5 Adımda İş Avcılığı

Ekonomi gelişiyor, yeni bütçeler, yeni pozisyonlar açılıyor, şirketler eleman alıyor. Şimdi iş arama hızını arttırmanın zamanı. Kullanacağın bu yöntemler iş arama sürecinde sonuçları etkili bir şekilde yoluna koyacak.

İş ilanlarını edin, iş bulma acentalarıya iletişim içinde oluduğundan emin ol ve senin kriterlerine uyan ne tür bir iş arıyorsan onunla ilgili günlük e-mailleri al. Profesyonellik alanınla ilgili iş ilanlarına bak.


CV’nin mükemmel olduğundan emin ol. Eger CV’n biryerlere gönderilmişse ve kimse seni aramıyorsa yürüme, profesyonel bir CV yazma servisine koş. Bu zaman işe alma için yılın en iyi dönemlerinden biri. Biraz para harcayabilirsin ama daha iyi bir CV, daha iyi işler getirecektir.

Bilindik şirketlerde iş istiyorsan, onlardaki fırsatlar üzerine odaklan. Fırsat bulduğun zaman, eğer bulabiliyorsan işe alma müdürünü öğrenmek için çabala. Şirketi tekrar araştırdaktan sonra, müdürü ara ve şöyle şeyler söyle; “Bir arkadaş sizin iş bakıyor olabileceğinizi anlattı. Bu iş alanında 8 (kaç yıl ise) yılın üstünde şu (şirketin ismini söyle) çok başarılı tecrübem var.” Sonra- bu son derece önemli- ona, senin bilgini gösterecek zeki sorular sor. Işe alma müdürüyle dostça bir ilişki kurmakla, O, CV’lere bakarken, sen onun kafasında bir numara olacaksın.

Network, network, network. Tanıdığın insanlara sor ve onların her birinden ikişer tane isim al. Ama isimlerini aldığın bu insanların iş bulmanda sana yardımcı olacakları gibi yanlışa da düşme. Ama bu kontaklar, işe alınma kararında tavsiye niteliğinde olacaklardır. Organizyonlara katıl ve tanışabildiğin kadar yeni insanla tanış. Insanlara ne teklif ediyorsan, bu teklifinin en azından fındık kabuğunu dolduracak şekilde olduğunu gösteren bir business kart edin.

Çalışmayı isteyebileceğin küçük ve orta büyüklükte şirketler bul. Işe almaların çoğu bu şirketler tarafından yapılır ve bunlar genellikle göze çarpan ilanlar vermezler. Bu, daha az rakibin olacağı anlamına gelir. Kütüphaneye git ve ilgilendiğin firmaları bulmaya yönelik referans kitaplara bak. Sonra, onlar hakkında neler bilgidiğini gösteren güzel bir mektup hazırla. Şirketi telefonla ara ve randevu almaya çalış. Eğer onlar eleman almıyorlarsa, networkündeki insanlara öteki işler için sor.

Bugün iş bulmak için senin yaratıcı ve agresif olmaya ihtiyacın var. Bu adımları takip et ve çabaların oldukça iyi sonuçlar verecek.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir