Bahçe Takvimi

Bahçemizde çiçek işleriyle uğraşırken aylara ve mevsimlere göre yapılacak işler değişiktir. Mevsimler ve havanın durumu toprağın yapısını, içindeki besinlerin yapısını ve miktarını ve toprakta yetişen bitkilerin büyüme hızını ve düzenini etkiler.

 Ocak’ta ilkbahar ve yaz çiçeklerinin soğanlarının dikimine başlanır. Elverişli havalarda, karanfillerin bulunduğu yerler gübre ile örtülür.

Şubat’ta çardak gülleri budanır, karanfil ve lâleler saksılara konulur. Şubat sonunda şebboy ekilir.

Mart’ta çim ekilir. Çiçek ve fidan dikimleri başlar. Sonbaharda ekilmiş tohumlardan çıkan fideler mart sonunda kasalardan çıkarılıp ,bahçemizdeki tarhlara dikilir. Sürmemiş güller martta budanır ve kalem aşıları yapılır. Begonya soğanları yastıklara gömülür. Hercai menekşe, sarı şebboy, haseki küpesi, çuha çiçeği, nergis, yaz papatyası, katmerli karanfil gibi çiçekler bu ay sonuna doğru dikilebilir.

Nisan’da  akşam sefası, saraypatı, karanfil, kahkaha çiçeği, aslanağzı, yüksük, glayöl, ateş çiçeği gibi çiçeklerin tohumları ekilir.

Mayıs’ta kına çiçeği, horoz ibiği, şebboy, kadife, mine, fesleğen ekilir. Nergis bu ay da ekilebilir. Bahar çiçeklerinden ömürlerini tamamlayanların tohumları alınıp, bitkiler sökülür. Toprak kabartılıp gübre atılır.

Haziran’da güller budanır. Yabani güllerden çelik alma ve yaprak aşısı ile karanfillerde doldurma yapılır. Sümbül, lâle, fulya, şakayık gibi yaprakları kurumuş çiçeklerin soğanları sökülerek nemli yerlerde saklanir.

Ağustos’ta sardunyalardan çelik alınır. Güllere aşı yapılır. Ay sonuna doğru lâle ve sümbüllerin toprakları hazırlanır.

Eylül’de ay ortasında lâle ve sümbül soğanları ekilir. Ağustos ayındaki işler bu ayda da yapılır.

Ekim’de  karanfil çeliği ve gül aşısına devam edilir. Lâle, sümbül soğan dikim işleri devam edebilir.

Kasım’da çiçeklerin korunmasina geçilir. Bunun için soğanlı çiçeklerin soğanları soğuk olmayan yerlere alınır. İlkbaharda açacak çiçeklerin ekimi yapılır. Kına, sardunya, begonya, ıtır gibi çiçeklerin çelikleri yapılır.

Aralık’ta tarhlara ektiğimiz çiçekler saksılara alınır. Bahçe kenarlarındaki likstürünler budanır.İlkbahar çiçeklerinin dikimine devam edilir.
Bahçe toprağının hazırlanması: İyi bir bahçe toprağında yeterli derecede kil, kum ve kireç gibi maddeler bulunmalıdır. Bahçenin toprağı killi, sert ise kum koyarak, gevşekse kil koyarak ıslah edilir. Bahçe çiçek için hazırlanacaksa, 40-50 cm,meyve ağaçları için hazırlanacaksa 80-100 cm derinlikte işlenir. İşlenen yani kabartılan toprak bir mevsim bekletilirse daha iyi olur.

Çim tohumları ilkbaharda veya sonbaharda ekilir. Her metrekareye 30-40 gram olarak hesaplanır. Tohumlar el ile alçaktan sıkça serpilir. Atılan tohumlar tırmıkla toprağa karıştırılır. Üzerine ince bir tabaka eski, elenmiş ahır gübresi atılır. Tohumların toprağa temasını sağlamak için bahçe büyükse merdane ile, küçükse tahta bir çim tokmağı ile bastırılır. Daha sonra sulamaya geçilir. Hortumun süzgeçli tarafı ile yumuşak olarak bol sulanır. Sulamaya, tohumlar çimlenip çıkana kadar devam edilir. Çimler çıkınca ilk biçme makasla olmalıdır.Ama bahçe büyükse çim makinesi ile kesmek zorundayız. Makasın ya da çim makinesinin bıçağına biraz bitkisel yağ sürersek çimlerin bıçağa ya da makasa yapışmasını önleriz.

Batı ve Güney Anadolu gibi, yaz mevsimi çok sıcak geçen bölgelerde “İngiliz Çimi” denen çim tohumunu ekmek gerekir. Yalnız artık genel olarak Marmara Bölgesi bile çok sıcak yaz geçirdiğinden çim tohumu alırken dikkatli olunmalıdır. Zambak çiçekleri yazın kesildikten sonra, gövdedeki saplar kurumaya bırakılır. Daha sonra bu kuruyan saplar kesilir.Soğanlar çıkarılıp, gölgede kurutulur.Sonbaharda yeni çiçekler bu soğanlardan üretilir. Gül fidanlarımız ılıman iklimlerde ekim, kasım aylarında; soğuk iklimlerde ise ilkbaharda  dikilebilir.

Benzer Yazılar

Peyzaj Denetimi Neden Bu Kadar Önemli? Eviniz güzel eviniz” yalnızca somut bir bina değil, onun çok ötesinde bir yerdir. Bahçe düzenlemesi konut projenizi...
Kışa Girerken Bahçe Bakımı Park ve bahçelerimiz, balkon ve teraslarımız bizi oyalayan, dinlendiren ve doğadan kopmadan yaşamamızı sağlayan mekânlarımızdır. G&uu...
Yaza Girerken Bahçe Bakımı Bahçe bakımı sevgi ve emek ister. Eğer biz de doğa ile dost ve güzel bir bahçeye sahip olmayı istiyorsak gerekli bahçe bakı...
KAMELYA(CAMELLİA) Toprak: Topraksız karışım veya kireçKAMELYA(CAMELLİA)siz, iyi drenajlı, humusça zengin iyi bahçe toprağı uygundur. G&uum...Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir