Bahar Temizliği

Yaz günlerine adım atmadan evlerimizde kıyı bucak temizlik yapmalıyız. Böylece hem kışın ağır havasından kurtuluruz; hem de yaza tertemiz, pırıl pırıl bir evle girmiş oluruz. Bahar temizliğine önce perdelerinizi yıkayarak başlayabilirsiniz. Tüllerinizi çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

Daha sonra yatakların her iki tarafının tozunu elektrik süpürgesi ile alınız. Bu arada bir sopayla vurursanız daha iyi toz çıkar. Sonra sıra halıların temizliğine gelir. Halılar çok kirli ise yıkanır. Çok kirli değilse iki tarafının tozu elektrik süpürgesi ile alınır. Yeriniz elverişli ise halıları çırpmak da iyi olur.

Bundan sonra mobilyaların temizliğine geçebilirsiniz. Büfe ve dolapların gözleri tamamen boşaltılarak silinip temizlenir. Yazlık eşyalar ortaya çıkarılıp havalandırılır. Kışlık eşyalar yıkanıp; bazıları naftalinlenerek katlanıp dolaplara yerleştirilir. Duvarlardaki tabloların tozlarını çok hafif nemli bezle alınız. Duvarların tozunu nemli bezle silebileceğiniz gibi eski naylon çorapla da silebilirsiniz. Kesinlikle deterjan kullanmayınız. Duvarların rengini alabilir. Duvarları yukarıdan aşağıya doğru silerseniz
bezden akan suların izleri de silinir.

Evinizin rutubetli kısımlarında örümcekler yuva yapmış olabilir. Tavanlardaki örümcekleri bir sopanın ucuna kuru bez sararak alabilirsiniz. Aşağılardaki örümcek yuvalarını ise çamaşır suyu ile silebilirsiniz. Banyodaki fayans ve mozaiklerinizi temizledikten sonra ayrıca sirkeli su ile ovarsanız daha parlak görünürler .

Duvar kâğıtlarınızı deterjanlı su ve çamaşır suyu ile silmeyiniz. Bir litre suya bir çorba kaşığı kadar şampuan koyarak yumuşak bir bezle silebilirsiniz. Duvar kâğıtları  çok kirlenmişse de yulaf tozuna batırılmış bir fanila parçası ile hafif nemli şekilde silebilirsiniz. Böylece hem parlak görünürler;  hem de kâğıtların bundan sonra kararması önlenir.

Kışın kullandığınız battaniyeleri yazın dolaba kaldırmadan yıkarsanız ömürleri uzar. Battaniyeleri güvelere karşı korumak için son durulama suyuna bir su bardağı naftalin koyunuz. Elbise ve çamaşır dolaplarını havalandırınız. Nemli bir bezle silip, kurulayınız.

Kirlenen bavul ve çantaları yapıldıkları malzemeye göre silip temizlemek gerekir. Eğer bavul ve çantalar deri ise yumuşak ve kuru bir bezle sildikten sonra ayakkabı cilâsı ile parlatabilirsiniz.Plâstik ve naylon bavul ve çantaları ise deterjanlı su ile silip kurulayınız. Arkadan yumuşak ve kuru bir bezle ovalayınız.

Bu arada avizeleri temizlemeyi unutmamak gerekir. Kristal avizelerin taşlarını sökmeden temizleyebilirsiniz. Bunun için büyükçe bir kaba üç litre su ile bir litre alkol koyunuz. Avizenin sarkan taşlarını bu kaba batırıp çıkartınız.  Su kirlendikçe değiştirerek işlemi tamamlayınız. Bu arada tam avizenin altına yere su damlamasın diye büyük bir naylon yaymayı unutmayınız.

Radyatörleri temizlerken dilimli iseler arkadaki duvara ıslak bir bez asıp saç kurutma makinesi ile tozlar üflenir. Böylece radyatör aralarından çıkan tozlar nemli beze yapışır ve duvar kirlenmeden radyatör temizlenmiş olur. Eğer radyatörler düz ise nemli bir bezle iyice silip kurulayabilirsiniz.

Evinizde rutubet var ise olan yerlere ufak kutu içinde mangal kömürü koyabilirsiniz. Aynı işi tebeşir de görür. Ya da hazır nem alıcılarından faydalanabilirsiniz. Uzun süre evden ayrılmaniz gerekiyorsa her odaya nem alıcılardan koymalısınız ya da birer kap içinde sönmemiş kireç koyabilirsiniz.

Panjurlarınızı  ılık sabunlu su ile boydan boya silebilirsiniz. Sonra da kurularsanız pırıl pırıl bir görünüm elde edersiniz. Kapı, pencere ve döşemeleri de silerek bahar temizliğini bitirmiş olursunuz.

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir