Balkanlar Bosna Hersek Poçitel Türk Köyü

Balkanlar Bosna Hersek Poçitel Türk Köyü

Poçitel Türk Köyü

25 Mart 2013 Cumartesi(12.Gün)

POÇİTEL, Neretva Nehri kenarında ve dağın yamacına kurulmuş tam bir Türk Köyüdür. Bu köyde herkes Türkçe konuşuyor.
Mostar’dan 15.10 da kalkan bir minibüsle kişi başı 7 KM ödeyerek Poçitel’e gittik. Ancak dönüşte vasıta olmadığını, minibüsün ertesi sabah döneceğini belirttiler. Biz de dönüşte otostopla veya başka bir vasıta ile dönebileceğimizi zannederek yola koyulduk.
Mostar-Poçitel arası 14 km. ve yolculuk yarım saat sürüyor. Köy dağın yamacına kurulmuş ve ben evleri Safranbolu evlerine benzettim. Ya da Cumalı Kızık evleri. Arkadaki tepede bir Osmanlı kalesi görünüyor. Kaleden aşağı doğru yamaçta eski Osmanlı izlerini taşıyan evler restorasyon geçirmiş. Aşağıda düzlük kısımda ise hediyelik eşya satan dükkanlar var. Köylü kadınlar külahta çilek ve kuru incir satıyorlar.

Her yerde sadece Türkçe konuşuluyor. Köyü bir saat içinde dolaştık, dükkanlara baktık. Tekrar Mostar’a dönmek için ana yola çıktık. Fakat vasıta bulmak mümkün değil derken önümüzde Türk bayraklı ve birleşmiş milletler armalı bir cip durdu. Hatta hızla önümüzden geçtikten sonra geri geldiler. Biz de hemen bindik. Birleşmiş Milletlerde görevli iki Türk subayı imişler. Balkanları gezmeye geldiğimizi söyledik. Neretva Nehri kıyısını takip eden yol boyunca güzel manzaralar eşliğinde sohbeti koyulatarak bizi Mostar’a getirdiler.

Saray lokantasında gulaş ve köfte yedik.(4,5 Euro) Ertesi sabah Dubrovnik’e gideceğimizden döviz bozdurmamız gerekiyordu. Ancak saat geç olduğundan bütün dövizciler kapanmıştı. Zar zor Mostar Köprüsünün ayağında bir dövizci bulabildik. 35 Euro bozdurduk.

Yarın sabah Dubrovnik’e gideceğiz.

Bosna Hersek, Poçitel Türk Köyü, Mostar, Neretva Nehri, Poçitel.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir