Akkerman Kalesi Ukrayna

Akkerman Kalesi

23 Eylül 2017 Cumartesi

Akkerman Kalesi’ne Odesa’dan gidiliyor.Akkerman ve Kili Kalelerinin fethiyle Osmanlı Ukrayna’ya girmiş oldu.

Akkerman Kalesine ya trenle ya da maşrutka ve otobüslerle gidiliyor. Biz giderken Odesa tren istasyonunun yanından kalkan 560 nolu maşrutkaya binerek 2 saatte Bilhorod Dnistrovski’de indik ve 2kişi 94 grivna ödedik. Ayrıca kaleye 40 grivna ödeyerek taksi ile gittik. Kaleye giriş bileti ise kişi başı 50 grivna.

Kale Karadeniz kıyısında ve çok büyük bir kale. Okul çocukları ve turist grupları vardı. 2.Bayezıd bir yıl önce çıktığı taktik seferinden dönüşte Boğdan seferine çıkmaya karar vermişti.Kendisi karadan Edirne’ye ilerlerken, donanmanın da Tuna’ya doğru hareketini emretti.Dobruca’ya giren Beyazıd, Tuna’yı İsakça iskelesinden geçti. Eflak Voyvoda’sının 20 bin kişilik ordusu ile burada birleşti. Tatarlar da burada kendisine ilhak etti. Bayezid, Boğdan’ın kapısı ve anahtarı sayılan ve Karadeniz’e açılan kapısı olan Kili ve Akkerman Kalelerine doğru yola çıktı. Tuna Nehrinin sol tarafında bulunan Kili Kalesi komutanı muhasaralara dayanamayıp 9 günde teslim oldu.(15 Temmuz1484)Kaleye asker ve savaş malzemeleri yerleştirildi. Dinyester Nehri’nin denize döküldüğü yerde bulunan Akkerman Kalesine gelindi. Kuşatma sırasında Kırım Hanı Mengi Giray, 50 bin kişilik ordusuyla Osmanlı Ordusuna katıldı. Bir tarafı deniz, diğer tarafı hendeklerle çevrilmiş olan kale 12 gün sonra 11 Ağustos 1484 tarihinde zaptedildi. Akkerman Kalesinin fethi ile Osmanlı kuvvetleri Kırım kuvvetleri ile karadan irtibatlanmış oldu.Akkerman’ın fethi Moldova için  çok ağır bir darbe olmuştur. Çünkü Moldova için Akkerman ve Kili Hristiyanlık alemi açısından çok önemliydi. Bayezıd, bu seferden elde ettiği ganimetleri, sefere çıkarken Edirne’de temelini attığı hastane, cami imaret ve medreselere tahsis etmiştir. Bu seferde ayrıca Eflak voyvodası ile Kırım Hanı da ganimetler elde etmişlerdir. Kaledeki halkın bir kısmı Eski Biga’ya nakledilmiştir.

Kalenin içindeki alanda bulunan caminin sadece minaresinin bir kısmı kalmış. Çeşitli savaş aletleri sergileniyor. Kalenin burçlarına çıkıldığında Karadeniz görünüyor. Açık alandaki  hediyelik eşya satış yerlerinde el sanatları sergilenip satılıyor.

Kaleyi gezdikten sonra kasabadaki tren istasyonunda bekledik ve trenle direkt Odesa’ya döndük. Tren ücretleri çok ucuz.TL olarak iki saatlik yolculuğa kişi başı 2.80 TL verdik. Tren bomboştu. Yol üzerinde Zatoka diye bir sahil şehrinden geçiliyor. Yaz tatili için Zatoka ‘ya gelinebilir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir