AZİZE TEKLA MANASTIRI(Kilikya Gezisi)

Kız Kalesi harabelerini gezdikten sonra ilk Hıristiyan azizesi olarak bilinen Azize Tekla Manastırını ziyaret ediyoruz.

Aya Tekla da denilen manastır Silifke’ye 1,5 km. uzaklıkta bir tepe üstünde bulunuyor.

Aya Tekla Hıristiyanlığı  yayan ilk kadın azize olarak biliniyor. Tarsus’ta yaşayan Saint Paul us’un öğrencilerinden olup Silifke’ye(Seleukeia)göç ediyor ve burada bir mağaraya sığınarak zamanla yöre halkına Hıristiyanlığı  öğretiyor. Bu mağarada yaşayıp ölüyor.
Bir inanışa göre Saint Paul vaiz verirken Azize Tekla(Theoklia) kendisini üç gün üç gece aç ve susuz izler. Kentin Romalı Valisi, Saint Paul ve Tekla’yı  cezalandırır. Saint Paul değnekle dövülür. Tekla babası  tarafından yakılmak üzere çalıların üstüne çıkarılır. Ancak bir mucize olur ve yağmur yağar. İkinci defa vahşi hayvanlara atılır ve yine bir mucize olur; kurtulur. Bu olaylardan sonra Tarsus’tan göçe karar vererek Silifke yakınlarındaki mağaraya göç eder.

M.S.313 yılında Bizans İmparatoru KonstantinHıristiyanlığı kabul ederek bu mağaranın üzerine bir kilise yaptırıyor. Burası Hıristiyanlar tarafından Şehitlik olarak kabul edilip hac merkezi olarak ilan ediliyor.

{mosimage}Ören yerindeki yer altı mağarasında bazilika ziyarete açık. Mağara o zamanlar renkli cam mozaiklerle kaplıymış ama zamanla tahribata uğramış. Mağarada ayrıca mezar ve inziva odası bulunuyor. Bu alana Bizans zamanında sarnıç ve hamamlar eklenmiş.

Ören yeri, kuzeye doğru kutsal yol ile Silifke’ye bağlanıyor. Her yıl 13–14 Eylül tarihlerinde yapılan anma törenleri bu kutsal yoldan başlıyor ve mağaraya kadar yürünerek devam ediyor. Mağarada yapılan ayinle de sona eriyor. Kafiledekiler resimler ekiyor ve daha sonra Mamure Kalesine gitmek üzere otobüsümüze biniyoruz. 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir