Balkanlar Prizren Üsküp

Balkanlar Prizren Üsküp

29 Mayıs 2013 Çarşamba(17. Gün)

Prizren Şehri tam bir Osmanlı kasabası. İnsanları da hem cana yakın, hem Türkçe konuşuyor.

Otobüs garajı şehrin kenarında olup kaldığımız Hotel Antika’dan garaja 2 Euro’ya gidiyoruz. Üsküp’e 5 Euro’ya bilet alıyoruz.
Saat dokuzda hareket ettik. Vectör otobüsleri ile gidiyoruz. Vectör firmasının Prizren’den İstanbul dahil Ulçin, Tiran, Durres, Priştine ve daha bir çok şehre otobüsü kalkıyor. Üsküp otobüs saatleri sabah 5.30 ve 9.00 da olup bileti otobüste de alabiliyorsunuz ama 5,5 Euro.
2 saatte Kaçanik kasabasına ulaştık. Bu arada bir şehitlikten geçtik. 2,5 saat sonra Kosova sınır kapısına geldik. Şoför pasaportları toplayıp muamele yaptırdı. 100 metre sonra Makedonya sınır kapısında polis pasaportları topladı. Kosova sınır kapısı bakımsızdı. Makedonya tarafında ise yeni ve modern binalar yapılmıştı.11.30 da girdiğimiz sınır kapısında Makedonyalı polis 10 dakikada pasaportlarımızı getirdi.

Yaklaşık 3,5 saat yolculuktan sonra tekrar Üsküp garajına geldik. 2 Euro’ya geldiğimizde kaldığımız Hotel Corona’ya ulaştık. Bir gecelik ücret 40 Euro.
Bu seyahatte birçok kişi ile tanıştık. Bu kişilerden biz de iz bırakanlar.

Üsküp Mehmet Kazdal-Old Bazar Gradiste No:46

Galip Arlı Makedonya Üniversitesinden 2013 te mezun olmuştur inşallah.

Çengelköy’lü kuyumcu, Edirneli hukuk talebesi Mustafa Can

Saraybosna’da mimar Nihat Cengic ve eşi Eliza,

Üsküp’te tahsillerini yapan Siirt’li Serkan Şahin, Bilal Özenç ve D.Bakır’lı Mimarlık okuyan Mehmet Demir,

Ohri’li pansiyon sahibi Ayser Sadi(ayser- Ohri @hotmail.com)

Ohri’li pansiyon sahibi Hayriye Teyze

Struga’lı Gülümser Hanım ve oğlu avukat Yahya Bey, İşkodra’lı Adil Cukali, Saraybosna Sweet Days pansiyon sahibi Nail kardeşimiz, Şöfor Sevdil, Mitroviçe’li Hasan Bey, Piriştina.

Makedonya’da kahvaltı alışkanlığı yok. Sabah poğaçanın içine börek koyup yiyiyorlar. alışkanlıkları da yok. Daha ziyade et yiyiyorlar.
30 Mayıs sabahı yani gezimizin 18.günü Üsküp’ten Türkiye’ye döndük. Bizi havaalanına Sevdil getirdi.
Güzel ülke Balkanlar. Kalbim orada kaldı. Uçakta pencereden bakarken çok hüzünlendim. Ah……Balkanlar.

Makedonya, Üsküp, Balkanlar, Ohri, Mitroviçe, Prizren

Benzer Yazılar

Mardin (Deyrülzafaran Manastırı) Mardin’i gezdikten sonra Midyat’a giderken Deyrülzafaran Manastırı’nı görmek istedik. Mardin’de Zinciriye Medreses...
FAS-KAZABLANKA(9.GÜN) KAZABLANKA–22 ŞUBAT 2012 Çarşamba Merakeş’te çarşamba sabahı saat 5.30 da kalktık. Otel’in çalışanı Enver&rs...
Kayseri Erciyes’in Eteklerinde Parlayan Güne... 24 Mayıs2014 Cumartesi Sabiha Gökçen Havaalanından 8.50 uçağı ile Kayseri'ye hareket ettik. Uçak Hint'li turistlerle doluydu. Kalküta'dan gelmişler...
Kutsal Topraklara Yolculuk Medine-i Münevvere Burası İslam medeniyetinin nurlu kenti Medine. Arapça anlamı şehir. Burası Allah’ın insanlığa gönderdiği rahmet peygamberinin (s.a.v) kenti. Medine ha...Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir