Alaçatı’da Rüzgar Sörfü Keyfi

Bumba, rüzgar altı, rüzgar üstü, joint, salma, beach start…. Bu terimleri zaten biliyorsanız yazımızın rüzgar sörfü (wind surf) ile ilgili olduğunu anlamışsınızdır. Ama bir çağrışım oluşturuyorsa o zaman güzel Türkiye’mizde 1990lardan sonra hızla gelişen rüzgar sörfü ile ilgili yazımızın devamına daha dikkatlice gözatın.

Rüzgar sörfü tek kişilik bir spordur. Rüzgarlı kıyılarda yelkeni şişirip açılabilmek için ilk başta iyi bir eğitim almanız ve uygun ortamın olması gereklidir. Rüzgar sörfü gibi eğlenceli ve denizde yüksek süratler özgürce gitmeyi sağlayan (profosyonel sörfçüler saatte 40 deniz mili hızına ulaşabilirler. İlk eğitimler sonrası uygun rüzgarla saatte 10 – 20 deniz mili hızına ulaşabilirsiniz) vücudunuzu zinde ve güçlü tutan bu spora ilgi

 • Rüzgar Sörfü ve ilgili ekipmanlar
 • Rüzgarın estiği rüzgar sörfü için elverişli bir bölge ( Adı üstünde rüzgar sörfü, rüzgar esmezse yelkene üflemeye başlarsınız denizin ortasında)
 • Sörften düştüğünüzde ayağınızı basabileceğiniz, korkmadan çeşitli manevralar yapabileceğiniz,boyunuzu geçmeyen sığ bir deniz.İlgimiz var; peki diğer üç maddenin olduğu bir yeri nasıl bulacağız? Rüzgar sörfünü nasıl çabucak öğrenebiliriz ve rüzgar sörfüne nasıl başlayabiliriz? Cevap Alaçatı dersek yanlış söylemiş olmayız. Ccedil;eşme Alaçatı/Ilıca rüzgar sörfünü öğrenebilmek, biliyorsanız yeteneğinizi ve becerinizi geliştirebilmek için dünyanın en önemli 10 rüzgar sörfü mekanından biridir. 1980lerde ilk başta Almanya ve ardından Avrupa’nın diğer ülkelerinden gelen yabancı kampçıların keşfettiği bu bölge, 1990lardan itibaren devletin desteği ve yelken federasyonunun yoğun çabaları ile yıl boyu Avrupa ve Türkiye Şampiyonalarının yapıldığı, yüzlerce kişinin rüzgar sörfünü öğrendiği önemli bir merkez haline gelmiştir.
   
  Alaçatı İzmir’e  araba ile yaklaşık bir saat mesafededir. Alaçatı, Ilıca ve rüzgar sörfü okullarının bulunduğu bölgeye Alaçatı’dan ulaşımı kendi arabanızla, dolmuşlarla, okulların sağladığı servislerle, taksi ile ya da hiçbirisi olmazsa rahatlıkla otostop ile sağlayabilirsiniz.
 • Alaçatı’da rüzgar sörfü eğitimi veren altı adet rüzgar sörfü okulu vardır. Bu okullardaki eğitmenler senelerce rüzgar sörfü ile uğraşmış ve hatta deneyimli olanları ülkemizi yarışmalarda temsil etmişlerdir. Rüzgar sörfü okullarında 5 günlük eğitim 2008 rakamları ile 450 YTL ila 700 YTL ($400 – $600) arasında değişmektedir. Rüzgar sörfü eğitimine neler dahildir:
   

  • Hergün sabahtan öğlene kadar 2 saatlik ders
  • Rüzgar sörfü tahtası, bordu. Büyük bordlarla başlayıp becerebilirseniz daha küçük bordlara terfi edersiniz.
  • Rüzgar sörfü yelkeni. 2.5 ile başlar dersler sonunda 3.5a kadar yükselebilirsiniz.
  • Sörf yaparken giyilebilecek vest suitler, özel ayakkabılar, eldivenler.
  • Eğer sabah eğitimi yetmezse öğleden sonra 2-4 saat hoca eşliğinde serbest grup çalışması. Eğer beliniz ağrımıyorsa ve rüzgar durmamışsa sörfün tadına varırsınız. Rüzgar durunca ise hocam nerdesin tekneyle bizi çekiver dersiniz…
  {mosimage}İlk gün rüzgar sörfünü tanımakla başlar. Sörfle alakalı derslerde kullanılacak terimler aklınıza kazınır. Rüzgara göre bordun nasıl hareket edeceği, yelkenin rüzgar altında ve rüzgar üstünde nasıl yönetileceği öğretilir. Ayrıca yelkenin joint (bağlantı mekanizması) kullanılarak borda nasıl takılacağı, ayakta kollar ve ön ayak gergin nasıl durulacağı, bumbanın nasıl tutulacağı pratik yapılarak çalışılır. Bumba, yelkenin etrafından ve orta hizasından geçen, yelkenin ana dik direğine 90 derece açı ile bağlı eliptik özel bir maddeden yapılmış boru gibi bir kısımdır. Bumbayı kullanmayı anlarsanız bu işi kapmışsınızdır. Öne itersiniz sörf sağa doğru döner, geriye çekersiniz sola doğru döner, çeşitli hareketlerle rüzgarı yelkene doldurursunuz, yavaşlarsınız yada yön değiştirirsiniz. Hepsi bumba, rüzgar ve ayaklarınızın mahareti ile olur.
  Ertesi günlerde biraz kendinize güveniniz  azıcıkta yeteneğiniz varsa hafif rüzgarlı sıcak bir Ege akşamütü kendinizi sörf yapıyor bulursunuz. İlk günlerde suya ara sıra düşeceğinizden ve tekrar borada çıkmak için uğraşacağınızdan dizleriniz biraz acıyabilir…
   
  Haftanın ilerleyen günlerinde ne kadar hızlı öğrendiğinize ve isteğinize bağlı olaraktan eğitmen yeni rüzgar sörfü hareketleri öğretir:
   

  • Rüzgar altı gidiş
  • Rüzgar üstü gidiş
  • Önden dönüşler
  • Arkadan dönüşler
  • Beach start (yani sahilden direkt bumbayı tutarak bordun üstüne çıkılan yarış pozisyonu)
  • Yelkenlere rüzgar doldurma

   
  Beşinci gün sonunda 3 veya 3.5luk yelkenler ile 2-3 mil açıktaki karşı kıyılara gidecek bilgi ve beceriye sahip olursunuz ve rüzgar sörfüne sağlam temellerle başlamış olursunuz.
   
  Yazımı bitirmeden…. Yüzme bilmelisiniz; her su sporunda olduğu gibi yüzme bilmiyorsanız ilk başta yüzme öğrenmelisiniz. Alaçatı ve Çesme’nin kumrularını ve güzel tatlılarını muhakkak deneyin. Rüzgar sörfünü yaparken yanınızda başka bir sörfçü veya sahilde size takip eden muhakkak birisi olsun. Rüzgar ve deniz her zaman sürprizlere gebedir…

  Rüzgar sörfü sporuna başladığınızda bir tutku haline dönüşecek ve yeni denizlerde bol rüzgarlı günleri arar olacaksınız… Kim bilir belki geleceğin Türkiye ve Avrupa Rüzgar sörfü şampiyonu sizsinizdir!
   
  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir