
Halaylar çekilir. Son zamanlarda falcı ve dansöz modası da çıktı.

Kına gecelerinde müzik ok önemlidir. Şimdi artık kına organizatörleri de
var. Bütün işleri onlar hallediyor.

Kına yakılma merasiminden sonra ikram faslı başlar. Misafirler bir
taraftan yiyip içerken diğer taraftan çeşitli oyunlar oynar, halaylar
çekerler. Yöresel, modern, yerli ve yabancı müziklerle davetliler
eğlenceli vakit geçirip mutlu şekilde evlerine dönerler.