Balkanlar Makedonya Struga ve St.Naum

18 Mayıs 2013 C.tesi (5.Gün)

St. Naum ve Struga doğal güzellikleri ve tarihi eserleri ile Makedonya ‘da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.
St. Naum Makedonya’nın Ohrid şehrinde, pansiyonunda kaldığımız Hayriye Teyze Ohrid’e gelmişken” mutlaka St.Naum’u görmelisiniz” demişti. Biz de marketten aldığımız salatalık, domates, peynir, zeytin ve kepek ekmekten oluşan kahvaltımızı pansiyonun karşısındaki çaycı da yaptıktan sonra ana caddeye kadar yürüdük.

Ohrid’e 29 km. uzaklıkta olan Sveti Naum , Kara Dirim nehrinin Ohri Gölüne döküldüğü yere verilen ad. Orada bir kasaba yok. Ancak tepede büyük bir manastır ve çevrede küçük iki kilise var. Doğal güzellik ve tarihi kiliseler nedeni ile çok turist geliyor. Turist derken Yunanlılar, Makedonlar, Hristiyan Arnavutlar ve bazı Avrupalılar gördük. Oraya giderken bindiğimiz taksi dolmuş yaptı ve kişi başı 110 Makedon Dinarı aldı.(61 Makedon Dinarı 1 Euro)

Taksi bizi park yerinde bıraktı. Takside bizimle gelen kadınla sohbet ettik. Kendisi orada yol kenarında kurulmuş tahta barakaların birinde takı ve turistik eşya satıyormuş. Bir tarafta göl, bir tarafta Kara Dirim Nehri vardı. Nehrin göle döküldüğü noktada salaş gazinolar vardı. Her taraf yemyeşil ağaçlarla doluydu. Bol bol resim çektik.

Daha sonra hafif meyilli yoldan tepede bulunan St.Naum Manastırına yürüdük. Manastır çok büyük olup tepenin üstüne kurulmuş ve restore edilmiş. Ohri Gölüne tepeden bakıyor. Etraftaki arazisi de çok bakımlı. Manastırı gezdikten sonra inerken iki küçük kilise daha gördük. St. Petka ve St. Bogorodica.

Ohrid’e dönmek bizim için zor oldu. Zira buraya hiçbir vasıta çalışmıyor. Ancak turlar ve özel arabalar geliyor. Biz de bayağı bekledikten sonra özel bir minibüse binebildik. Kendisine 200 Makedon Dinarı yani 3,5 Euro verdik. Öğleyin Ohrid’de köfte yedik ve 470 Makedon Dinarı ödedik.(Yaklaşık 8 Euro)

STRUGA

18 Mayıs 2013 C.tesi (5.Gün)

St.Naum’dan Ohrid’e döndükten sonra Struga’ya gitmek için ana caddeye çıktık. Yanımıza yanaşan özel araba o tarafa gittiğini ve bizi de götürebileceğini söyledi. Güven verdikleri için bindik. Sohbet ederek 15 dakikada Struga’ya geldik.

Struga, Kara Dirim Nehrinin Ohri Gölüne döküldüğü yerde kurulmuş büyük bir kasaba. Tam o noktada bir köprü var. Ve göl kenarında gazinolar var. Göle giriliyor ve teknelerle geziliyor. Dirim, Ohri’den Debre’ye doğru akıyor. Dirim Nehri boyunca da iki tarafında çok güzel gazinolar var. Struga güzel ve bakımlı bir kasaba. Sahilde hediyelik eşya satan Yahya Bey, eşi, annesi Gülistan Hanım ve babası ile tanıştık. Dükkanlarının önüne Türk Bayrağı asmışlardı. Yahya Bey aslında avukatmış ama iş bulamamış. Bize kahve ikram ettiler. Her sene Kuşadası’na tatile geldiklerinden bahsettiler. Karşılıklı hediyeler verdik. Şairler Parkı, Şairler Köprüsü ve biraz uzakta bulunan Halveti Tekkesini gezdik. Tekkede bir Türk turu ile karşılaştık. Kara Dirim Nehri boyunca yürüyerek 3. Köprüden diğer tarafa geçtik.

Akşam sahil boyunda bir pansiyonda kaldık.(10Euro) Gayet temiz ve düzayak bir oda idi. Sahipleri de Müslümandı. Akşamdan paramızı ödedik. Sabah 7.00 de kalktık. Salatalık, domates, peynir, zeytin, vişne suyu ve kepek ekmekten oluşan 80 Makedon Dinarlık kahvaltımızı Kara Dirim ile Ohri’nin birleştiği noktada, parkta yaptık. Manzara nefisti.

Sonra araba ile garaja geldik. Tiran’a gitmek için kişi başı 11 Eurodan 22 Euro ödeyerek biletimizi aldık. Garaj çok küçük ama bir çay salonu var. Biz gittiğimiz de sadece 3 turist vardı. Daha sonra 15 dakika gecikme ile Durma firmasına ait kırmızı bir minibüs geldi. İçi de doluydu.3 ü turist olmak üzere 7 kişi bindik. Struga’nın güneyine doğru giderek kısa bir müddet sonra Arnavutluk sınır kapısına geldik. Her iki sınır kapısı neredeyse müşterekti. Kapıda 15 dakika bekledik. Memur pasaportlarımızı topladı. Biraz sonra getirdi.19 Mayıs Pazar günü Arnavutluk’a girdik. Tiran’da buluşmak üzere.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir