Akşam Yemeği Daveti

Artık evlerimizde, eskiden olduğu gibi bir yardımcı bulundurmak kolay olmuyor. Bu yüzden davetler de eskisi kadar resmi bir hava içinde geçmiyor. Davetler daha ziyade dış mekânlarda veriliyor. Ev sahibi de yorulmadan bu işi halletmiş oluyor. Yine de, sadece davet akşamı için özel bir yardımcı tutanlara, günümüzde de rastlanıyor. Yardımcı olsun olmasın böyle davetlerde bazı kurallara göre hareket etmemiz gerekiyor.

Zevkli bir daveti için kişi sayısı, oturulacak masaya göre ayarlanmalıdır. Bence en ideali 8–10 kişidir. Oturma salonu ve masa büyük te olsa gelen misafirlerin sohbet etmeleri açısından daha fazlası uygun olmaz.

Davetin, başarılı olmasında yemek masasının düzeni çok önemlidir.  İçine çiçek konulmuş vazolar masaya hoş bir görünüm sağlar. Ancak konulan vazo misafirlerin birbirlerini görmelerini engellememelidir. Onun için ideal olanı alçak vazolar ve kısa saplı çiçeklerdir. Mesela su dolu şık bir kap içinde sapı koparılmış güller, yıldız çiçekleri sofraya nefis bir görünüm kazandırabilir.

Bir akşam yemeği davetinde masaya beyaz ve tertemiz şık bir örtü yayılır. Üstüne amerikan servisler konulursa daha hoş olur. Şimdilerde kağıt peçeteler kullanılmakla beraber masa örtüsüne uyum sağlayabilecek keten veya başka kumaşlardan yapılmış peçeteler ev sahibinin misafirlerine verdiği önemi gösterir. Bu peçeteler çeşitli şekillerde dizayn edilebilir veya peçeteliklere konulabilir. Bunlar biraz da ev sahibinin zevkini yansıtır.
 
Amerikan servislerin üzerine servis tabakları ve onun üzerine çorba konulacak çukur tabaklar veya çorba kaseleri konulur. Sofrada birden fazla çatal-bıçak kullanılacaksa dizilişleri şöyle olmalıdır. Bunlar kullanım sırasına göre dizilir. Tabağın sağ tarafında sağdan sola doğru, çorba kaşığı, balık ve et bıçağı konulur. Tabağın sol tarafına ise, yine sağdan sola doğru, balık ve et çatalları konulur. Tatlı kaşığı ve çatalı ise sapları sağ tarafa gelecek şekilde, tabağın ön tarafına ağızları açık şekilde konulur. Meyve suyu ve su bardakları tabağı sağ ön tarafına doğru meyve suyu bardağı ve su bardağı şeklinde dizilmelidir.

Soğuk yemekler ve zeytinyağlı çeşitler önceden sofraya konularak misafirlerin gelmesi beklenir. Kapı çalındığında kapıyı varsa yardımcı, yoksa evin beyi açar. Konukların ellerini sıkarak palto ve şapkalarını alır. Daha sonra evin hanımı misafirlerin ellerini sıkarak içeriye davet eder.

 Ev sahipleri, misafirleri güler yüzle, sıcak ve samimi bir şekilde karşılamalıdırlar. Önce salona alınan misafirlerin hal-hatırları sorulur. Eğer birbirlerini tanımayan konuklar varsa, evin hanımı konukları tanıtmalıdır. Ev sahipleri konukları kaynaştırabilecek konuları açmalıdırlar. Konuklara ne içecekleri sorulur ve yemekten önce bir aperatif ikram edilir. Yalnız bu konuda misafirler zorlanmamalıdır.

Daha sonra ev sahibi, varsa yardımcısı ile sessizce mutfağa giderek hazırlanan yemekleri sofraya getirir. Sofra hazır olunca misafirler sofraya davet edilir. Burada oturma düzeni çok önemlidir. Arkadaş davetlerinde isteyen istediği yere oturabilir. Resmi davetlerde ise, ev sahipleri hangi misafiri nereye oturtacaklarını önceden planlamalıdırlar. Kalabalık bir misafir topluluğunu ağırlamak zor iştir. Herkesi memnun edebilmek daha da zordur.

Bir yemek davetinde önce çorba, daha sonra pilav, et veya balık, zeytinyağlılar ve daha sonra da tatlı ve meyve ikram edilir. Önce peynir, salam gibi soğuk yiyecekler de ikram edilebilir.

Büyük çorba kasesi, varsa sofranın yanındaki servis masasına konulur. Servis masası yoksa, kase masanın bir ucuna konularak servise başlanır. Genellikle önce yaşlılara ve hanımlara servis yapılır. Çorba tabakları teker teker doldurularak misafirlere sunulur. Daha sonra çorba kaseleri kaldırılarak sıcak yemeklere geçilir. Pilav ve etler aynı tabağa servis yapılır. Sebze yemeği varsa pilavın yanına koyulur. Sos isteyen olursa elden ele dolaştırılır.

Salata tek çeşitse ayrıca küçük tabaklara konularak herkese tek tek verilir. Eğer çok çeşit varsa misafir bunu nasıl alacağını kendisi ayarlar.

Misafirlerden, yemeklerden bazılarını yemeyi reddeden olursa ısrar edilmemelidir.

Bütün yemekler yenildikten sonra, sofradaki her şey kaldırılır. Tatlı tabakları konulur. Tatlı ve meyve de bittikten sonra, sofra toplanarak kahveler getirilir. Kahve bazen masada içilebilir. Bazen de salona geçilerek, kahveler salonda içilir.

Yemekten sonra konuklarla sohbete geçilir. İleri saatlerde çay veya serinletici bir içecek ikram edilir. Ondan sonra da konukların kalkma saati gelmiş sayılır. Kapıya kadar geçirilerek paltolarını giymelerine evin beyi yardım eder. Daha sonra görüşmek üzere vedalaşılır.

Benzer Yazılar

Erişteli Yeşil Mercimek Çorbası (Sivas Divriği Yör... Sivas Divriği Yöresine ait Erişteli Yeşil Mercimek Çorbası kolaylıkla 20 dakikada hazırlayabileceğiniz bir çorbadır. Türk mutf...
Fesleğen Soslu Penne Malzemeler: (1 paket penne icin)  1 paket krema 1 çay kaşığı kuru fesleğen 5-6 yemek kaşığı sıvı yağ 4-5 diş çok ince doğranmış sar...
SALATALIK TURŞUSU Malzemeler: 1kg küçük salatalık 1 baş sarımsak ¼ bağ maydanoz 2 limon 1 salkım üzümün suyu 1 yemek kaşı...
Açma Malzemeler: 2,5 su bardağı un 1 su bardağı ılık süt veya su 1 kahve fincanı sıvı yağ 1 tatlı kaşığı şeker 1 çay kaşığı tuz 1 çorba ...Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir