Antre

Antre her evdeki en önemli alandır. Kişilik ve zevkinizin bir tanıtımı gibidir, çünkü insanlar sizi ziyaret ettiğinde antre, evinizin görünen ilk kısmıdır. Bu yüzden antre çok şey ifade eder. Ziyaretçilere evinizin geri kalanı hakkında fikir verir. Bununla birlikte antrenizi son sıraya koymayın. Evinizin bu alanı da geri kalanı gibi göz alıcı be düzenli olsun. Çünkü iyi düzenlenmiş güzel bir antre evinize artı bir puan getirir.

 

Çoğu insanın evlerinin girişi karanlık ve kasvetlidir. İnsanların sadece eve girip, evden çıkmalarına yarayan bir bölüm gibi görülür. Ancak evinizin geri kalanını düzenli tuttuğunuz ve dekorasyonuna çaba harcadığınız kadar, antre de özen ister. Çünkü denildiği gibi, ilk intiba çok önemlidir.

Bu ilk intibaların şekillenmesi sadece birkaç dakika alır. Bu yüzden kendiniz ve eviniz hakkında söylemek istediğinizi girişte göstermek için, hayal gücünüzü ve yaratıcılığınızı kullanın. İnsanlar sadece geçtiği için bu alanı göz ardı etmeyin. Aksine burayı marifetinizi ve farklılığınızı göstermek için bir fırsat olarak kullanın

Antrenizi göz alıcı kılmanıza yardım edecek bazı ipuçları

Anteniz çok fazla eşya gerektirmediği için dekorasyonunu yaparken, hayal gücünüz size yol gösterecektir. Duvarlar ve tavanda kullanacağınız birkaç parça eşya ve biblo yeterli olacaktır.

Uygun aydınlatmalar kullanın: Antreyi iyi aydınlatmanız, iyi bir başlangıç demektir. Antreyi aydınlatmak için fenerler yerleştirin. Eğer geniş bir girişiniz varsa bir avize ya da sadece yükseklik katmayıp, alanı da aydınlatacak geniş bir ışıklandırma sistemi kullanabilirsiniz. Hiçbir zaman girişi kasvetli ve karanlık bırakmayın.

Zemin döşemesi: Ahşap yer döşemesi da geniş bir zemin izlenimi yaratarak ışığı yansıttığı ve temizlemesi kolay olduğundan antre için iyi bir seçimdir.

Duvar kâğıdı: Antreyi ilginç ve göz alıcı kılmak için değişik duvar kâğıdı çeşitleri kullanabilirsiniz. Diğer yandan duvarları pastel sarı, krem ya da fildişi renklerine boyamak sıcak bir ortam yaratır. Antre evinizin genel görünümüne uyum sağlamalıdır.

Ayna kullanın: Eğer antreniz küçükse, aynaları kullanarak gözleri yanıltabilirsiniz. Işık aynalara çarpacak ve daha geniş bir oda görünümü yaratacaktır.

Dağınıklığı önleyin: Eğer portmantoyu modaya uygun buluyorsanız, eşarp ve montlar için askıları kullanın. Fakat dolapta da saklayabilirsiniz. Ayakkabıları düzgünce ayakkabılığa yerleştirin ve kapının yanına koyun.

Doğru mobilya seçimi: Antreye iki kişilik basit bir ahşap ya da metal bir bank veya birkaç sandalye yerleştirebilirsiniz. Banka dekor olarak iki ya da üç yastık koyun. Geniş bir antreniz varsa, ahşap bir dolap da koyabilirsiniz. Dolabın üzerini lamba, çerçeve ve çeşitli biblolar koymak için kullanabilirsiniz.

Tablo ve çerçeveler: Hoş bir etki yaratmak için girişe tablo ve resimler asabilirsiniz.

Antreyi nasıl temizlersiniz

Evinizin girişine hak ettiği saygıyı gösterin. Çok az da kullanılsa temizlenmesi gerekir. Girişte çok az mobilya olduğundan temiz tutmak kolaydır.

Duvarlar: Duvar kâğıdı kullanıyorsanız, lekesiz tutmanız gerekir. Lekelendiyse, leke yerleşmeden çabucak temizlemelisiniz. Eğer leke duvar kâğıdında uzun süre kalırsa, duvar kâğıdında kalıcı renk bozukluğuna yol açabilir.

Basit lekeler için su ve sabun kullanabilirsiniz. Lekeyi temizledikten sonra duvar kâğıdını temiz suyla durulayın ve yumuşak bir havluyla kurulayın. Eğer lekeyi çıkarmakta zorlanıyorsanız güçlü bir deterjan kullanmak zorunda kalacaksınız. Duvar kâğıdına zarar verebileceği için pudralı temizleyici, tırnak cilası ya da tahtakurusu giderici kullanmayın. Duvarlarınız boyalıysa sadece yumuşak bir bezle silin.

Zemin ve tavan: Zeminin haftada bir gün, eğer ok kirleniyorsa daha sık yıkanması gerekir. Bezi ıslatın ve tabanları duru su ile temizleyin. Deterjan kullanmaya gerek yok. Silmeyi başlamadan önce mobilyaları çıkarın. Zemini temizleme yönteminiz döşemenizin türüne bağlıdır. Örneğin, ahşap döşeme düzenli mumlanmalı, cilalanmalı, her gün yumuşak bir süpürgeyle süpürülmelidir. Haftada bir ya da iki kere elektrikli süpürgeyle de süpürebilirsiniz.

Mobilya: Mobilya temizliği çok özen ve dikkat gerektirir. Mobilyanız çok pahalı ya da antikaysa, çok aha fazla özen gösterin. Ahşap sandalye, masa ve dolapların cilalanması gerekir. Çelik bankınız varsa, temizlik çözeltisi ile temizleyin. Askı ve ayakkabılığı yumuşak bir bezle silin. Ayna, çerçeve ve tabloları nemli, yumuşak bir bezle silin. Fotoğraf ve tabloya zarar verebileceğinden üzerlerine su sıkmayın.

Aydınlatma: Avizeleri çıkarıp nazik bir şekilde yıkayın, bir bezle kuruladıktan sonra geri takın. Bunları temizlerken azami dikkat gösteriniz.

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir