Balkanlar Bosna Hersek – Mostar

Mostar

24 Mayıs Cuma(11.Gün)

Mostar, Mostar Köprüsü ile ünlü ve yakın zamanlarda gördüğü savaş nedeniyle belleklerimize yer etmiş ünlü bir kasabadır.
Saraybosna’dan Mostar’a hem tren, hem otobüs var. Otobüs saatleri 6,7,9,11,15,18.15

Tren daha ucuz. Biz de değişiklik olsun diye trenle gitmeye karar verdik. Tren garına gitmek için 3,5Km vererek tramvaya bindik. Mostar’a günde 2 defa sefer var. Sabah 7.05 ve akşam 18.18. Tren garına geldiğimizde koşarak trene binebildik. Tren yolculuğu çok rahat. Geçtiğimiz yerlerde manzara çok güzel. Göller, yemyeşil dağlar, nehirler gördük. Bazı yerlerde sis kalkıyordu. Bir ara partizan askerleri tarafından sabote edilen Nazi treninin yanından geçtik. Saraybosna’da hava yağmurlu idi. Mostar tren garına saat 9.30 da geldik. Gar ile otobüs garajı yanyana. Kasaba gara çok yakın ve yürüyerek giderken ilk rastladığımız kişiye” nerede kalabiliriz” diye sorduk. Bize Hostel Dino’yu gösterdi. Tanya’nın pansiyonu Mostar Köprüsüne giden yol üzerinde. Tanya Hanım çok tatlı. 2 gece 40 Euro’ya anlaştık. Odamıza eşyalarımızı bırakıp çıktık.

Mostar Köprüsü yolu üzerinde Karagöz Camisini ziyaret ettikten sonra yanındaki “Saray” restoranda köfte, salata, ayrandan oluşan öğle yemeğimizi yedik. Kişi başı 7 KM ödedik.

Karagöz Camisi Karagöz Mehmet Bey tarafından 1557 yılında Mimar Sinan’a yaptırılmıştır.

KOSKİ Mehmet Paşa Camisi, Eski Hamam, Eski Çarşıyı gezdik. Ufak dükkanlarda hediyelik eşya satılıyor. Başta Japonlar olmak üzere çok fazla turist var. Eski Hamam müzeye çevrilmiş. Koski Mehmet Paşa Camisinin avlusundaki dükkanlarda da hediyelik eşyalar satılıyor.

Müslübegoviç House adı ile eski ve tarihi Osmanlı Evi restore edilerek bugün müze olarak hizmet veriyor. 1871 yılında haremlik ve selamlık olarak yapılan 3 katlı ve 12 odalı ev 2 Euro’ya gezilebilir. Ayrıca odalar pansiyon olarak kişi başı 60 Euro, iki kişi 75 Euro kahvaltı dahil kiralanabilir. Ben de odalara bakmak için yukarı çıktığımda evi gezmiş oldum.

Mostar Köprüsü, savaş zamanında yıkılmış; daha sonra 2004 yılında Türkiye’nin de içinde bulunduğu 5 devlet tarafından aslına sadık kalınarak yeniden inşa edilmiş.

Köprünün hemen yanıbaşında dalgıçlar kulübü var. Gösteri amaçlı olarak köprünün üstüne çıkarak aşağı atlıyor ve bahşiş topluyorlar. Eskiden erkek çocuklar yetişkin olduklarını ispat etmek için köprüden atlarlarmış. Mostar Köprüsü savaş zamanında Hırvat ve Boşnakları ayıran bir köprü vazifesi görmüştür. Bu gün köprünün bir tarafında Boşnaklar, diğer tarafında Hırvatlar yaşamaktadırlar. Mostar’da gezerken binaların çoğunda mermi izleri gördük. Bazı binaların savaşın ne kadar kötü olduğunu göstermek amacı ile aynen muhafaza edildiğini söylediler.

Mostar eski çarşılarında savaş dönemi asker elbiseleri, kaskları, mermileri, madalya ve silahlarının satıldığı dükkanlara rastladık.
Saraybosna’da olduğu gibi burada da hava yağmurluydu. Mostar küçük bir kasaba olduğundan yürüyerek rahatlıkla dolaşılıyor. Akşam da Mostar parkında bir okulun mezuniyet balosunu seyrettik. Şık giyimli genç kızlar ve erkekler aileleriyle parkta mezuniyetlerini kutluyorlardı.

Daha sonra saray restoranda köfte yedik ve pansiyonumuza döndük.

Yarın Blagay’da bulunan Sarı Saltuk Türbesi ve Poçitel Türk Köyünü ziyaret edeceğiz.

Mostar, Bosna Hersek, Mostar Köprüsü, Karagöz Camisi, Koski Mehmet Paşa Camisi.

Benzer Yazılar

KUTSAL TOPRAKLARA YOLCULUK UMRE KUDÜS 2 MESCİD-İ AKSA VE KUBBETÜS SAHRA 1 ŞUBAT CUMA Hz.Muhammed'in Mirac esnasında göğe yükseldiği yer olması ve Mescid-i Aksanın bulu...
FAS-MERAKEŞ(7.Gün) MERAKEŞ 20 Şubat 2012 Pazartesi Djemaa el Fna Meydanı: Meydan, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınmış. Fas’a her gele...
Çıldır Gölü Ve Şeytan Kalesi 21 Eylül 2014 Pazar Sabah Çıldır Gölüne gitmek üzere bir taksi ile 240.-TL'ye anlaştık. Kars ve Ardahan ili sınırları içerisinde kalan göl 123 metr...
Balkanlar Karadağ Montenegro – Kotor 21 Mayıs 2013 Salı(8.Gün) Budva’daki tekne turundan sonra Koko’nun pansiyonunda dinlenip Kotor’a kişi başı 3,5 Euro’ya gidiş dönüş bileti aldık. Yolc...Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir