Antik Anemurium

Anemurium antik kenti, Anamur’a 6 km. uzaklıkta Akdeniz’e hakim bir tepeye kurulmuş çok büyük bir kentin harabeleridir. Ne zaman kurulduğuna dair bir bilgi mevcut değildir. Otobüsümüz antik kentin kapısında durdu. Bu kadar geniş bir alana yayılmış bir kent harabesi bugüne kadar görmediğimi itiraf ediyorum.

Anemurium ‘un ne zaman kurulduğunun bilinmediğini söylemiştim.
Ancak Anemurium adının sadece bir liman listesinde geçtiği saptanmış,
böylece M.Ö. 4.yüzyılda var olduğu anlaşılmıştır. Adının” rüzgârlı yer”
anlamında kullanıldığını rehberimiz iletti. Gerçekten de hafif bir
rüzgar vardı. Tarihi bilgilere göre 1.yüzyılda kentin etrafına ilk
surların yapıldığı ve bir süre Kommagena Kralı Antiochus’un yönetimine
girdiği biliniyor. Kıbrıs ve Toroslardaki önemli Roma kentlerinden
Germanskopolis arasındaki bölgedeki doğal kaynakların ihraç edildiği bir
ticaret limanı olmuştur.

Anemurium, önce Sasaniler, daha sonra da korsanlar tarafından tahrip edilmiş; 650 yılında da Arapların istilasına uğrayarak terk edilmiştir. 12–13.yüzyıllarda Selçuklu egemenliğine geçmiştir.

Anemurium’da bugüne kadar gelebilen en önemli kalıntılar surlar,  su kemerleri, 3 adet hamam, çok büyük bir anfitiyatro ve konser salonudur. Liman Caddesinin iki yanındaki kaldırımların bazı bölümlerinde mozaikler bulunmuştur. Bunların bir kısmı Anamur müzesindedir. Kentin surları dışında bulunan mezarlık bugüne kadar gelebilmiştir. 350–400 civarındaki bu tonozlu mezarların bazılarının duvarlarında fresk ve mozaikler mevcuttur.

{mosimage}Kentin içme suyunu sağlayan su kemerleri de bugüne kadar ayakta kalabilen yapılardandır. Bu su kemerlerinin dışında ise Hıristiyanlık dönemine ait birkaç kilise bulunmuştur.

Anemurium antik kentinde ilk bilimsel kazılar ABD ve Kanadalı bilim adamları tarafından 1960 yılında gerçekleştirilmiş ve Anamur’da bir müze yapılması fikri ortaya atılmıştır.

{mosimage}Müze yapılana kadar toplanan eserler Alanya ve Silifke müzelerinde sergilenmiştir.  Bugün Alanya ve Silifke Müzelerinden getirilen Anamur kaynaklı eserler ve Erdemli Müzesinden getirilen eserlerle birlikte müzedeki eser sayısı 15.000 e ulaşmıştır. Müzede çok kıymetli eserler bulunmakta olup antik kent taban mozaiği bunlardan en önemlilerindendir. Müze gerçekten görülmeğe değer. Folklorik eşyalar, resim, heykel, mozaikler, paralar, kılıçlar, takılar, bakır kaplar, madeni kap kacak, saatler, seramik eserler vs. sergilenmektedir.

{mosimage}Akşam olmak üzere. Bu tarihi kenti büyük bir hızla gezmeye çalıştık. Şimdi resimler çekeceğiz. Biraz da yoldan aldığımız muzları yiyeceğiz. Tarsus’ta buluşmak üzere.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir