AÇIK BÜFE ŞEKLİNDE AKŞAM YEMEKLERİ

Açık büfe şeklindeki akşam yemeği davetleri, çok sayıdaki misafirleri ağırlamak için mükemmel bir sistemdir.

Salonun bir köşesine yerleştirilmiş büyük bir masanın üstüne bütün yemekler dizilir. Tabaklar, çatal ve bıçaklar ile bardaklar da aynı masada yer alır. Konuklar çeşit çeşit yemeklerden dilediklerini seçerek kendi kendilerine servis yaparlar. Yalnız, burada dikkat edilecek nokta, yemeklerin çatalla yenilebilir türden olmasıdır. Mesela börek çeşitleri, kanepeler, minik kuru köfteler, patates kızartmaları, cipsler gibi. Soğuk olarak zeytinyağlı sarma ve dolma çeşitleri, salata çeşitleri, peynir ve salam çeşitleri olabilir. Bazı açık büfe davetlerinde en son olarak, sıcak bir yemek verilebilir. Bu genellikle bir et yemeği ile pilav olabilir. Arkasından yenmesi kolay tatlıları, meyve ve dondurma gibi çeşitleri unutmamak gerekir.

Açık büfe şeklinde bir davette ev sahibi konuklarla ilgilenerek yemeklerin azalıp azalmadığını; içecek, meşrubat ve suların durumunu kontrol eder.

EV SAHİBİNE ÖNERİLER:

Yemek davetlerinin başarılı olması için, birbirinden hoşlanabilecek, birbirleri ile anlaşabilecek misafirleri bir araya getirin. Ayrıca davet sahibi telaşlı ve heyecanlı olmamalıdır. Bunun için iyi pişirdiğinizden emin olduğunuz, kolaylıkla servis yapabildiğiniz yemekleri seçiniz.

Eğer evde bir yardımcınız yoksa; eşinizle iş bölümü yaparak misafirlerin yanından sırayla ayrılın. Böylece misafirleri yalnız bırakmış olmazsınız.

Bulaşıkları, konuklar gitmeden kesinlikle yıkamayın. Konuklar gitmeden bulaşık yıkamaya kalkmak hem misafire saygısızlık olur, hem de onlar size yardım etmek zorunda kalırlar.

Konuklar gelmeden bir duş alıp üstünüzü değiştirin. Davetlerde hem şık, hem rahat kıyafetler tercih edilmelidir. Bu kurallar davetliler için de geçerlidir. Boyasız ayakkabılar ve dağınık kıyafetlerle davete gidilmemeli, ayrıca saçlara da özen göstermelidir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir