Başlamadan Önce İşinizi Araştırın

Kendi işinize başlamayı mı düşünüyorsunuz? Tüm birikiminizi yeni işinize yatırmadan önce önemli ölçüde piyasa araştırması yapmanız gerekecektir. İşinizin iyi bir plana ihtiyacı olduğunu söylemeye gerek yok. Bir yol haritasına ihtiyaç vardır. Bu plan amaçlarınızı ve hedeflerinizi içerecektir. Fakat işiniz, potansiyel müşterileriniz, rakipleriniz ve piyasada ürün ve hizmetlerinizi nasıl yerleştireceğinizle ilgili bir fikriniz olmadığı sürece uygun bir iş planı yapamazsınız. Elbette işlerin nasıl gideceğiyle ilgili bir plan yazabilirsiniz. Fakat planınızı destekleyecek araştırma olmadan planınız anlamsızdır. Planınız gitmek istediğiniz yere nasıl gideceğinizi gösteren bir plan olmaktan ziyade işlerin nasıl gitmesini istediğinizin hayali bir raporudur.

Tekrarlama gerektirir. İşinize başlamak için ilk adımlarınızı atmadan önce yapmanız gereken üç şey vardır. Araştırma, araştırma, araştırma!

Bu doğru. Piyasayı araştırmak zorunda kalacaksınız. Potansiyel müşterilerinizi araştırmak zorunda kalacaksınız. Ve son olarak rakiplerinizi araştırmak zorunda kalacaksınız. Araştırmanız beş önemli noktayı ortaya koymalıdır:

• Ürün ya da hizmetiniz için piyasa olup olmadığını

• Piyasanın sizin türünüzde bir başka şirketi daha kaldırıp kaldıramayacağını

• Potansiyel müşterilerinizin kim olduğunu ve onları satın almaya neyin motive ettiğini

• Bu müşterilerin ne istediği ve neye ihtiyacı olduğunu

• Ürün veya hizmetlerinizi piyasada nasıl yerleştireceğinizi

Bu bilgilere sahip olduktan sonra iki şey yapabilmelisiniz: 1. Hizmet ya da ürününüzün geçerli bir iş fikri olup olmadığına karar verin ve 2. başarılı bir iş için hangi pazarlama stratejilerine ihtiyacınız olduğunu belirleyin.

Piyasayı Araştırın

Basın, iş ve sanayi birlikleri, kitap ve dergiler, internet ve devlet organlarından yararlanarak masrafsız ya da çok az bir masrafla piyasayı araştırabilirsiniz. Şu tür sorulara cevap almak isteyeceksiniz: benim işim ya da hobime ne kadar insan potansiyel olarak ilgi duyacaktır? Bu müşterileri nereden bulabilirim? Benimki gibi hizmet ya da ürünler var mı? Uyulması gereken ürün şartnameleri var mı? Elde edilebilir demografik bilgiler var mı? Esasen yukarıdaki kaynaklardan elde edebileceğiniz sayısız miktarda bilgi bulunmaktadır. Amaç aradığınız bilgi türüne uygun kaynaklar bulmak ya da kaynaklarla bağlantı kurmaktır.

Olası Müşterileri Araştırın

Öncelikle potansiyel müşterileriniz kim ve ürün ya da hizmete ihtiyaçları var mı? Kendi kendinize biraz araştırma yaparak bulabilirsiniz.

İlk olarak ürün ya da hizmetinizi göz önünde bulundurun. Bu ürün ya da hizmeti kim kullanacak? Örneğin, diyelim ki golfçuların ayakkabıları ya da bir başka yere doldurmadan ekstra top, sopa vs. koyabileceği bir ürün icat ettiniz. Peki, olası müşterileriniz kimler? Golfçular tabiî ki! Yapmanız gereken ilk şey olası müşterilerinizin nerede olduğunu bulmaktır. Golf içeren mantıklı yerler elbette golf dükkânları, çevrimiçi sohbet odaları ve golfle ilgili internet siteleridir. Bu yerlere gidin ve müşterilerinizle konuşun. Ürün ya da hizmetiniz hakkında ne düşünüyorlar? Kullanırlar mı? Ne kadar ödemeyi bekliyorlar? Anket, araştırma ya da oy gibi araçlar kullanın. Ve doğru insan ya da insanlarla basit bir konuşma yapmanın etkisini asla küçümsemeyin. Kısa sürede yalnızca olası ürün ya da hizmetinizin olası müşterilerinizi çekip çekmeyeceğini değil, ürününüzü uygulamaya koymak için yeterince ilgi olup olmadığını da öğrenmiş olacaksınız.

Rakiplerinizi Araştırın

Öncelikle kaç tane şirket sizinkine benzer ürünler satıyor? Piyasada başka bir şirketin bu ürünleri satması için yer var mı? Rakiplerinizi araştırırken bunlar kendinize sormanız gereken ilk sorulardır.

Bu soruların cevabını bulduktan sonra rakiplerinize biraz daha detaylı bakabilirsiniz. Rakibiniz başarılı mı? Hangi alanlarda başarılılar hangilerinde değiller? Onları nasıl örnek alabilirsiniz ve onlardan nasıl farklı olabilirsiniz?

Rakibinize bakmak uygun bir ürün ya da hizmet vermenize de yardımcı olur. İşleri rakibinizden hafifçe nasıl farklı yapabilirsiniz? Sizi ve ürünlerinizi isteyen müşterileri rakibinizden ne ayıracak?

Unutmayın, araştırma işinize başlama ve başarılı olmanın anahtarıdır. İşinizde başarılı olmayı garantilemek için piyasayı araştırın, müşterilerinizi araştırın ve rakiplerinizi araştırın.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir