Çocuk Bakımı

Çocuk bakımı çocuklarla ilgilenme ve onları gözetme işidir. Avustralya'da günlük bakım çocuk bakımı anlamına da gelir.

 

Batı toplumlarında çocuklara ebeveynlerinden biri ya da ikisi tarafından bakılması bir gelenektir, fakat ev halkının iki işte çalışması ihtiyacı çocuk bakımının çoğu kez bir başkasına devredilmesi anlamına gelir, en azından bir süreliğine çocuk bakıcılarına.

Pek çok batı ülkesinde de zorunlu eğitim bulunmaktadır ve çocukların okulda bulunduğu süre zarfında okul ana baba görevi görecektir.

Ebeveynlerin olmadığı ya da ölmüş olduğu veya çocuklarına bakamadıkları durumlarda sosyal hizmetler gibi devlet organları çocuk bakımı rolünü üstlenebilir.

Profesyonel bir hizmet tercih eden zengin insanlar ana baba rolünü neredeyse tamamen dadılara bırakabilirler.

Ancak, çoğu kişi için ücretli çocuk bakımını tercih etmek iki taraf arasında çocukların zarar görüp görmeyeceği konusunda şiddetli tartışmalara neden olan bir tercih meselesidir. İlk yılların tüm çocuklar için iyi bir eğitim, ahlak, öz disiplin ve sosyal bütünleşme temeli oluşturmak için son derece önemli olduğuna şüphe yoktur. Yaklaşımın tutarlılığı, yetenekler ve kariyer vasıfları ve toplum mülkiyetinin pek çok çalışmada çocuğun tüm potansiyeline ulaşma şansını geliştirdiğini görülmüştür. Örneğin, Avustralya’daki yeni bir çalışma büyük ölçüde mesleki olarak çocuk bakım zincirinde çalışanların %20sinin çocuklarını çalıştıkları merkezlere getirmediğini göstermiştir, oysa kâr amacı gütmeyen toplulukların %2sinde aynı ilişki görülebilmiştir.

Çocukla Nasıl Dışarı Çıkarsınız?

Ebeveynlerin çocuklarıyla dışarı çıkıp onları aile, arkadaşları hatta yabancılara bile göstermekten daha çok sevdikleri bir şey yoktur. Ancak, çocuğun elde edemediği bir şey için ağlayacağı, utandırıcı bir şey yapacağı, hastalanacağı, karışıklığa neden olacağı ya da sinir nöbetine sebep olabileceğini bilmek bu konuda biraz korkuya neden olur. Bu sebeple, özellikle de restoranlara gelince, çocukla nasıl dışarı çıkılacağıyla ilgili soruları sık sık duyuyoruz.

 

Diğer ebeveyn ya da büyükanne ya da büyükbabayla çocuğu evde bırakmak hoş bir fikir gibi görünse de gerçek çocuğun erken yaşlardan itibaren sosyalleştirilmesi gerektiğidir. Çocuğunuzu ne kadar erken ve sık çeşitli kamu yerlerine götürürseniz doğru davranışı o kadar çabuk öğrenir. Bununla birlikte, çocukla nasıl dışarı çıkılacağını öğrenmek önemlidir, bu sayede çocukla birlikte siz de iyi vakit geçirebilirsiniz.

·         Ne zaman mümkünse, restoran, arkadaşınızın evi ya da diğer yerleri çocuk getirmenin uygun olduğundan emin olmak için önceden arayın. Örneğin, arkadaşınız çeşitli arkadaşlarını yemeğe çağırdı ve çocuğunuzu getirmenin uygun olduğunu söylediyse, çocuğunuzun yaramazlık yaptığı anda ayrılacağınız konusunda arkadaşınıza garanti vermelisiniz. Ancak, anlayabilecek kadar büyük çocukların da her hangi bir kötü davranışlarının ayrılmayla sonuçlanacağının söylenmesi önemlidir.

·         Çocuğu hazırlamak da çocukla nasıl dışarı çıkılacağının yanıtlarından biridir. İlk senaryoda bahsedildiği gibi, bazı katı kurallar koyarak oturun ve çocuğunuzla konuşun. Diyelim ki bakkala gidiyorsunuz ve çocuğunuz da gelmek istiyor. Dışarı çıkmanızın amacının gıda maddeleri almak olduğunu açıklayın, fakat alışveriş süresince terbiyeli davranırsa küçük bir ödüle izin verebilirsiniz.

·         Küçük çocuklar için onları meşgul edecek yanınıza küçük oyuncaklar, oyunlar ya da sağlıklı atıştırmalıklar almak iyi bir fikirdir.

·         Bazı durumlarda, çocuğunuzun yorgun olduğu bir zamanda dışarıda olabilirsiniz. Eğer bir arkadaşınızın evinden geçeceğinizi biliyorsanız, çocuğunuzun uykusu geldiğinde yatağı kullanmanın uygun olup olmadığını sorun.

·         Peki, restorana çocuğunuzla nasıl gideceğiniz hala söz konusu. Bazı nedenlerden ötürü eğer çocuklar yaramazlık yapacaksa bu genellikle akşam yemeğine çıktığınızdadır. Bu nedenle daima çocukların da ihtiyacını karşılayan aile tarzı restoranları seçin. Bu şekilde, çocuklarınız ağlar, yaramazlık yapar ya da gürültü yaparlarsa diğer aileler sinirlenmeyeceklerdir. Sağlıklı yiyecekler bulunduran, tabi çocuğunuzun da yiyeceğini düşündüğünüz yiyeceklerin olduğu çocuk dostu restoranları da göz önünde bulundurabilirsiniz.

·         Gideceğiniz yere ne zaman varırsanız varın, bebeğinizi besleyebileceğiniz ve altını değiştirebileceğiniz bir yer bulun. Bunu yolunuzdan çıkarmak sizi rahatlatacaktır.

·         Eğer çocuğunuz yaramazlık yaparsa ona kızmak için dışarı ya da banyoya götürün, asla halk içinde azarlamayın. Sebebi şudur, çocuğunuza saygı göstererek karşılığında ona saygılı davranmayı öğretirsiniz. Ayrıca, çocuğunuzu özel olarak terbiye etmek gerekirse poposuna küçük bir şaplak atmanıza imkân verebilir. Daha sonra, sorunu masada halletmeye çalışmanızdan çok, konuşmak üzere ayrıldıklarında daha çok utanacaklardır.

Mesele çocuklarla dışarı çıkmak olduğunda yukarıda bahsedilen iki ipucu her zaman işe yaramaz. Genellikle başarılı olsalar da, tüm ebeveynler çocuğun işbirliği yapmayı reddettiği zamanlar ya da durumlarla karşı karşıya kalmışlardır. Eğer tüm çabaları harcadıysanız, evinize dönün. Restoranda eşiniz ve çocuğunuzla yemek yemek bir örnek olabilir. Yemek geldikten kısa bir süre sonra çocuk işe girişir. Ne yaparsanız yapın, durmuyor. Restorandaki herkesi rahatsız etmek ve kendiniz de berbat hissetmektense garsona yemeği paketlemesini söyleyin, ücretini ödeyin ve ayrılın.


Çocuğunuzun öğrenmek zorunda olduğu ve derslerin uzun ve zor olduğunu kendinize hatırlatın. Davranışları üzerinde sürekli çalışarak, çocuğunuza doğru davranışlar konusunda nazik hatırlatmalarda bulunarak çocuğunuzun sonunda tepki vermesini sağlayabilirsiniz. Bu sorunda kötü ya da yalnız hissetmeyin; bu yalnızca ebeveyn olmanın bir parçasıdır

Dadı Ajansları

Bir dadılık şirketiyle çalışmak ideal olandır. Orada pek çok şehirde hizmet veren çok sayıda dadı bulabilirsiniz. Çocuğunuz için son derece sorumlu olacak birini bulmak söz konusu olduğunda araştıracak ve endişelenecek pek çok şey bulunmaktadır. Gerçekte, kendi başına yapması çok zor bir iştir. Herkes gibi siz de, çocuğunuzun ihtiyacı olan şeyleri sağlayacak ve zorunluluklarını yerine getirecek birini bulmanız gerektiğinin farkına varmalısınız. Dadılık hizmetlerinden yararlanmak size oldukça yardımcı olacaktır.

Düşünebileceğiniz çok sayıda kuruluş bulunmaktadır. Yapmanız gereken şey, hangilerinin sizin bölgenizde hizmet verdiğini araştırmak ve hizmetlerini karşılaştırmaktır. İşte sizinle çalışmasını planladığınız bir ajansta arayacağınız şeyler.

Ajansın dadıyı tanımak için hangi adımları attığını öğrenmelisiniz. En azından,  kişi üzerinde kapsamlı bir özgeçmiş kontrolü yürütmelidirler. Yalnızca kişinin deneyimlerini yazmamalı, bireylerle konuşup onlardan geribildirim almalıdırlar.

Bazı ajanslar dadılar için de eğitim verecektir. Bu da fazla deneyimi olmayanlara bilgi sahibi olma ve çocuğunuzun hayatında her günkü kararları verebilmek için gerekli becerileri kazanma olanağı sağlayacaktır.

Dadılık ajansları pek çok kişinin ihtiyacını karşılayacaktır. Sizin bir dadıda önemli bulduğunuz herkesçe aynı şekilde önemli olmayabilir. Eğer firma size ihtiyaçlarınıza uygun bir dadı sağlıyorsa, çocuğunuzun yanı sıra sizinle de yoğun bir görüşme yapmalıdır. Genelde, burada yapmanız gereken bunu yapmalarına izin vermektir. Bu sayede sizin için en uygun olan bireyleri getireceklerdir.

Bir dadı seçerken ve firma kullanırken acele etmeyin. Pek çok dadı olduğu için evinize gelip çocuğunuzun ihtiyacı olan bakımı verebilecek ideal kişiyi bulacağınızdan emin olmalısınız. En iyi yanı, araştırma yapacak, firma hakkında bilgi edinecek ve elinizdeki seçenekleri değerlendirecek imkânınızın olmasıdır.

Hizmetlerden faydalanmak sizin için pek çok yönden faydalı olacaktır. Dadılar önceden incelendiği için oldukça güvende olacaksınız ve uygun olmayan adayları elemek için endişelenmeyeceksiniz. Bu hizmetten faydalanan diğer ebeveynlerle konuşup referans alabilir, deneyimleri ve dadının verdiği hizmetin kalitesi hakkında bilgi edinebilirsiniz. Pek çok faydası olduğundan en iyi dadı ajansını bulmak ve size uygun hizmetten faydalanmak mantıklı olacaktır.